Reklama
12.2 C
Czech
Čtvrtek 19. března 2026
ZprávyTálibánci zabili těhotnou policistku

Tálibánci zabili těhotnou policistku

Militanti z Tálibánu zastřelili policejní důstojnici, která byla těhotná. Stalo se to v Čachčaránu, což je hlavní město provincie Ghor. Informuje o tom BBC.

Podle místních médií se žena jmenovala Banu Negar a byla zastřelena doma před očima své rodiny. Vrahové ženu, která byla údajně v osmém měsíci těhotenství, po smrti ještě mlátili zbraněmi do obličeje. Radikálové údajně chodili v provincii dům od domu a zabíjeli lidi, kteří dříve pomáhali spojeneckým silám. Banu Negar podle zdrojů z Afghánistánu pracovala před nástupem Tálibánu v místním vězení. Incident jen potvrzuje zprávy o rostoucím útisku žen ze strany Tálibánu, které z Afghánistánu chodí.

Tálibán nicméně pro BBC popřel, že by za vraždou ženy stáli jeho bojovníci. Mluvčí Zabihulláh Mudžáhid BBC řekl, že Tálibán o události ví a vyšetřuje ji. „Mohu potvrdit, že Tálibán ji nezabil. Naše vyšetřování pokračuje,“ řekl. Připomněl, že Tálibán vyhlásil amnestii na Afghánce, kteří pomáhali spojencům a uvedl, že motivem činu bylo zřejmě „osobní nepřátelství, nebo něco takového„.

Útok byl brutální

Detaily incidentu zatím nejsou zcela jasné. Spousta svědků se totiž bojí mluvit, protože se obávají pomsty. Tři zdroje ale BBC potvrdily, že Tálibánci zbili a zastřelili těhotnou ženu před zraky manžela a synů. Příbuzní dokonce lokálním médiím ukázali i fotografie krvavých stříkanců na zdi a snímky mrtvé ženy s úplně znetvořeným obličejem. Na některých fotografiích, co kolují po sociálních médiích, jsou také vidět dva zakrvácené šroubováky, není ale jisté, jestli s vraždou nějak souvisely.

Podle některých zdrojů vrazi svázali celou rodinu a dům ještě před vraždou prohledali. Svědkové uvedli, že vetřelci mluvili arabsky.

Od 15. srpna, co Tálibán převzal moc nad Afghánistánem, si radikální hnutí snaží budovat mnohem tolerantnější obraz, než tomu bylo dříve. I tak se ale v některých částech země hovoří o jejich velmi agresivním chování.

Lidskoprávní aktivisté mluví o vraždách ze msty a o pronásledování etnických i náboženských menšin. Tálibán sice oficiálně deklaroval, že se lidem, kteří pomáhali spojencům nebude mstít, realita však může vypadat jinak.

Už o víkendu Tálibán oznámil, že na vysokých školách bude nutná segregace podle pohlaví. Studenti a studentky budou od sebe oddělené „minimálně zástěnou“, píše se v dlouhém dokumentu. Ženy by měly učit ideálně zase jenom ženy, ale pokud jich bude nedostatek, budou studentky učit „starší muži“.

Všechny studentky budou muset mít při výuce zahalenou tvář, musí nosit abáju či nikáb. Sobotní demonstrace za práva žen v Kábulu, které se zúčastnily desítky žen, Tálibán rozehnal za pomocí slzného plynu a pepřových sprejů.

Reklama

Doporučujeme

Přechod Rafah z Gazy do Egypta byl znovu otevřen, přešel omezený počet osob

Hraniční přechod z Pásma Gazy do Egypta kontrolovaný Izraelem byl dnes poprvé od začátku izraelsko-americké války proti Íránu znovu otevřen, píše agentura AFP s odvoláním na egyptskou televizní stanici Al-Káhira. Počet lidí, kteří mohou přes přechod přecházet, je nicméně pro oba směry omezen na několik desítek denně, píše AFP s odvoláním na činitele egyptské pohraniční policie.

Babiš v Bruselu znovu tlačí na změnu emisních povolenek

Premiér Andrej Babiš na summitu Evropské unie v Bruselu znovu otevřel téma emisních povolenek. Tvrdí, že současný systém EU ETS zvyšuje tlak na český průmysl i ceny energií, a Česko proto chce jeho rychlou revizi. Do debaty navíc vstupují i rostoucí obavy z drahých energií v době dalšího napětí na Blízkém východě.

Nebezpečná eskalace: Ceny ropy a plynu dál kvůli válce s Íránem rostou

Ceny ropy a plynu ve čtvrtek výrazně vzrostly poté, co útoky na klíčovou energetickou infrastrukturu na Blízkém východě prohloubily obavy z globálního nedostatku surovin, píše server CNBC. Trhy reagují na rychlou eskalaci konfliktu, která začíná zasahovat samotné jádro světových dodávek.

Babiš se obává růstu cen plynu, útok Izraele označil za nepochopitelný

Premiér Andrej Babiš (ANO) se obává, že v důsledku středečního útoku Izraele na íránskou infrastrukturu pro těžbu výrazně stoupne cena plynu. Útok Izraele označil za nepochopitelný. Řekl to dnes novinářům před odletem na summit EU v Bruselu.

Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu

Veškerá důvěra mezi Rijádem a Teheránem byla otřesena a Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu, prohlásil v noci na dnešek podle agentury Reuters saúdský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán. Uvedl to poté, co Írán ve středu zaútočil balistickými střelami na Rijád, zatímco v saúdskoarabské metropoli jednali ministři zahraničí muslimských zemí.

FBI vyšetřuje bývalého šéfa protiteroristického střediska USA

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje již bývalého ředitele Národního protiteroristického centra (NCTC) Joea Kenta kvůli údajnému úniku informací. Dlouholetý spojenec prezidenta Donalda Trumpa rezignoval na svou pozici kvůli nesouhlasu s válkou s Íránem.

„Není to naše válka.“ Evropa řekla Trumpovi ne

Evropské státy se odmítají připojit k americko-izraelské operaci proti Íránu. Zpochybňují její smysl a kritizují, že USA údery předem se spojenci nekonzultovaly. Přednost by podle nich mělo mít diplomatické řešení. Spor dál zatěžuje vztahy s Washingtonem i jednotu NATO.

Austrálie ve zprávě o biodiverzitě vynechala podporu fosilních paliv

Austrálie ve své první zprávě o plnění globálních cílů ochrany přírody vynechala klíčové číslo. Nezahrnula finanční podporu fosilních paliv. Právě ty přitom patří mezi hlavní faktory poškozující životní prostředí.

Lisa Kudrow se po 10 letech vrací v seriálu The Comeback

Lisa Kudrow se vrací do role Valerie Cherish, herečky, která se snaží znovu prosadit v neúprosném světě showbyznysu. Nová série přichází po dlouhé pauze a přináší téma, které dnes rezonuje celým Hollywoodem. Zároveň ale uzavírá příběh, který si fanoušci drželi při životě celé roky.

Letadlová loď USA zapojená do války proti Íránu kvůli opravám zakotví na Krétě

Americká letadlová loď USS Gerald Ford zapojená do války s Íránem zamíří z Blízkého východu ke Krétě, kde zakotví kvůli potřebným opravám, píší média. V prádelně válečné lodi minulý týden vypukl požár, jehož uhašení trvalo 30 hodin a při němž podle amerického námořnictva utrpěli zranění dva námořníci. Desítky dalších musely být ošetřeny kvůli vdechnutí kouře, napsal deník The New York Times (NYT) s odvoláním na americké činitele.

NATO umístí na jihu Turecka další systém protivzdušné obrany Patriot

Severoatlantická aliance umístí v jižním Turecku další systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo dnes turecké ministerstvo obrany. Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že tento měsíc byly zachyceny tři rakety směřující k Turecku z Íránu. Ten se v regionu snaží o odvetné údery za útoky Izraele a Spojených států, které začaly 28. února.

KOMENTÁŘ: Trhy jsou nervózní jen na oko. Válka v Íránu nahrává těžařům i zbrojařům

Válka v Íránu vytváří chaos v celém regionu a na první pohled rozsévá strach také na trzích. Jenže navzdory vážnosti situace jsou investoři stále relativně v klidu. Dlouhodobý problém si na burze nikdo nepřipouští. Aktuální konflikt naopak některé tituly žene vzhůru.

Čína nabídla Tchaj-wanu energetickou stabilitu výměnou za vládu Pekingu

Čína dnes nabídla Tchaj-wanu energetickou stabilitu výměnou za to, že bude souhlasit s vládou Pekingu. Tchajwanská vláda zatím nijak nereagovala, napsala agentura Reuters. Podle ní jde o součást čínské kampaně s cílem přesvědčit ostrov o výhodách sjednocení s Čínou, které dlouhodobě Peking prosazuje a Tchaj-pej odmítá. Nabídka souvisí s rostoucími cenami energií a potížemi s dodávkami energetických surovin, které jsou důsledkem války proti Íránu, zahájené USA a Izraelem na konci února.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama