Reklama
12.8 C
Czech
Pátek 6. března 2026
ZprávyTeroristické útoky na jihu Thajska. Exploze a požáry hlášeny na 17 místech

Teroristické útoky na jihu Thajska. Exploze a požáry hlášeny na 17 místech

Exploze a požáry ve středu podle místních úřadů zasáhly nejméně 17 míst v jižním Thajsku. Podle předběžných odhadů jde o vícenásobné koordinované útoky. Bilance je 7 zraněných. Informovala o tom agentura Reuters, CNN či ABC News.

K bombovým a žhářským útokům došlo po půlnoci a podle zpráv CNN mířily na obchody se smíšeným zbožím a čerpací stanici ve třech provinciích. Podle policejních a vojenských prohlášení bylo lehce zraněno nejméně sedm lidí. Vojenský mluvčí Pramote Promin uvádí, že útoky se odehrály v provinciích Pattani, Narathiwat a Yala. Dodává, že útočníci „se oblékli jako ženy, používali motocykly a v mnoha případech používali benzínové bomby a házeli je na cílová místa“.

„Je jasné, že povstalci jsou i nadále odhodláni používat násilí na lidech, poškozovat důvěru v ekonomiku, vytvářet nejistotu a podkopávat vládní systém,“ řekl.

Policejní kapitán Sarayuth Kotchawong vypověděl, že krátce před půlnocí obdržel hlášení o podezřelém, který vstoupil do samoobslužného obchodu na čerpací stanici ve čtvrti Yaha Yala. Umístil dovnitř černou tašku a varoval zaměstnance, aby odešli, pokud „nechtějí zemřít“. Pracovníci odešli a taška o 10 minut později explodovala.

K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil.

Dlouholeté separatistické snahy mají více než 7300 obětí

Provincie v jižním Thajsku podél hranice s Malajsií jsou téměř dvě desetiletí dějištěm aktivního muslimského separatistického povstání. Thajská vláda zde bojuje s různými skupinami usilujícími o nezávislost pro převážně muslimské provincie Pattani, Yala, Narathiwat a části Songkhla. To jsou jediné provincie s muslimskou většinou v Thajsku ovládaném buddhisty.

Podle skupiny Deep South Watch, která násilnosti monitoruje, bylo v konfliktu od roku 2004 zabito více než 7300 lidí. Mírová jednání, která začala v roce 2013, čelila opakovaným přerušením.

Podle ABC News muslimští obyvatelé dlouho tvrdí, že se s nimi v Thajsku zachází jako s občany druhé kategorie. Separatistická hnutí jsou pravidelně aktivní po celá desetiletí.

Obnovená mírová jednání

Středeční útoky přišly poté, co thajská vláda na začátku tohoto roku po dvouleté přestávce kvůli pandemii znovu zahájila diskuze s hlavní povstaleckou skupinou Barisan Revolusi Nasional Melayu Patani. Ta je pokládaná za největší z několika povstaleckých skupin. Společně se dohodli na zastavení násilí během muslimského svatého období ramadánu.

Mírová jednání pod záštitou malajské vlády probíhají již několik let mezi thajskými představiteli a Mara Patani. To je zastřešující orgán zastupující několik povstaleckých skupin. V lednu 2020 uspořádali thajští představitelé své první formální setkání po letech se zástupci BRN.

Ačkoli je BRN považována za nejvlivnější ze separatistických skupin, místní členové fungují s určitou autonomií. Obvykle uskutečňují útoky typu hit-and-run, jako jsou přestřelky a přepady s bombami u silnice. Jsou také známí občasnými koordinovanými útoky, když se snaží vyzdvihnout politické cíle.

Patani United Liberation Organization (PULO), která byla z posledního kola rozhovorů vyřazena, provedla během svatého muslimského měsíce ramadánu bombové útoky a tvrdila, že dialog není inkluzivní. Vláda poté prohlásila, že je připravena mluvit se všemi skupinami.

Vůdce organizace Kasturi Makhota agentuře Reuters řekl, že středeční útoky nemají „s PULO nic společného“.

Reklama

Doporučujeme

Maďarsko zadrželo sedm Ukrajinců, Kyjev doporučuje Maďarsku se vyhnout

Maďarský daňový úřad oznámil zadržení sedmi Ukrajinců, které stíhá kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zadržuje také dvě vozidla pro přepravu peněz. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zmíněný úřad. Kyjev o něco dříve obvinil Maďarsko ze zadržení sedmi pracovníků ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří podle něj převáželi z Rakouska peníze a zlato. Ukrajina požaduje jejich okamžité propuštění, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na síti X. Kyjev zároveň vyzval Ukrajince, aby se vyhnuli cestám do sousedního Maďarska.

USA vyšetřují zásah školy v Íránu. Analýza naznačuje souvislost s americkým útokem

Američtí vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že za úder na dívčí školu v jihoíránském městě Mínáb, při němž zahynuly desítky dětí, pravděpodobně nesou odpovědnost Spojené státy. Vyšetřování nicméně zatím stále probíhá. K tragédii došlo během prvního dne amerických a izraelských útoků na Írán.

Izrael zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.

Trump má problém. Soud mu nařídil vrátit peníze vybrané z cel

Americký soud pro mezinárodní obchod nařídil Celní a pohraniční stráži vrátit částku přes 130 miliard dolarů (asi 2,99 bilionu korun) dvěma tisícům amerických podniků. Rozhodnutí padlo poté, co Nejvyšší soud zrušil cla americké administrativy uvalená na obchodní partnery na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.

USA požádaly Ukrajinu o pomoc proti íránským dronům

Spojené státy požádaly Ukrajinu o pomoc při obraně svých spojenců na Blízkém východě před íránskými drony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky uvedl, že Kyjev může nabídnout odborníky i technologie získané během války s Ruskem. Pomoc však podmínil tím, že neoslabí obranu Ukrajiny.

Británie vyšle do Kataru letouny Typhoon, NATO posílilo ochranu před raketami

Británie se chystá vyslat do Kataru čtyři bojové letouny Typhoon k posílení obranných operací v Kataru i celém regionu, oznámil dnes britský premiér Keir Starmer. Na tiskové konferenci také řekl, že speciální vztah Londýna a Washingtonu funguje normálně. Severoatlantická aliance oznámila, že posílila ochranu před balistickými raketami po středečním incidentu, kdy byla u Turecka zničena jedna taková raketa vypálená z Íránu.

Hyský po dalším krachu neskrýval zklamání

Fotbalisté Plzně prožívají mimořádně nepříjemný týden. Po ligové porážce 0:3 ve Zlíně schytali stejný výsledek i ve čtvrtfinále domácího poháru v Karviné a ze soutěže vypadli. Pro tým, který se na pohárový úspěch výrazně upínal, jde o tvrdou ránu.

USA chystají nové podmínky pro vývoz čipů Nvidia a AMD

Spojené státy zvažují nové podmínky pro vývoz pokročilých čipů Nvidia a AMD do zahraničí. Země, jejichž firmy budou chtít nakupovat velké objemy čipů pro datová centra zaměřená na umělou inteligenci, by podle návrhu musely slíbit investice přímo v USA. Informoval o tom deník Financial Times.

USA a Venezuela po letech obnoví diplomatické vztahy

Spojené státy a Venezuela se po sedmi letech vracejí k diplomatickým vazbám. Jde o výrazný obrat ve vztazích dvou zemí, které proti sobě dlouhodobě stály. Dohoda přichází jen krátce po sesazení Nicoláse Madura a ukazuje, že Washington chce v zemi rychle získat větší vliv.

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Noem ve funkci skončí, oznámil Trump

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová k 31. březnu ve funkci skončí, oznámil dnes na své sociální síti Truth Social prezident Donald Trump. Novým ministrem vnitřní bezpečnosti by se podle něj měl stát republikánský senátor z Oklahomy Markwayne Mullin.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama