Protext ČTKTatra: Naším cílem je zvýšení výroby

Tatra: Naším cílem je zvýšení výroby

Na Výstavišti Letňany (PVA Expo Praha) skončilo v pátek letošní Future Forces Forum (FFF), mezinárodní přehlídka vojenské techniky, inovací a setkání firem a jejich manažerů. V tamním studiu natočila ČTK Connect čtyři moderované rozhovory se zástupci firem ze skupiny Czechoslovak Group (CSG): následující řádky a video nabízejí odpovědi a postřehy Vladimíra Sokolovského, obchodního ředitele Tatry Export.

Společnost Tatra Trucks představila letos na jaře novu generaci vozidel Tatra Force, konkrétně jeho třetí generaci. „Technologie výroby se zjednodušila. Model 2. generace byl v podstatě bez elektroniky. Teď bude elektronicky řízený motor displeje v kabině, což je posun – další vylepšení vidíme ve výkonu,“ nastiňuje Vladimír Sokolovský. Snahu modernizovat už tak moderní vozidla považuje za trend.

Nová generace vozidel řady Tatra Force se dá použít jako základní vozidlo pro přepravu materiálu a osob. Známý je valník v provedení 6×6, nejčastěji 8×8, ale může to být i 4×4. Pak dodáme pro naše partnery podvozky, pro jejich zbraňové systémy, elektronické systémy, ale rovněž pro další logistické vozidla, cisterny, jeřáby… Použití Tatra Force se takto dostává z armády i do civilu. „Hasiči, záchranné složky, civilní ochrana, a samozřejmě armáda,“ vypočítává Sokolovský.

Nejviditelnější změnou je kabina a její interiér. „Tam nastala největší inovace, největší modernizace. To, co není vidět, jsou některé změny na podvozku, které přispívají k těm vyšším výkonům, které jsem zmiňoval.“ Kabiny se dají zaměňovat, přičemž podvozek je na to připraven. „Dají se vyměnit kabiny měkké, soft, bez pancéřování, za pancéřované kabiny různých stupňů odolnosti, které vyrábějí firmy ve skupiny CSG. Je to připraveno tak, aby to mohli udělat vojáci v polních podmínkách,“ zdůrazňuje obchodní ředitel.

Rozhovor s Vladimírem Sokolovským si můžete pustit ZDE:

První vozy Tatra Force už sjely z výrobních linek, nicméně sériová výroba se naplno rozběhne v příštím roce. V současnosti vyrábí Tatra Trucks zhruba 1700 vozidel ročně.

„Chceme víc a věříme, že to zvládneme. Děláme kroky, abychom kapacitu výroby navýšili. Jsou to investice do dalších prostor, do technologií.“ Cílem je dostat se ke 2500 vozidel v průběhu tří let. „Ta čísla, o kterých mluvím, jsou pouze čísla, která se produkují v Česku. Výroba se děje v Kopřivnici, a plánujeme ještě rozšíření výroby v rámci regionu,“ upřesňuje Sokolovský.

Pro Tatru je specifické, že období, kdy vyrábí jeden typ vozidla, bývá poněkud delší než u ostatních automobilek. „Je to dáno tím, že naše kontrakty s armádami jsou několikaleté, takže jim musíme dodávat ten samý typ, a až pak můžeme přijít s něčím novým,“ říká obchodní ředitel.

Tatra Trucks spolupracuje s armádami po celém světě, od států NATO přes Thajsko po Brazílii. „Dokáži si samozřejmě představit i země, kde bychom ještě chtěli být. Rozhodně by to byly Spojené státy, což je velký cíl. Je to velká země, velká, a my jsme středoevropská, relativně malá země, takže jejich potřeby jsou někde jinde. Mají domácí výrobce, ale dokáži si představit, že tam můžeme uspět. Pracujeme na tom,“ ubezpečuje Vladimír Sokolovský.

 

 

Doporučujeme

Francouzi natírají okna křídou a hledají úlevu od veder

Extrémní vedra přiměla mnoho Francouzů sáhnout po překvapivě jednoduchém řešení. Na okna domů, škol i dalších budov nanášejí směs z rozdrcené křídy a vody, která pomáhá odrážet sluneční záření. Levný postup se rychle šíří po sociálních sítích a v některých obchodech už kvůli velkému zájmu dochází zásoby.

Artis Brno si zahraje první ligu

Brno bude mít po letech dva zástupce v nejvyšší fotbalové soutěži. Vedle Zbrojovky si premiérovou sezonu mezi elitou zahraje také Artis Brno, který přijal nabídku Ligové fotbalové asociace na administrativní doplnění soutěže po vyloučení Karviné.

Kvůli skandálu ve varšavské nemocnici odstoupily zástupkyně primátora

Dvě zástupkyně varšavského primátora dnes odstoupily ze svých funkcí, oznámil primátor Rafal Trzaskowski. Jde o o důsledek skandálu v jedné z varšavských nemocnic, kde se politici vládní strany a jejich příbuzní těšili protekčnímu zacházení a šéf pohotovosti pobíral horentní příjmy. Po odhalení následuje "politické zemětřesení" v hlavním městě, informují média. Další personální změny mohou následovat, pohrozil premiér Donald Tusk.

Spojené státy stáhly po operaci proti IS z Nigérie většinu svých vojenských sil

Spojené státy stáhly z Nigérie většinu vojenských sil, které nasadily při nedávné společné operaci proti bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS). Nyní na žádost Abuji poskytují zpravodajskou podporu, uvedl podle agentury Reuters velitel velitelství amerických sil pro Afriku (AFRICOM) Dagvin Anderson.

Interpol pátrá po 39leté Ukrajince, je podezřelá z bombovému útoku v Monaku

Mezinárodní policejní organizace Interpol pátrá po devětatřicetileté Ukrajince Anastasiji Berezovské. Organizace to dnes oznámila na svém webu. Žena je podezřelá z bombového útoku, při kterém byl v pondělí zraněn ukrajinský oligarcha Vadym Jermolajev a další dva lidé. Vyšetřovatelé podle médií nevylučují, že za útokem stála cizí mocnost.

Havaj testuje silnice z plastového odpadu a rybářských sítí

Havaj hledá nové využití pro plastový odpad, který by jinak končil na skládkách nebo v oceánu. Výzkumníci zkoušejí přimíchávat recyklované plasty a vyřazené rybářské sítě do asfaltových směsí. První výsledky naznačují, že takové silnice neuvolňují více mikroplastů než běžné vozovky a mohou pomoci řešit dva problémy najednou, plastový odpad i mořské znečištění.

Sběratele vinylů děsí vlna veder. Mohou vysoké teploty zničit jejich desky?

V červnu velkou část Evropy sežehla tepelná kupole. Teploty místy dosahovaly až 40 stupňů Celsia. Takové extrémy vyvolávají obavy o zdraví. Nervózní jsou ale i vášniví sběratelé desek. Obávají se, že extrémní teploty mohou jejich vinyly poškodit či zničit.

USA se obávaly, že Izrael spáchá atentát na íránské vyjednavače

Američtí činitelé se obávali, že se Izrael chystá spáchat atentát na íránské vyjednavače, zatímco s nimi Spojené státy na jaře vedly citlivá jednání, při nichž dojednaly dočasnou mírovou dohodu. S odkazem na stávající a bývalé zástupce USA o tom napsal zpravodajský web deníku The New York Times (NYT).

Američané vzdávají hledání práce. Participace na trhu klesla nejníže za 50 let

Nezaměstnanost v USA klesla, ale není to dobrá zpráva. Část americké populace totiž přestala hledat zaměstnání, což znamená, že vypadla z trhu práce. Klesající nezaměstnanost tedy maskuje slabost trhu práce. Roli v tom hraje stárnoucí populace, zmenšující se populace migrantů a nepříznivá ekonomická situace.

Ukrajinské a ruské úřady informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně čtyři lidé, včetně dítěte a jeho matky, přišli o život při ruském útoku v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, další oběť je hlášena z Dněpropetrovské oblasti, uvedly místní úřady. Gubernátoři regionů na západě Ruska informují o dvou obětech ukrajinských útoků. V Kyjevě je dnes smutek za oběti čtvrtečního útoku, jejichž počet po vyproštění tří těl z trosek stoupl na tři desítky. Ale další lidé, včetně patnáctileté dívky, se dosud pohřešují.

Krvavější než Stalingrad: Válka na Ukrajině dosáhla temné bilance

Válka na Ukrajině je krvavější než bitva o Stalingrad. S takto temnou bilancí přišlo Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Podle něj dosáhl počet obětí konfliktu 2 milionů, přičemž válka je mnohem nákladnější pro Rusko než Ukrajinu. Ani přes obrovské ztráty boje nepolevují.

Moldavský premiér překvapivě oznámil rezignaci, důvod neupřesnil

Moldavský premiér Alexandru Munteanu dnes překvapivě oznámil rezignaci, v čele vlády byl od loňského listopadu. Jeho odstoupení znamená pád celé vlády. Premiér neupřesnil, proč se takto rozhodl, uvedla agentura Reuters.

Výbuch v kavárně v Damašku zabil nejméně devět lidí

Nejméně devět obětí a dvacet zraněných si vyžádal čtvrteční výbuch v kavárně v centru Damašku. Podle prvních zjištění explodovala podomácku vyrobená nálož, k odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, pátrání pokračuje

Počet potvrzených obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, uvedla podle světových agentur ve čtvrtek večer (dnes nad ránem SELČ) prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez. Pátrání po přeživších po otřesech z 24. června stále pokračuje, dodala politička, podle níž živel zcela zničil 189 domů. Pohřešováno je několik desítek tisíc lidí.

Hasiči na jihu Francie bojují s požáry, ty podle úřadů spálily přes 1200 hektarů

Stovky hasičů dnes na různých místech ve Francii bojovaly proti lesním požárům. Ty zasáhly především jižní část země. Přes 3000 lidí bylo evakuováno u obce Canet-en-Roussillon na jihozápadě. Pod kontrolu se podařilo dostat požáry u Marseille, kde premiér Sébastien Lecornu řídil zasedání krizového štábu. Podle něj lesní požáry zničily ve Francii 8700 hektarů půdy, z toho 1200 hektarů jen za středu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama