Evropské země v pondělí až do odvolání pozastavily vyřizování žádostí o azyl Syřanům poté, co povstalci obsadili syrské hlavní město a prezident Bašár Asad po 13 letech občanské války uprchl do Ruska. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Rozhodnutí, které se týká desítek tisíc otevřených žádostí, odráží rychle se měnící politickou situaci v Sýrii. Také však růst podpory evropských pravicových stran, které chtějí omezit přistěhovalectví, jak upozorňuje agentura Reuters.
BREAKING:
— Megatron (@Megatron_ron) December 9, 2024
🇩🇪🇦🇹 No more visas for Syrians in Europe
Austria and Germany stop all asylum procedures for Syrians. pic.twitter.com/keQ5mTfoad
Rakousko chystá deportace
Rakouská přechodná vláda zastavila všechny žádosti Syřanů o azyl. Tvrdí, že připravuje plány na repatriaci nebo deportaci osob zpět do jejich vlasti s odůvodněním, že situace v zemi se zásadně změnila.
Rakouský kancléř Karl Nehammer, konzervativec, který je v otázce imigrace zastáncem tvrdé linie, ve svém příspěvku na X uvedl, že vláda „podpoří všechny Syřany, kteří našli útočiště v Rakousku a chtějí se vrátit do své vlasti“. Dodal, že „bezpečnostní situace v Sýrii musí být také přehodnocena, aby bylo možné v budoucnu opět uskutečnit deportace“.
V Rakousku žije přibližně 95 000 Syřanů, z nichž mnozí přišli během migrační krize v letech 2015 a 2016. Odpor proti nim posílil v Rakousku krajní pravici a konzervativce.
Největší syrskou diasporu v Evropě hostí Německo
Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky pozastavil všechny nevyřízené žádosti syrských žadatelů o azyl. Podle úředníků je politická situace v Sýrii natolik nejistá, že není možné dospět k řádnému rozhodnutí, zda je země bezpečná, či nikoliv.
V současné době čeká v Německu na odpověď na své žádosti o azyl 47 270 Syřanů. Těch, kterým již byl azyl udělen, se to netýká. Německo má největší syrskou diasporu mimo Blízký východ. Asi 700 000 z celkového milionu Syřanů v Německu je klasifikováno jako uprchlíci.
Někteří se začali ze sousedních zemí vracet domů
Pozastavení vyřizování žádostí Syřanů oznámily i další země, včetně Norska, Itálie, Dánska a Nizozemska.
Tyto kroky ponechávají desetitisíce Syřanů v nejistotě. Od roku 2011 bylo podle OSN nuceno opustit své domovy při hledání bezpečí více než 14 milionů Syřanů.
Mezitím se tisíce Syřanů v exilu v Libanonu a Jordánsku vracejí domů. Na libanonské hranici však proudí oběma směry.
Tamní zpravodaj BBC uvedl, že stále více Syřanů se snaží dostat do Libanonu. Někteří z nich se podle něj obávají nárůstu chaosu nebo kriminality doma, ačkoli se jim prý dostalo ujištění, že k tomu nedojde.
Libanon hostí více než milion syrských uprchlíků, ale zpřísňuje pravidla pro jejich vstup do země.