menu

22.8 C
Czech
Sobota 19. července 2025

ICC zamítl žádost Izraele o zrušení zatykačů na Netanjahua a Gallanta

Soud v Haagu ve středu definitivně odmítl žádost Izraele, aby zrušil zatykače na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta. Zároveň smetl ze stolu i pokus pozastavit vyšetřování válečných zločinů na palestinských územích.

Musíme být soběstačnější. Ukrajina zvýší výrobu zbraní

Nová ukrajinská vláda, v jejímž čele stojí premiérka Julia Svyrydenko, schválila plány na rozšíření domácí výroby zbraní. Kyjev chce být v produkci zbraní soběstačnější kvůli nejistotě ohledně budoucí zahraniční vojenské pomoci.

Tato letiště jsou letos v létě nejhorší, pokud jde o zpoždění a rušení letů

Britského turistu v Thajsku skopali barmani. Odmítl zaplatit

Britský turista utrpěl šok po návštěvě jednoho baru v Thajsku. Odmítl zaplatit účet, který mu přišel podezřelý, což vedlo k ostré hádce s personálem. Situace se vymkla kontrole poté, co ho před podnikem fyzicky napadlo devět barmanů z toho samého baru.

Každý, kdo byl nedávno na letišti, asi zaznamenal, že poptávka po cestování je zpět. Co není zpět, jsou zdroje potřebné ke zvládnutí návalu cestujících. Na kterých letištích je to podle CNN letos v létě nejhorší?

Přidejte letní počasí k problémům s personálem na letištích a v leteckých společnostech a máte dokonalou smršť zpoždění a zrušených letů.

Například na letišti Toronto Pearson International Airport v Kanadě byla podle údajů sestavených pro CNN Travel webem FlightAware pro sledování letů více než polovina plánovaných letů mezi 26. květnem a 19. červencem zpožděna. Neuvěřitelných 52,5 % plánovaných letů! Toronto Pearson je také celosvětově na 4. místě v počtu zrušených letů, za toto období jich bylo 6,5 %.

Air Canada v úterý představila flexibilní politiku nabízející bezplatnou změnu letenek (v závislosti na dostupnosti) zaměřenou konkrétně na Toronto Pearson „kvůli delším než obvyklým zpožděním“.

Pravidla umožňují cestujícím změnit své odlety či přílety na letiště Billy Bishop Toronto City Airport nebo prodloužit dobu transferu na letišti Toronto Pearson. Air Canada již snížila počet letů ve svém letním letovém řádu, aby snížila narušení letů. Federální agentura Transport Canada spolupracuje s průmyslem na zkrácení čekacích dob.

Zmatek v Evropě

Torontské letiště samozřejmě není zdaleka samo, kdo se potýká s problémy. Sedm z top 10 světových letišť, která mají letos v létě zpoždění, seřazených podle procenta zpožděných pravidelných letů, se nachází v Evropě. Letiště ve Frankfurtu, Paříži, Amsterdamu a Londýně zaznamenávají podle údajů FlightAware největší zpoždění.

Londýnské letiště Heathrow nedávno učinilo mimořádný krok a požádalo letecké společnosti, aby letos v létě přestaly prodávat letenky na krátké vzdálenosti.

Do první desítky na celosvětovém seznamu zpoždění se dostalo jedno americké letiště: Mezinárodní letiště Orlando na Floridě. V samostatných údajích FlightAware specifických pro USA, které CNN sledovala minulý týden, se tři floridská letiště umístila v top 10 z hlediska zpoždění ve Spojených státech.

Letiště s největším počtem letních zpoždění

Zde je 10 největších světových letišť, která mají letos v létě zpoždění, zároveň uvádíme procento zpožděných letů:

1. Toronto Pearson International Airport (Kanada): 52,5 %

2. Letiště Frankfurt (Německo): 45,4 %

3. Paris Charles de Gaulle Airport (Francie): 43,2 %

4. Amsterdam Airport Schiphol (Nizozemsko): 41,5 %

5. Letiště London Gatwick (Spojené království): 41,1 %

6. Letiště Heathrow (Spojené království): 40,5 %

7. Letiště Mnichov (Německo): 40,4 %

8. Aténské mezinárodní letiště (Řecko): 37,9 %

9. Letiště Sydney Kingsford Smith (Austrálie): 34,2 %

10. Mezinárodní letiště Orlando (Spojené státy americké): 33,4 %

Hodnocení jsou z dat FlightAware od 26. května do 19. července.

Globální letiště s největším počtem zrušených letů

Mezinárodní letiště Shenzhen Bao’an v čínské provincii Guangdong je letos v létě světovou jedničkou v počtu zrušených letů, podle údajů FlightAware bylo zrušeno téměř 8 % letů. Čínská mezinárodní letiště Guangzhou Baiyun a Chongqing Jiangbei International Airport se také umístila v top 10.

Pokračující cestovní omezení a lockdowny výrazně zpomalily cestování v Číně, kde přísná politika nulového covidu udržovala zemi uzavřenou pro většinu mezinárodních cest od začátku pandemie. Během květnového svátku Svátku práce v Číně se podle ministerstva kultury a cestovního ruchu snížily tuzemské cesty o třetinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Tři americká letiště se také umístila v top 10, pokud jde o procento zrušených pravidelných letů, přičemž letiště Newark a LaGuardia v oblasti New Yorku na druhém a třetím místě a Washington’s National Airport na osmém.

Zatímco Evropa dominovala celosvětovému seznamu zpoždění, pouze jedno evropské letiště (Amsterdam Schiphol) se objevuje v seznamu top 10 letišť, co se týká zrušených letů. Zároveň sem patří jedno australské a jedno indonéské letiště.

Zde je 10 letišť, která letos v létě zrušila nejvíce letů:

1. Mezinárodní letiště Shenzhen Bao’an (Čína): 7,9 %

2. Newark Liberty International Airport (USA): 7,4 %

3. Letiště LaGuardia (USA): 7 %

4. Toronto Pearson International Airport (Kanada): 6,5 %

5. Soekarno – mezinárodní letiště Hatta (Indonésie): 6,2 %

6. Letiště Sydney Kingsford Smith (Austrálie): 5,9 %

7. Mezinárodní letiště Guangzhou Baiyun (Čína): 5,2 %

8. Národní letiště Ronalda Reagana Washington (USA): 5 %

9. Mezinárodní letiště Chongqing Jiangbei (Čína): 4,6 %

10. Amsterdam Airport Schiphol (Nizozemsko): 3,9 %

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Marocké ženy si tradičními řemesly razí cestu k nezávislosti

Tradiční řemesla v Maroku nejsou jen turistickým lákadlem, ale i nástrojem ženské emancipace. Mnohé Maročanky si jimi vydělávají na živobytí, udržují kulturní dědictví a bojují s ekonomickými překážkami. Ať už jde o tkaní koberců v horách nebo výrobu arganového oleje v srdci Marrákeše, ruční práce má v jejich životech klíčové místo.

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po brzkém odpálení ohňostroje bylo v německém Düsseldorfu zraněno 19 lidí

Po brzkém odpálení raket ohňostroje na veletrhu v německém Düsseldorfu bylo zraněno 19 lidí, z toho čtyři vážně, informovala dnes německá média. Pořadatelé poté letošní ročník akce ukončili dříve a nyní zvažují, zda ji pořádat i příští rok.

Afghánci, kteří bojovali po boku Britů, zůstali napospas Tálibánu

Zatímco tisíce Afghánců už několik let žijí v Británii díky oficiálním relokačním programům, ti, kteří v letech 2001 až 2021 pomáhali britské armádě během mise v Afghánistánu, zůstávají uvězněni v zemi ovládané Tálibánem. Mnohé z nich vystavila nebezpečí fatální chyba britského ministerstva obrany.

Rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu si vyžádal nejméně jednu oběť

Jihoukrajinská Oděsa se ocitla pod rozsáhlým dronovým útokem ruských sil. Útok si vyžádal nejméně jednu oběť na životě, informoval dnes brzy ráno na telegramu starosta přístavního města u Černého moře. Nejméně jedna vícepodlažní obytná budova se podle něj při útoku ocitla v plamenech.

Chevron dokončil akvizici Hessu a vstupuje do největšího ropného naleziště století

Chevron úspěšně uzavřel převzetí společnosti Hess v hodnotě 53 miliard dolarů. Po vítězství v arbitráži nad Exxonem může americký ropný gigant okamžitě vstoupit do rozvoje ropných polí u pobřeží Guyany. Podle analytiků jde o jedno z největších ropných nalezišť posledních dekád.

Evropa pohrozila Teheránu obnovením přísných sankcí v jaderném sporu

Paříž, Berlín a Londýn pohrozily Íránu obnovením přísných sankcí, pokud do konce léta nedojde ke konkrétnímu pokroku ohledně uzavření nové dohody o íránském jaderném programu, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí. Podle Íránu nemá obnovení sankcí právní ani morální základ.
Reklama

DOPORUČUJEME

Marocké ženy si tradičními řemesly razí cestu k nezávislosti

Tradiční řemesla v Maroku nejsou jen turistickým lákadlem, ale i nástrojem ženské emancipace. Mnohé Maročanky si jimi vydělávají na živobytí, udržují kulturní dědictví a bojují s ekonomickými překážkami. Ať už jde o tkaní koberců v horách nebo výrobu arganového oleje v srdci Marrákeše, ruční práce má v jejich životech klíčové místo.

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

San Marino, země na vrcholu kopce, je nejstarším státem Evropy

Na první pohled působí jako další italské městečko na kopci. Jenže San Marino není ani město, ani italské. Je to samostatný stát, vklíněný mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Má dvě hlavy státu, vlastní parlament a historii, která sahá až do 4. století. Na 61 kilometrech čtverečních se tu rozprostírá jeden z nejmenších, ale i nejzajímavějších koutů Evropy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po brzkém odpálení ohňostroje bylo v německém Düsseldorfu zraněno 19 lidí

Po brzkém odpálení raket ohňostroje na veletrhu v německém Düsseldorfu bylo zraněno 19 lidí, z toho čtyři vážně, informovala dnes německá média. Pořadatelé poté letošní ročník akce ukončili dříve a nyní zvažují, zda ji pořádat i příští rok.

Afghánci, kteří bojovali po boku Britů, zůstali napospas Tálibánu

Zatímco tisíce Afghánců už několik let žijí v Británii díky oficiálním relokačním programům, ti, kteří v letech 2001 až 2021 pomáhali britské armádě během mise v Afghánistánu, zůstávají uvězněni v zemi ovládané Tálibánem. Mnohé z nich vystavila nebezpečí fatální chyba britského ministerstva obrany.

Rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu si vyžádal nejméně jednu oběť

Jihoukrajinská Oděsa se ocitla pod rozsáhlým dronovým útokem ruských sil. Útok si vyžádal nejméně jednu oběť na životě, informoval dnes brzy ráno na telegramu starosta přístavního města u Černého moře. Nejméně jedna vícepodlažní obytná budova se podle něj při útoku ocitla v plamenech.

Chevron dokončil akvizici Hessu a vstupuje do největšího ropného naleziště století

Chevron úspěšně uzavřel převzetí společnosti Hess v hodnotě 53 miliard dolarů. Po vítězství v arbitráži nad Exxonem může americký ropný gigant okamžitě vstoupit do rozvoje ropných polí u pobřeží Guyany. Podle analytiků jde o jedno z největších ropných nalezišť posledních dekád.

Evropa pohrozila Teheránu obnovením přísných sankcí v jaderném sporu

Paříž, Berlín a Londýn pohrozily Íránu obnovením přísných sankcí, pokud do konce léta nedojde ke konkrétnímu pokroku ohledně uzavření nové dohody o íránském jaderném programu, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí. Podle Íránu nemá obnovení sankcí právní ani morální základ.

Německo vypravilo deportační let do Afghánistánu, druhý od nástupu Tálibánu

Německo dnes vypravilo druhý deportační let do Afghánistánu od roku 2021, kdy moc v této středoasijské zemi převzalo islamistické hnutí Tálibán. Agentuře DPA to potvrdilo ministerstvo vnitra, podle kterého je na palubě 81 lidí. První let s trestanými Afghánci odletěl do Kábulu z Německa loni v srpnu.

Moskva a Kyjev hlásí útoky nepřátelských dronů, v Záporoží zahynul jeden člověk

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila několik desítek ukrajinských bezpilotních letadel, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Naopak ukrajinská protivzdušná obrana odrážela dnes ráno nálet ruských dronů na Záporoží na jihovýchodě země. Uvedl to šéf oblastní správy Ivan Fedorov, podle kterého kvůli ruským útokům zahynul jeden člověk.

Netflixu se nový obchodní model vyplácí, jeho zisky a tržby rekordně vzrostly

Streamovací gigant Netflix nechal krizi z post-pandemického období daleko za sebou a jeho nový obchodní model funguje. Ve druhém čtvrtletí vykázal rekordní zisky a tržby. Společnost sází na živé sportovní přenosy, televizní vysílání a na rozšiřující se reklamní byznys.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás