Reklama

Tálibán rozdělil studenty. Na vysokých školách už ženy nesmí studovat společně s muži

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Afghánské univerzity míří k segregaci podle pohlaví, studenty také čeká nový dress code v souladu s islámským učením. Uvedl to ministr pro vyšší vzdělání Abdul Bakí Hakkání. Informuje o tom BBC a další servery.

Hakkání podle BBC naznačil, že ženy budou smět na vysokých školách i nadále studovat, ale ne vedle mužů. Řekl také, že předměty, které se na univerzitách vyučují, budou muset projít revizí.

V letech 1996-2001, kdy byl Tálibán v Afghánistánu poprvé u moci, ženy a dívky na univerzitách studovat vůbec nesměly. Tálibán nyní řekl, že nebude ženám bránit ve vzdělání ani při práci. Jak se 15. srpna znovu dostal k moci, nařídil všem ženám kromě zdravotnic, aby z práce dočasně odešly, dokud se situace nezlepší.

Nedělní oznámení o změnách ve školství přišlo jen krátce poté, co Tálibán vyvěsil vlajku nad prezidentským palácem. Dal tak jasný signál, že v zemi začal vládnout. Zřejmý je také markantní odklon od politiky, která ve vysokém školství vládla posledních dvacet let. Ženy i muži mohli na univerzitách studovat vedle sebe a islámský dress code nebyl povinný.

Muslimové to akceptují, řekl ministr

Hakkání se ale o konci smíšeného školství vyjádřil velmi jasně. „Nemáme žádný problém ukončit tento smíšený systém. Ti lidé jsou muslimové a akceptují to,“ řekl. Podle některých názorů jde o taktiku Tálibánu, jak ženám znemožnit studium úplně, protože univerzity nebudou mít lidi na to, zařídit oddělenou výuku. Hakkání ale řekl, že v Afghánistánu je dost učitelek a pokud ne, budou se hledat alternativy. „Bude záležet na kapacitách univerzit,“ řekl. „Někde můžeme využít mužské učitele za zástěnou, nebo technologie,“ dodal. Studentky budou muset povinně nosit hidžáb.

Podle pohlaví budou rozděleni i žáci základních škol, což je v Afghánistánu běžná praxe i nyní.

Hakkání také řekl, že předměty vyučované na universitách se zrevidují. „Tálibán chce vytvořit rozumnou islámskou výuku ve shodě s našimi národními, islámskými a historickými hodnotami. Zároveň nechceme zaostávat za ostatními zeměmi,“ řekl nový ministr.

Oznámení přišlo hned poté, co před univerzitou v Kábulu demonstrovalo několik stovek žen na podporu Tálibánu. Všechny byly oděné v nikábech a řečnice chválily nový režim a útočily na ty, co se účastní početných demonstrací za práva žen.

Tálibán zrušil ministerstvo pro ženské záležitosti a nahradil jej ministerstvem pro šíření ctnosti a předcházení neřesti, které v zemi fungovalo naposledy před dvaceti lety. Právě tento obávaný úřad povolával tehdy náboženskou policii do ulic, aby kontrolovala, zdali lidé dodržují právo šaríja a pokud ne, chovala se velmi násilně.

Mnoho známých žen z Afghánistánu po pádu Kábulu uprchlo, například nejslavnější popová zpěvačka Aryana Sayeed, která utekla do USA, či filmová režisérka Sahraa Karimi. Ta byla evakuována na Ukrajinu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama