MagazínTaylor Swift se poprvé vyjádřila ke zrušení koncertů ve Vídni: Naplnil mě...

Taylor Swift se poprvé vyjádřila ke zrušení koncertů ve Vídni: Naplnil mě nový pocit strachu

Populární americká zpěvačka Taylor Swift ve středu na sociálních sítích sdílela prohlášení, v němž se vyjádřila ke zrušení tří srpnových koncertů Eras Tour ve Vídni. K tomu došlo poté, co rakouské úřady informovaly o zadržení několika podezřelých v souvislosti s plánovaným teroristickým útokem.

„Důvod zrušení koncertů mě naplnil novým pocitem strachu a obrovským pocitem viny, protože na tyto koncerty plánovalo přijít obrovské množství lidí. Ale byla jsem také opravdu vděčná úřadům, protože díky nim jsme oplakávali koncerty, ne lidské životy,“ napsala Swift na Instagramu.

„Povzbudila mě láska a jednota, kterou jsem viděla u fanoušků, kteří se spojili. Rozhodla jsem se, že veškerá moje energie musí cílit na to, abych pomohla ochránit téměř půl milionu lidí, kteří přišli na koncerty v Londýně,“ pokračovala. „S týmem jsme každý den pracovali ruku v ruce s personálem stadionu a britskými úřady, abychom toho dosáhli. Chci jim poděkovat za všechno, co pro nás udělali,“ dodala.

Čtyřiatřicetiletá zpěvačka právě dokončila sérii koncertů na londýnském stadionu Wembley a evropskou část svého turné. 7. srpna rakouské úřady oznámily, že zmařily teroristický útok plánovaný nejméně na jeden z vídeňských koncertů. Ve středu se umělkyně k celé záležitosti poprvé veřejně vyjádřila, upozornil server CNN.

Načasování prvního vyjádření zpěvačky nebylo náhodné

Popová ikona měla ve Vídni odehrát tři koncerty od čtvrtka 8. srpna do soboty 10. srpna. Šéf vídeňské policie Gerhard Pürstl dle BBC sdělil, že očekávaná návštěvnost show byla 65 000 lidí denně. Dalších 22 000 fanoušků Swift se pak mělo pohybovat v blízkosti místa konání.

Swift vysvětlila, proč se k situaci nevyjádřila hned. „Nebudu o něčem veřejně mluvit, pokud si myslím, že bych tím mohla vyprovokovat ty, kteří by chtěli ublížit fanouškům, kteří chodí na mé koncerty. V případech, jako je tento, je ‚mlčení‘ vlastně projevem zdrženlivosti a vyčkáváním s vyjádřením až do chvíle, kdy je to správné. Mou prioritou bylo bezpečně dokončit naše evropské turné a s velkou úlevou mohu říci, že se nám to podařilo, prohlásila.

V souvislosti s vyšetřováním byli zadrženi tři lidé, kteří jsou podezřelí z přípravy sebevražedného útoku. U hlavního podezřelého, devatenáctiletého sympatizanta ISIS, který se radikalizoval na internetu, našli vyšetřovatelé zásobu chemikálií, výbušných zařízení, rozbušek a 21 000 eur (zhruba půl milionu korun) ve falešný bankovkách.

Mladík zatčený v rakouském městě Ternitz plánoval zabít „velký počet lidí“ při sebevražedném útoku, řekl šéf zpravodajské služby Omar Haijawi-Pirchner.

Swift by měla pokračovat ve svém turné na podzim v Miami. Dle listu The Guardian se show stala nejvýdělečnější tour v historii. Nejednou byla v souvislosti s koncerty také zaznamenána seismická aktivita.

Doporučujeme

Sparta rozhodla v Liberci až v závěru

Sparta zvládla 4. kolo ligové nadstavby ve skupině o titul a vyhrála v Liberci 2:0. Dlouho se hrálo bez branek a bez větších šancí. Pražský tým ale v poslední desetiminutovce dvakrát udeřil a potvrdil druhé místo v tabulce. Liberec zakončí sezonu na šesté příčce.

USA vyhodnocují možnou hrozbu dronových útoků ze strany Kuby

Kuba si pořídila více než 300 vojenských dronů a nedávno začala projednávat plány jejich případného využití k útokům na americkou základnu Guantánamo na Kubě, americké vojenské lodě, případně na floridský ostrov Key West, který leží jen 160 kilometrů severně od Havany. S odvoláním na vysoce postaveného amerického představitele to dnes napsal server Axios.

Úder dronu způsobil požár v jaderné elektrárně v SAE, únik radioaktivity nehrozí

Po úderu dronu dnes vypukl požár ve vnějším okruhu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech (SAE), jediné v arabském světě. Útok si nevyžádal zraněné a nezpůsobil únik radioaktivity, poukázal však na riziko opětovného zažehnutí americko-izraelské války s Íránem, v níž nyní platí křehké příměří. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na tamní úřady.

Do vedení Fatahu byl zvolen i syn šéfa Palestinské autonomie Jásir Abbás

Do vlivného ústředního výboru palestinské strany Fatah byl tento týden zvolen i nejstarší syn šéfa Palestinské autonomie Jásir Abbás, informovala dnes agentura AFP. Nacionalistický sekulární Fatah je vládní stranou na Izraelem okupovaném Západním břehu, kde má omezenou správu Palestinská autonomie, a jeho lídrem je už dvě dekády Mahmúd Abbás. Deník The New York Times (NYT) v této souvislosti připomněl, že tohoto nyní devadesátiletého politika mnozí kritizují za autoritářství a korupci.

Kvůli bombě z 2. světové války je v německém Pforzheimu evakuováno 30.000 lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války ve Pforzheimu na jihozápadě Německa muselo dnes ráno opustit své byty a domy 27.000 až 30.000 lidí. Hasiči poté začali kontrolovat, zda všichni místní obyvatelé v dané oblasti výzvy uposlechli, uvedl podle agentury DPA mluvčí policie. Evakuace by podle něj mohla trvat ještě několik hodin. Dosud není jasné, kdy během dne bude bomba vážící 1,8 tuny zneškodněna.

Muž najel v Itálii autem do lidí, pak do nich bodal. Osm zranil, čtyři těžce

V severoitalském městě Modena o víkendu najel muž autem do skupiny chodců, pak na ně zaútočil nožem. Podle úřadů utrpělo zranění osm lidí, z toho čtyři vážná. Mezi nejhůře zraněnými je žena, které lékaři museli amputovat obě nohy.

Po střetech s policií při silničních blokádách u La Pazu bylo zadrženo 57 lidí

Po střetech s policií při sobotních blokádách silnic vedoucích do bolivijské metropole La Paz bylo zadrženo nejméně 57 demonstrantů žádajících zejména zvýšení platů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje.

Dronový útok u Moskvy si vyžádal tři mrtvé

Ukrajina v noci na neděli podnikla jeden z největších dronových útoků na Rusko za celou dobu války. Ruské úřady hlásí více než pět set sestřelených dronů a tři mrtvé v Moskevské oblasti. Útok zasáhl i okolí ruské metropole, letiště Šeremetěvo a oblast u moskevské rafinerie.

WHO kvůli ebole vyhlásila globální zdravotní nouzi

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli šíření eboly v Kongu a Ugandě stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Nákaza se během krátké doby dostala i do hlavních měst obou zemí a úřady zatím pracují s výraznou nejistotou ohledně skutečného rozsahu epidemie.

Mistrovství světa 2026 může zasáhnout nebezpečné vedro

Fotbalové mistrovství světa v roce 2026 může výrazně ovlivnit extrémní počasí. Nová analýza skupiny World Weather Attribution upozorňuje, že zhruba čtvrtina zápasů se odehraje v podmínkách, které hráčská unie FIFPRO považuje za rizikové. Turnaj hostí Spojené státy, Kanada a Mexiko. Hrát se bude od poloviny června do července, tedy v období nejvyšších letních teplot.

Trumpův sál v Bílém domě narazil v Senátu

Plán republikánů získat miliardu dolarů na bezpečnostní úpravy Bílého domu, které souvisejí i s chystaným Trumpovým tanečním sálem, narazil v Senátu na procedurální problém. Elizabeth MacDonough, která v Senátu dohlíží na výklad procedurálních pravidel, dospěla k závěru, že návrh v současné podobě nesplňuje pravidla pro schvalování rozpočtovým postupem.

Eurovize 2026 má vítěze. Finálový večer ovládla bulharská zpěvačka Dara

Jubilejní 70. ročník Eurovize přinesl velké emoce, překvapivého vítěze i politické napětí, které letos soutěž provázelo od samého začátku. Ve Vídni nakonec slavilo historický úspěch Bulharsko.

Horák vychytal Slovincům výhru nad Českem

Čeští hokejisté na mistrovství světa poprvé klopýtli. Po úvodní výhře nad Dánskem nezvládli druhý zápas ve Fribourgu a se Slovinskem prohráli 2:3 v prodloužení. Outsider slaví historicky první vítězství nad českým týmem, hlavní postavou večera byl brankář Lukáš Horák.

USA se chystají obvinit kubánského vůdce Raúla Castra

Spojené státy se chystají vznést obvinění proti Raúlu Castrovi, který byl několik desetiletí předním lídrem na Kubě, kde má dodnes i ve svých 94 letech velký vliv. O kroku, který zvýší tlak USA na komunistický režim karibské země, dnes informovaly tiskové agentury a další média s odvoláním na zdroje z americké vlády. Podle agentury Reuters se Washington chystá obvinění oznámit ve středu. Mluvčí ministerstva spravedlnosti se k plánu podle stanice CBS odmítl vyjádřit.

Polsko řeší kryptoskandál i novou regulaci

Polský parlament schválil nový zákon o kryptoměnách. Země tím reaguje nejen na evropská pravidla MiCA, která musí členské státy Evropské unie zavést do července, ale také na kauzu kolem burzy Zondacrypto. Tisíce uživatelů se podle vyšetřovatelů stále nemohou dostat ke svým penězům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama