Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  „Tak takhle vypadá smrt?“ ptal se William Shatner po letu do vesmíru

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Devadesátiletý William Shatner, hvězda sci-fi seriálu Star Trek, se ve středu podíval do vesmíru v kapsli společnosti Blue Origin. Stal se tak nejstarším člověkem, který hranici kosmu pokořil, informovala agentura Reuters a další servery. Nejhlubší zážitek, jaký si dokážu představit,“ popsal své pocity.

  Let byl nejprve přesunut z úterý na středu kvůli počasí, posléze organizátoři ještě několikrát posunuli čas startu. Raketa New Shepard nakonec odstartovala v 9:50 místního času (16:50 SELČ), přičemž celý let trval 10 minut a 17 sekund.

  Shatnera v modulu doplnili bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen, podnikatel v oblasti klinického výzkumu Glen de Vries a viceprezidentka a inženýrka společnosti Blue Origin Audrey Powers, připomněl server BBC.

  Kapsle s posádkou se vrátila do texaské pouště ze suborbitálního letu za pomoci padáků a zvedla oblak prachu. Shatner se opatrně vynořil z kapsle, lidé na místě přistání oslavovali a bouchali lahve šampaňského.

  Shatnera přivítal Jeff Bezos, miliardář a zakladatel společnost Blue Origin. „To, co jste mi dali, je nejhlubší zážitek, jaký si dokážu představit,“ řekl Shatner Bezosovi v krátkém rozhovoru. „Jsem tak plný emocí z toho, co se právě stalo,“ dodal legendární herec.

  Celá civilní posádka zažila několik minut snížené gravitace, přičemž se během letu dostala až 106 kilometrů nad zemský povrch, tedy nad takzvanou Kármánovu hranici ve výšce 100 kilometrů, která je mezinárodně uznávanou hranicí vesmíru.

  Pro Blue Origin se jednalo o druhý let z kategorie vesmírné turistiky. Toho prvního v červenci se zúčastnil i Bezos, zakladatel společnosti Amazon.

  Shatnera ohromil kontrast mezi Zemí a temným vesmírem

  Představitel postavy Jamese T. Kirka uvedl, že na stav beztíže se připravil. Dramatický kontrast krásy modré Země a temnoty vesmíru jej nicméně ohromil.

  „Hledíte do temnoty, do černé ošklivosti,“ řekl Shatner. „A podíváte se dolů, tam dole je modrá a tam nahoře černá,“ pokračoval.

  „Tohle je život a tamto je smrt, a najednou víte, tamto je smrt,“ prohlásil Shatner. „To jsem viděl já,“ popsal svůj zážitek. „Tak takhle vypadá smrt?“ ptal se.

  Shatner si poprvé zahrál roli kapitána Jamese T. Kirka v roce 1966 v televizní franšíze Star Trek, které mnozí astronauti NASA připisují objevení své lásky k vesmíru. Legendární postavu ztvárnil i v sedmi celovečerních filmech. Za své výkony obdržel řadu ocenění včetně Zlatého glóbu, Emmy či Saturnu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS