Válka na UkrajiněTeploty na Ukrajině padají pod nulu. Bez proudu je po raketových útocích...

Teploty na Ukrajině padají pod nulu. Bez proudu je po raketových útocích 10 milionů lidí

Po nové vlně raketových útoků ze strany Ruska zůstalo bez proudu 10 milionů Ukrajinců, uvedl podle stanice BBC a dalších zpravodajských serverů prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním projevu. S klesajícími teplotami v celé zemi přitom rostou obavy z možných následků výpadků elektřiny, upozornil v pátek server CNN.

Podle státní energetické společnosti Ukrenergo se na celém území Ukrajiny tento týden výrazně ochladilo. V mnoha oblastech včetně Kyjeva navíc ve čtvrtek napadl první sníh v sezóně. Energetická síť v zemi tak po dalších ruských raketových úderech čelí mimořádné zátěži.

„V důsledku dramatického poklesu teplot se denně zvyšuje spotřeba elektřiny v těch oblastech Ukrajiny, kde už byla obnovena dodávka energie po masivních raketových útocích na energetickou infrastrukturu z 15. listopadu,“ upozornila dle CNN společnost Ukrenergo. „To komplikuje již tak složitou situaci,“ stálo v pátečním prohlášení.

Provozovatel ukrajinské rozvodné sítě doplnil, že v některých oblastech omezuje dodávky, přičemž jde o „nezbytné opatření k zachování stability celého systému“. Jeho týmy zároveň „nepřetržitě pracují na obnově poškozené infrastruktury“.

Zelenskyj ve svém čtvrtečním nočním projevu prohlásil, že více než 10 milionů Ukrajinců je bez elektřiny. Nejvíce jich je podle jeho slov v Kyjevské, Oděské, Vinnycké a Sumské oblasti. „Děláme vše pro to, abychom dodávky dostali do normálu,“ podotkl ukrajinský prezident dle BBC. Agentura OSN uvedla, že Ukrajině v zimě hrozí vážná humanitární krize, informoval server Euronews.

„Samotná skutečnost, že se Rusko uchýlilo k teroru namířenému proti energetickému sektoru, svědčí o slabosti nepřítele,“ řekl Zelenskyj během svého projevu na začátku listopadu. „Nemohou porazit Ukrajinu na bitevním poli, a proto se nás snaží zlomit tímto způsobem,“ uzavřel.

Raketové útoky si vyžádaly další oběti

Ruské údery zasáhly civilní infrastrukturu v různých částech Ukrajiny v noci na čtvrtek, dva dny po jednom z nejrozsáhlejších raketových útoků od začátku války. Podle Zelenského byly při útoku v Dnipru zraněny desítky lidí.

V Záporoží pak záchranáři z trosek obytné budovy vyprostili sedm těl. Později byly nalezeny další dvě oběti, čímž se jejich počet zvýšil na devět, uvedl v pátek úřad prezidenta. Další tři lidé skončili v nemocnici po útocích v Izjumu v Charkovské oblasti.

Doporučujeme

Osm keňských školaček čelí obvinění z vraždy svých spolužaček po tragickém požáru internátu

Požár dívčího internátu v Keni, při němž zemřelo 16 studentek, míří před soud. Z vraždy úřady obvinily osm nezletilých školaček. Případ znovu otevřel debatu o bezpečnosti internátních škol i dlouhodobých problémech keňského vzdělávacího systému.

Zelenskyj v Dublinu uvedl, že věří v brzké otevření dalších kapitol jednání s EU

Ukrajina může velmi brzy otevřít zbývající kapitoly vyjednávání o přistoupení k Evropské unii. Během dnešní zahajovací ceremonie irského předsednictví v Radě EU to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém projevu v Dublinu zdůraznil další tlak na Rusko a zkritizoval, že stále existují evropské firmy, které jsou kontrolovány Moskvou a dodávají Rusku některé zboží, které využívá ve válce proti Ukrajině.

Během oslav mistrovství světa ve fotbale v Mexico City zemřeli tři lidé. Dav je ušlapal

Tři lidé zemřeli během úterních oslav postupu mexické fotbalové reprezentace do osmifinále mistrovství světa. Podle zdravotnických úřadů hlavního města se oběti udusily v obrovských davech, které po vítězství Mexika 2:0 nad Ekvádorem zaplnily centrum metropole.

Zisk Agrofertu spadl o téměř pět miliard

Holding Agrofert loni vydělal 2,2 miliardy korun. Meziročně jde o pokles o 4,9 miliardy, za kterým stojí hlavně mimořádně silný rok 2024. Tehdy koncern prodal mediální skupinu Mafra, rozhlasovou firmu Londa a pardubickou chemičku Synthesia.

Požár panelového domu v Antverpách si vyžádal nejméně šest obětí

Rozsáhlý požár desetipatrového bytového domu v belgických Antverpách si vyžádal nejméně šest lidských životů a další lidé utrpěli zranění. Hasiči zachraňovali obyvatele z balkonů a po tragédii pokračovali v prohledávání jednotlivých bytů. Příčina požáru zatím není známá.

Trump vykázal z krypta příjmy přes 1,4 miliardy dolarů

Americký prezident Donald Trump vykázal za loňský rok příjmy přes 1,4 miliardy dolarů z kryptoměnových projektů své rodiny. Digitální aktiva se tak stala hlavním zdrojem jeho příjmů a výrazně předčila tradiční byznys, na kterém si dříve vybudoval jméno.

KOMENTÁŘ: Historická zpráva pro dolar. Centrální banky se ho chtějí spíš zbavovat

Od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu ztrácí americký dolar lesk, pro řadu vlád i drobných investorů už není tak bezpečným přístavem, jakým býval. Trend potvrzuje i změna postoje centrálních bank, jak odkryl think tank Oficiální fórum měnových a finančních institucí (OMFIF).

Vysvětlení: Co je tepelná kupole a proč je nebezpečná?

Američané se připravují na víkendový Den nezávislosti. Velké části amerického kontinentu v nesnesitelném horku a dusnu uvězní jev zvaný tepelná kupole. Ten v minulém týdnu sežehl Evropu. Ohroženo smrtícím horkem bude do 6. července zhruba 250 milionů lidí, hlavně senioři s dětmi.

Írán přiznal problémy během americké blokády. Nevyvezl žádnou ropu

Írán během americké blokády nemohl vyvážet žádnou ropu. Od podepsání memoranda však vyvezl více než 40 milionů barelů, sdělil v rozhovoru pro státní televizi hlavní íránský vyjednavač Mohammad Bagher Ghalibaf. Společnost TankerTrackers tento objem odhaduje dokonce na 50 milionů barelů. Ropa se drží na předválečné úrovni. Čeká se na další kolo rozhovorů. Írán delegaci do Kataru nepošle.

Írán tvrdí, že se nesetká s vyslanci USA v Dauhá; Katar hraje roli prostředníka

Zástupci Íránu se v nejbližších dnech nesetkají s vysoce postavenými představiteli Spojených států, kteří v úterý přiletěli na jednání do katarského Dauhá. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí. Katar mezitím v úterý večer uvedl, že bude pokračovat v roli prostředníka ve vyjednávání mezi USA a Íránem. Podle Reuters současná situace nesvědčí o dobrých vyhlídkách na dosažení trvalého míru mezi oběma znepřátelenými stranami. Informovaný diplomatický zdroj agentuře AFP řekl, že se dnes v Dauhá mají uskutečnit nepřímá technická jednání mezi zástupci USA a Íránu o dohodě o ukončení války na Blízkém východě.

Expedice v Atlantiku odhalila desítky dosud neznámých mořských živočichů

Mezinárodní vědecká expedice v jižním Atlantiku během pouhých dvou týdnů objevila 31 dosud neznámých druhů mořských organismů. Výzkum potvrdil, že střední vrstvy oceánu patří k nejméně prozkoumaným prostředím na Zemi a zároveň ukrývají mimořádně pestrý život.

V Kongu na ebolu dosud zemřelo 399 lidí z 1333 potvrzených případů nemoci

Počet potvrzených případů eboly v Kongu stoupl na 1333, z čehož 399 lidí zemřelo. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na konžské úřady. Předchozí, pondělní bilance hovořila o 1307 nakažených a 377 zemřelých.

Irsko přebírá vedení EU, čekají ho náročná vyjednávání o unijním rozpočtu

Pokračující podpora Ukrajiny, ale i konkurenceschopnost EU, hodnoty a bezpečnost budou hlavními prioritami irského předsednictví v Radě EU, které začíná právě dnes. Irové přebírají mandát od Kypřanů a v mnohém na ně navazují, například pokud jde o další posun v jednáních o novém dlouhodobém rozpočtu EU či pokrok v přístupových jednáních kandidátských zemí na cestě do Evropské unie.

Letadlo v Číně narazilo do mrakodrapu. Nikdo neví proč

V pátek odpoledne do nejvyššího mrakodrapu v Pekingu narazilo malé letadlo. Pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Incident není šokující jen pro svou podobnost s teroristickým útokem na USA z 11. září 2001, ale i z důvodu, že v čínské metropoli je bezletová zóna, což znamená zákaz pohybu dronů a letadel. Ani po čtyřech dnech není jasné, jak se letadlo do města dostalo a proč do věže narazilo.

Ukrajina informuje o obětech ruských útoků, její síly útočily v hloubi Ruska

Nejméně dva lidé přišli o život a dalších pět bylo dnes ráno zraněno při útoku ruského dronu na mikrobus v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Prokudin. V Dněpropetrovské oblasti zahynula žena a další tři utrpěly zranění při ruských útocích na čerpací stanice, další žena byla zraněna v Záporoží, informovaly ukrajinské úřady. Naopak ukrajinské drony zaútočily v hloubi Ruska, v Rostovské a Penzenské oblasti a i Ufě, vzdálené více než 1300 kilometrů od frontové linie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama