Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Tchaj-wan v Litvě otevřel zastupitelský úřad. Jako první odkazuje na samotný ostrov

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ostrovní stát Tchaj-wan ve čtvrtek v Litvě otevřel svůj zastupitelský úřad. Jedná se o první takový úřad na světě, který ponese název „Tchaj-wan“. Pro tento Čínou nárokovaný ostrov se jedná o diplomatický průlom, uvádí agentura Reuters a další servery.

  Čína se snaží Čínskou republiku udržet na světové scéně izolovanou a brání jakémukoli oficiálnímu použití slova „Tchaj-wan“, uvádí zpravodajský server France24. Země si totiž ostrov nárokuje jako součást svého území a dle médií uvedla, že Tchaj-wan znovu ovládne, v případě potřeby i silou.

  Baltský stát Litva se tak nyní stane první zemí na světě, jež bude mít ve svém hlavním městě Vilniusu Tchajwanský zastupitelský úřad. Pouze v africkém státě Somaliland je úřad pojmenován stejně. Většina národů ale toto území neuznává jako suverénní stát. V Evropě i ve Spojených státech jsou úřady ostrova označeny jménem hlavního města Tchaj-pej.

  Čína v srpnu na toto oznámení reagovala tím, že požadovala, aby Litva stáhla svého velvyslance z Pekingu, což země učinila. Čína také odvolala svého zástupce ve Vilniusu a přestala vydávat povolení na vývoz potravin.

  Baltský stát se navíc rozhodl, že na Tchaj-wanu otevře svůj vlastní zastupitelský úřad. Prozatím však nestanovila Litva žádné pevné datum.

  Jako „nový a slibný kurz“ pro bilaterální vztahy mezi Tchaj-wanem a Litvou popsalo krok otevření úřadu tchajwanské ministerstvo zahraničí. Dle něj je zde velký potenciál pro spolupráci v průmyslových odvětvích zahrnujících polovodiče či lasery, uvádí DW.

  Ministerstvo dle France24 uvedlo, že litevský úřad povede Eric Huang, který v současnosti působí v Lotyšsku.

  Podpora ze zahraničí

  Na Twitteru ministerstvo oznámilo, že je „hluboce vděčné“ za podporu litevské vlády a přátel z celého světa, kteří země podpořili.

  Tchaj-wan si bude vážit a podporovat toto nové přátelství založené na našich společných hodnotách, dodalo dle agentury Reuters ministerstvo.

  Pouze 15 zemí má oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem. Čína usiluje o to, aby ostatní země své interakce s ostrovním státem omezily nebo úplně zrušily, uvádí agentura Reuters.

  V Tchaj-pej má ale dle DW a agentury Reuters mnoho zemí své de facto velvyslanectví. Mezi ně patří několik členských států Evropské unie, Spojené království, Austrálie a Spojené státy americké, jež nabídly Litvě svou podporu při rozhodnutí otevřít tchajwanský zastupitelský úřad.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS