Věda a TechnikaMeta zakazuje ruská státní média na svých platformách

Meta zakazuje ruská státní média na svých platformách

Meta, technologický gigant vlastnící platformy jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp, oznámil globální zákaz ruských státních médií, jako jsou RT a Rossiya Segodnya. Tento krok přichází v rámci opatření proti zahraničnímu zasahování a dezinformačním kampaním, na které Meta v posledních letech opakovaně upozorňuje. Rozhodnutí navazuje na dřívější omezení těchto médií v Evropě a nyní rozšiřuje zákaz na všechny regiony.

Podle vyjádření společnosti Meta bylo rozhodnutí pečlivě zváženo. „Rossiya Segodnya, RT a další přidružené subjekty jsou nyní globálně zakázány pro činnost spojenou se zahraničním zasahováním,“ uvedl mluvčí firmy. Kromě zákazu Meta rovněž uvedla, že v minulosti tato média využívala různé metody k obcházení detekce a šíření obsahu, který měl za cíl ovlivnit politické názory ve světě, uvedl server BBC News.

RT reagovalo na tento zákaz kritickým prohlášením, ve kterém zesměšňuje západní země za snahu „ukázat se“ při boji proti ruským médiím. Zástupce RT doslova uvedl: „Don’t worry, where they close a door, and then a window, our ‘partisans’ – or in your parlance, guerrilla fighters – will find the cracks to crawl through.“

Spojené státy tento krok přivítaly, neboť samy nedávno zavedly sankce proti ruským médiím. Administrativa Joe Bidena označila RT za „plnohodnotnou součást zpravodajského aparátu Moskvy“, a ministr zahraničí Antony Blinken zdůraznil, že nejlepší odpovědí na „lži Ruska je pravda“. Spojené státy rovněž obvinily zaměstnance RT z tajného financování amerických médií s cílem rozdělovat společnost.

Tento konflikt mezi západními technologickými giganty a ruskými státními médii eskaloval již po začátku války na Ukrajině, kdy EU a Velká Británie zablokovaly některá ruská média na svých územích. Meta nyní šla o krok dál, když rozšířila zákaz na všechny své platformy, včetně populární aplikace WhatsApp a nové sociální sítě Threads.

Doporučujeme

ANALÝZA: Na Blízkém východě může vypuknout další válka. Pocítil by ji celý svět

Zatímco konflikt mezi USA a Íránem opět eskaluje, na Blízkém východě může brzy vypuknout další válka. Křehké příměří mezi Saúdskou Arábií a jemenskými povstalci trvá od roku 2022 a nyní je ohroženo rostoucím napětím. Zhroucení tohoto klidu zbraní by mohlo region uvrhnout do ještě větší nestability a vést k zablokování námořní dopravy v Rudém moři. Znamenalo by to další růst cen ropy.

Kyjev podle ministra čelil největšímu ruskému raketovému útoku od začátku invaze

Rusko v noci na dnešek při útoku na ukrajinské hlavní město Kyjev vypálilo největší počet balistických raket od začátku plnohodnotné invaze v únoru 2022. Uvedl to na síti X ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, podle kterého Rusko vyslalo zhruba čtyři desítky balistických střel. Útok si vyžádal mrtvé i zraněné. Nejnovější útok Ruska přišel den poté, co Ukrajina zasáhla drony logistická centra v Moskevské a Tambovské oblasti, při útoku zahynulo osm lidí.

Vlivný německý politik Jens Spahn (CDU) rezignoval kvůli skandálu s náhradním mateřstvím

Německý politik Jens Spahn z Křesťanskodemokratické unie (CDU) rezignoval na funkci předsedy parlamentní frakce vládní koalice poté, co čelil ostré kritice kvůli využití služeb náhradní matky ve Spojených státech. Odpůrci mu vyčítali pokrytectví, protože v minulosti patřil mezi zastánce zákazu náhradního mateřství v Německu.

Pracovník německých drah vypadl po potyčce z vlaku jedoucího 120 km/h

Z vlaku jedoucího rychlostí zhruba 120 kilometrů v hodině vypadl v pátek večer po potyčce s jedním z cestujících bezpečnostní pracovník Deutsche Bahn (DB). Utrpěl velmi těžká zranění a je v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřuje policie, která o tom informovala dnes v tiskové zprávě.

Na pochod hrdosti v Bratislavě přišlo podle organizátorů asi 10.000 lidí

Kolem 10.000 lidí se dnes v Bratislavě zúčastnilo podle organizátorů pochodu hrdosti, který zástupci komunity LGBT+ tradičně organizují v rámci programu Duhový pride na podporu a ochranu příslušníků sexuálních menšin. ČTK o tom za pořadatele informovala Aneta Andraščíková. Do jiné části slovenské metropole i tentokrát konzervativní aktivisté svolali vlastní akci s cílem propagovat tradiční rodinu; účast na ní byla značné nižší než na Duhovém pridu.

Hasiči v Norsku pokračují v boji s rozsáhlým požárem, situace zůstává vážná

Hasiči pokračovali v noci na dnešek v boji s rozsáhlým požárem ve městě Drammen na jihu Norska, který podle dosavadních odhadů zničil více než 100 bytových jednotek. Požár se stále nepodařilo dostat pod kontrolu, podle posledních informací ale nezasahuje další obydlí. Naději na zpomalení šíření ohně přináší déšť, napsal na internetu list Aftenposten. Podle norských médií je to nejrozsáhlejší požár v obytné oblasti v zemi od druhé světové války.

Írán po amerických úderech hlásí tři mrtvé, Teherán útočil mimo jiné v Kuvajtu

Írán uvedl, že noční americké útoky si vyžádaly nejméně tři oběti v provincii Hormozgán na jihu země, informovaly dnes agentury AFP a Reuters. Teherán naopak v posledních hodinách zaútočil na cíle v Kuvajtu,v Jordánsku či v Bahrajnu. Oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM) na síti X uvedlo, že ukončilo již sedmou noční sérii úderů v řadě, hovořilo také o zásazích vojenské infrastruktury a armádních cílů.

Ukrajina zasáhla logistické centrum u Moskvy, Rusko zaútočilo na Oděsu

Ukrajinský dronový útok na logistické centrum v Tambovské oblasti jihovýchodně od Moskvy si vyžádal nejméně sedm obětí a 24 zraněných, uvedly dnes podle agentury AFP místní úřady. Podle Ruska přes noc Ukrajina na Moskevskou oblast vyslala více než 370 dronů. Rusko pak zaútočilo na přístavní infrastrukturu v Oděse, kde jedna osoba zahynula a tři lidé byli zraněni, oznámil na Telegramu šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper.

Stoupající moře ohrožuje tažné bahňáky na brazilském pobřeží

Stoupající hladina moře, oteplování oceánů, znečištění i úbytek pobřežních mokřadů zhoršují podmínky pro tažné bahňáky na severovýchodním pobřeží Brazílie. Ptáci, kteří každoročně urazí desetitisíce kilometrů mezi Jižní a Severní Amerikou, přicházejí o klíčová místa k odpočinku i získávání potravy. Vědci zároveň upozorňují, že stejnými změnami trpí i místní ekosystémy a komunity závislé na pobřeží.

Citadel Securities investuje 400 milionů dolarů do Crypto.com

Společnost Citadel Securities investovala 400 milionů dolarů do kryptoměnové burzy Crypto.com. První institucionální investiční kolo v desetileté historii platformy ji ocenilo na 20 miliard dolarů. Nový kapitál má podpořit rozvoj tokenizovaných cenných papírů a derivátů.

Teorie velkého třesku se vrací v nové podobě. Hlavním hrdinou bude Stuart

Majitel obchodu s komiksy Stuart Bloom se vrací v samostatném seriálu, který přímo naváže na události Teorie velkého třesku. Místo dalšího tradičního sitcomu však diváky čeká multivesmírná katastrofa, alternativní reality a výrazně větší množství triků.

Nízká hladina Rýna zdražuje dopravu. Lodě plují jen s pětinou nákladu

Nedostatek srážek a vysoké teploty snížily hladinu Rýna natolik, že nákladní lodě nemohou využívat svou běžnou kapacitu. Omezení prodražuje přepravu surovin a paliv a komplikuje zásobování německého průmyslu. Déšť situaci mírně zlepšil, dopravní náklady však zůstávají vysoké.

Silné zemětřesení zasáhlo Mexiko a Guatemalu. Otřesy dosáhly síly 7,3

Jih Mexika a sousední Guatemalu zasáhlo silné zemětřesení o magnitudu 7,3. Otřesy pocítili lidé od Mexico City až po Salvador a úřady krátce varovaly před možnými vlnami tsunami. Nejsou hlášeny oběti ani rozsáhlé škody, nejméně dva lidé však utrpěli zranění.

Exministr za CDU Spahn čelí výzvám k rezignaci. Má dítě od náhradní matky, což jeho strana odmítá

Předseda parlamentní frakce německých konzervativců a bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn se ocitl pod silnou kritikou poté, co oznámil, že se společně se svým manželem Danielem Funkem stal rodičem díky náhradní matce ve Spojených státech.

Apple sesadil Nvidii z trůnu. Stal se nejcennější společností na světě

Apple sesadil Nvidii z čela žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Tržní hodnota výrobce iPhonů vystoupala na přibližně 4,88 bilionu dolarů, zatímco Nvidia po poklesu akcií zaostala o několik desítek miliard. Investoři tím naznačili, že od umělé inteligence už neočekávají zisky jen u výrobců čipů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama