Vyšetřovatelé v americkém státě Texas potvrdili, že muž, který o víkendu v nákupním centru ve městě Allen postřílel osm lidí, měl neonacistická tetování a také odznak spojený s pravicovým extremismem. Zároveň uvedli, že útočníkovi patřil internetový profil s rasistickým a misogynním obsahem popisovaný v médiích, napsala agentura AP. Policie nicméně v úterý večer uvedla, že motiv střelby stále zjišťuje.
Útočník byl už dříve identifikován jako 33letý Mauricio Garcia z Dallasu. V sobotu odpoledne přijel k nákupnímu centru a začal střílet do lidí z poloautomatické pušky typu AR-15, než jej zastřelil policista, který byl právě poblíž. Mezi oběťmi byli tříletý chlapec a jeho rodiče i dvě školačky.
Allen police confirm Mauricio Garcia’s neo-Nazi views as cache of guns revealed https://t.co/PTbqDK3D3a pic.twitter.com/0aIOpMRAB8
— The Independent (@Independent) May 10, 2023
Podle úřadů střelec jednal sám. Během střelby měl u sebe tři zbraně a dalších pět měl připravených v autě. Všechny byly zakoupené legálně. „Neonacistovi s arzenálem střelných zbraní zabralo čtyři minuty zabít osm lidí a dalších sedm zranit… než jeho řádění ukončil policista, který pravděpodobně zachránil mnoho životů,“ shrnuje útok AP.
Pachatele označuje za neonacistu mimo jiné proto, že za sebou zanechal profil na ruské sociální síti Odnoklassniki, který byl plný odkazů na nacistické Německo a nenávistných sdělení namířených proti Židům, černochům nebo ženám. V jednom příspěvku například dal jasně najevo podporu myšlence bělošské nadřazenosti, jakkoli byl hispánského původu. Příspěvek znázorňoval volbu mezi hlásáním bělošské nadřazenosti a možností „chovat se jako černoch“, která podle autora stojí před mladými Hispánci. „Myslím, že to zkusím s bělošskou nadřazeností,“ napsal k obrázku Garcia.
Jeho příspěvky z posledních týdnů pak svědčily o plánování útoku. Přidával fotografie nákupního centra v Allenu a také si vyhledal, kdy bývá areál nejrušnější. Profil neměl žádné sledující a spekuluje se o tom, že Garcia jej používal jako jakýsi osobní zápisník, přičemž si vybral ruskou sociální síť pro její slabou regulaci obsahu.
Texaský úřad pro veřejnou bezpečnost v úterý potvrdil, že útočník měl tetování spojená s nacismem, jakož i nášivku se zkratkou odkazující na výraz „pravicové komando smrti“. Vyšetřovatel Hank Sibley podle deníku The New York Times informoval, že „i jeho podpis“ naznačoval jeho „neonacistické smýšlení“.
List The Texas Tribune poznamenal, že tyto informace jdou proti tvrzením, které v uplynulých dnech šířily prominentní pravicové hlasy včetně republikánské kongresmanky a šiřitelky konspiračních teorií Marjorie Taylorové Greeneové. Tito aktéři zpochybňovali spojitost střelby s pravicovým extremismem, s odkazem na předpokládaný hispánský původ muže označeného za pachatele. The Texas Tribune podotýká, že latinskoamerické kořeny mají i někteří lídři americké extremistické scény jako Nick Fuentes a Enrique Tarrio.
Zpravodajská společnost BBC si zase všímá snahy některých „aktivistů“ zpochybňovat autenticitu internetového profilu, který zahrnoval i Garciovy osobní údaje včetně data narození. „Bez důkazů tvrdí, že materiály jsou součástí ‚psychologické operace‘ nebo že daný profil je ‚falešný‘,“ uvádí článek. K šíření fám podobně jako po loňském útoku na manžela političky Nancy Pelosiové znovu přispívá také miliardář Elon Musk. Tentokrát na své sociální síti Twitter mimo jiné uvedl, že sobotní střelba je „buďto nejpodivnějším příběhem všech dob nebo velmi špatná psychologická operace“.