Protext ČTKTesco představuje inovaci, která významně sníží plýtvání potravinami u dodavatelů a zvýší...

Tesco představuje inovaci, která významně sníží plýtvání potravinami u dodavatelů a zvýší přerozdělení lidem v nouzi

Praha 20. června 2024 (PROTEXT) – 

  • Tesco ČR snížilo potravinový odpad od roku 2016/17 o 80 %.
  • V letech 2023/24 darovalo potravinovým bankám 1633 tun neprodaných potravin, což představuje 3,8 milionu porcí jídla.
  • 15 strategických dodavatelů vlastních značek Tesco nyní reportuje plýtvání potravinami.

Tesco dnes představilo inovaci pro dodavatele, která výrazně zjednoduší a urychlí darování potravinových přebytků lidem v nouzi a přispěje ke snižování potravinového odpadu. Nově budou do aplikace Foodiverse zapojeni i dodavatelé, aby mohli darovat potravinové přebytky ze svých provozů charitativním organizacím. Oznámení bylo učiněno v rámci výroční konference Federace evropských potravinových bank v Praze. Zároveň Tesco vydává již 8. výroční zprávu o plýtvání potravinami.

Do šestiměsíční zkušební verze, kterou bude financovat Tesco, se zapojí až 10 dodavatelů. Přes aplikaci Foodivers se propojí s potravinovými bankami a charitativními organizacemi, které budou moci přímo z jejich provozů odebírat přebytečné potraviny. Ty je mohou velmi dobře využít pro distribucí těm, kteří to nejvíce potřebují. Pokud bude testování úspěšné, Tesco s firmou Foodcloud (provozovatel FoodCloud) zváží prodloužení a zapojení více dodavatelů Tesco.

Toto testování následuje po úspěšném zavedení aplikace Foodiverse do všech obchodů v České republice a na Slovensku v roce 2022. Od té doby hraje každý den zásadní roli v darování neprodaných potravin těm, kteří to nejvíce potřebují. Díky tomu navíc Tesco významně snížilo plýtvání potravinami ve vlastním provozu.

„Ve spolupráci s Českou federací potravinových bank jsme lidem v nouzi v ČR od roku 2016 darovali v přepočtu 22 miliónů jídel. Darování potravinových přebytků pomáhá rodinám, které čelí životně závažným rozhodnutím, zda zaplatí účet za topení, nové boty pro dětí nebo jídlo pro ně. Musí i mnohdy volit mezi náklady na bydlení a zdravím. Máme proto velkou radost, že můžeme oznámit spolu s firmou FoodCloud velkou novinku, tou je spuštění zkušební verze pro dodavatele v České republice a na Slovensku pro zapojení do darování přebytečných potravin. Doufáme, že to povede k ještě lepšímu a efektivnějšímu darování potravinových přebytků těm, kteří to nejvíce potřebují, “ vysvětluje Katarína Navrátilová, generální ředitelka Tesco pro Českou republiku.

Sheena Forde, Partnerships Director ve společnosti FoodCloud, dodává: „Spolupráce na podpoře přerozdělování co největšího množství přebytečných potravin v celém dodavatelském řetězci představuje obrovskou příležitost ke snížení plýtvání a možnost, jak pomoci zranitelnějším lidem a rodinám. Jsme proto velmi nadšeni z příležitosti vyzkoušet naši aplikaci Foodiverse u dodavatelů v České republice a na Slovensku.“

Dnes zároveň Tesco zveřejnilo již osmou výroční zprávu o plýtvání potravinami, která ukazuje, že od roku 2016/17 snížilo množství vyplýtvaných potravin o 80 %, což v procentním snížení potravinového odpadu na objem prodávaných potravin představuje 75 % pokles. Více se dočtete na stránkách: https://corporate.itesco.cz/udrzitelnost/pece-o-planetu/plytvani-potravinami 

Více o aplikaci Foodiverse: https://food.cloud/

 

Zdroj: Tesco

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Španělsko porazilo Francii a zahraje si finále mistrovství světa

Španělsko zvládlo semifinále mistrovství světa proti Francii a po výhře 2:0 si zajistilo druhou finálovou účast ve své historii. O postupu rozhodla proměněná penalta Mikela Oyarzabala a druhý gól Pedra Porra po změně stran. Francouzský tým sice vstoupil do utkání aktivně, postupně ale ztratil tempo i prostor k vytváření šancí.

Kritická situace v jezeru Powell. Hladina nebezpečně klesá

Hladina jezera Powell, nádrže na řece Colorado v Utahu a Arizoně, v pondělí dosahovala 1 074 metrů nad mořem. Pokud hladina klesne ještě o několik metrů, mohou přestat fungovat vodní turbíny a nebude možná výroba elektřiny. V nejčernějším scénáři se voda nedostane přes přehradu k milionům lidí ve třech amerických státech.

Merz je přesvědčený, že zabrání AfD, aby po zemských volbách na východě vládla

Německý kancléř Friedrich Merz je přesvědčený, že se podaří zabránit tomu, aby po podzimních volbách vládla v některé ze spolkových zemí strana Alternativa pro Německo (AfD). Řekl to dnes na tradiční letní tiskové konferenci. V září se uskuteční volby v Sasku-Anhaltsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Berlíně. V prvních dvou zemích má podle průzkumů šanci vyhrát AfD, kterou loni civilní tajná služba označila za prokazatelně pravicově extremistickou.

KOMENTÁŘ: Alternativní investice za 50 milionů dolarů. Prodal se nejdražší dinosaurus

Aukční síň Sotheby’s vydražila kostru tyrannosaura rexe. Nejpopulárnější masožravec druhohor vyšel na 50,1 milionu dolarů (přes miliardu korun) a stal se tak nejdražším dinosaurem, který byl kdy prodán. Což dokazuje nejen zájem o plazy, ale především o bohatý svět alternativních investic.

Kreml podle Litvy a Lotyšska plánuje útoky v Pobaltí či Polsku, Kreml to popřel

Rusko plánuje útoky na infrastrukturu v Pobaltí nebo v Polsku, uvedl dnes litevský prezident Gitanas Nausėda. Podle Nausėdy vycházejí tyto informace z údajů zpravodajských služeb. Prezident tím potvrdil zprávy, podle nichž mají útoky Moskvy otestovat jednotu zemí NATO, napsala litevská stanice LRT. Útoky by mohly být provedeny konvenčními i jinými prostředky, dodal prezident. Jeho slova potvrdil také jeho lotyšský protějšek Edgars Rinkévičs. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to naopak odmítl s tím, že jde o záminku pro militarizaci namířenou proti Rusku, uvedla agentura Reuters.

Lesy mohou kvůli oteplování ukládat výrazně méně uhlíku

Schopnost lesů pohlcovat oxid uhličitý může být v příštích desetiletích výrazně nižší, než předpokládají současné klimatické modely. Nový výzkum naznačuje, že vyšší teploty a sušší vzduch zpomalují růst stromů, i když nadále probíhá fotosyntéza. To může snížit množství uhlíku, které lesy dlouhodobě ukládají.

Změna pohlaví před nástupem do vězení. Česko vydalo Německu extremistku Liebich

Česká policie dnes převezla zadrženou německou pravicovou extremistku Marlu Svenju Liebich do Německa, kde má nastoupit do vězení. Z litoměřické vazební věznice ji eskorta odvezla ráno, před 10:00 překročila česko-německou hranici, uvedli policisté na síti X. Následně ji pak podle německých médií předala na hranici německým kolegům.

Ceny ropy se drží kolem 80 dolarů za barel, mohou se přitom vrátit ke 100 dolarům

Ceny ropy ve středu opět vzrostly po amerických útocích na cíle spojené s Íránem a obnovení námořní blokády íránských přístavů. Pokračující válka představuje riziko pro USA, jejichž nouzové zásoby ropy jsou na nejnižší úrovni od 80. let. Konflikt se přitom vrátil na eskalační trajektorii, což navíc může vést k opětovnému růstu cen ropy až k hranici 100 dolarů za barel, obávají se odborníci.

Počet obětí požáru v bangkockém baru Rong Beer vzrostl na 32 mrtvých

Počet obětí nedělního požáru v baru Rong Beer Na Ladprao v thajském Bangkoku vzrostl na 32 poté, co v nemocnici zemřeli další dva zranění. Informovala o tom agentura AP. Zranění utrpělo více než 70 lidí a 24 z nich zůstává v kritickém stavu.

Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal tři mrtvé, uvedl ráno šéf oblastní vojenské správy Oleh Kiper. Po jednom mrtvém oznámily ukrajinské úřady z Černihivské oblasti a Chersonu. Podle letectva zaútočilo Rusko v noci na dnešek dvěma střelami a 122 drony.

Trump pohrozil Íránu zničením elektráren a mostů

Usedněte k jednacímu stolu, jinak zničíme vaše elektrárny a mosty, vzkázal do Teheránu americký prezident Donald Trump. Podobnou výhružkou šéf Bílého domu pobouřil svět již v dubnu. Údery na civilní objekty jsou totiž klasifikovány jako válečný zločin. Prodloužení války představuje riziko kvůli téměř vyčerpaným zásobám ropy.

Gibraltar a Španělsko po letech zjednodušily překračování hranice

Lidé mohou od středy volně přecházet mezi Španělskem a britským Gibraltarem bez běžných kontrol na pozemní hranici. Po letech vyjednávání začala předběžně platit dohoda mezi Evropskou unií a Británií, která řeší jednu z posledních otevřených otázek po brexitu.

Mandát zesnulého senátora Lindseyho Grahama dočasně převezme jeho mladší sestra Darline

Po smrti amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama bude jeho místo v Senátu Spojených států dočasně zastávat jeho mladší sestra Darline Graham Nordone. Do funkce ji v pondělí jmenoval guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster.

Film o Michaelu Jacksonovi jako první životopisný snímek vydělal miliardu dolarů

Životopisný film Michael dosáhl historického úspěchu. Snímek o Michaelu Jacksonovi překonal v celosvětových kinech hranici jedné miliardy dolarů a stal se prvním životopisným filmem, kterému se to podařilo. Hlavní roli ztvárnil zpěvákův synovec Jaafar Jackson.

Horko zvyšuje riziko duševních potíží. Nejohroženější jsou děti a mladiství

Vysoké teploty máme spojené s dobrou náladou, když jsme na dovolené u moře nebo vysedáváme na zahrádkách. Zároveň je ovšem známo, že vedro zhoršuje naše kognitivní funkce i náladu a zvyšuje agresivitu. Nová studie teď zjistila, že během horkých dnů stoupá počet hospitalizací spojených s duševními problémy u dětí a mladistvých.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama