Protext ČTKSynthon využije elektronový mikroskop k vývoji léčiv

Synthon využije elektronový mikroskop k vývoji léčiv

Brno 14. července 2022 (PROTEXT) – Tescan Orsay Holding oznamuje instalaci rastrovacího elektronového mikroskopu TESCAN VEGA G4 v české pobočce společnosti Synthon.

Synthon je mezinárodní farmaceutická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a vydávání licencí vysoce kvalitních generických a hybridních léků. Elektronový mikroskop slouží pro analýzu léčiv a je umístěn ve vývojové laboratoři v Blansku.

„Po dlouhém hledání elektronového mikroskopu, který by odpovídal našim specifickým potřebám, charakteristickým pro farmaceutický průmysl, jsme se rozhodli pro TESCAN VEGA G4, který splnil všechny naše požadavky,“ uvedl Pavel Kalivoda, specialista výzkumného oddělení ve společnosti Synthon. A dodal: „TESCAN nám navíc vyšel velmi vstříc a speciálně upravil mikroskop i software pro naše pracovní postupy. Nyní jsme schopni analyzovat mnohem více vzorků, za kratší dobu a v mnohem vyšším rozlišení než kdykoli předtím.“

Synthon používá mikroskop k analýze aktivních farmaceutických složek (API), při přípravě nových léků a během vývojového procesu. Vzorky společnosti Synthon jsou léčiva převážně organického původu a skládají se z lehkých prvků, jako je uhlík, dusík a kyslík. Tyto prvky jsou obecně křehké a extrémně citlivé na elektronový paprsek. Pro analýzu těchto prvků je mikroskop TESCAN VEGA G4 vhodný díky režimu nízkého vakua a detektoru plynných sekundárních elektronů (GSD).

Jednou z nejčastějších aplikací je kontrola procesu lyofilizace, tedy sušení mrazem. „Naši odborníci jsou schopni zhodnotit kvalitu lyofilizačního procesu na základě mikrofotografií pořízených na mikroskopu TESCAN VEGA G4. Analýza lyofilizačního koláče spočívá v příčném řezu koláčem a poté v jeho zobrazení pomocí mikroskopu tak, abychom viděli střed vzorku i oba okraje,“ uvedl Pavel Kalivoda s tím, že se Synthonu podařilo zvýšit efektivitu celého procesu. „TESCAN speciálně pro nás upravil svůj software Image Snapper, který umožňuje spojování snímků s vysokým zvětšením do jednoho panoramatického snímku. Díky tomu můžeme provádět měření automaticky.“

„Jsme hrdí na to, že jsme partnerem společnosti Synthon, a podporujeme její strategický farmaceutický vývoj,“ uvedl Ondřej Šulák, ředitel produktového marketingu pro oblast věd o živé přírodě. „Tato vzájemná spolupráce je velmi přínosná pro obě strany – Synthon může těžit z naší aplikační podpory při optimalizaci a vytváření pracovních postupů. A TESCAN může díky úzké spolupráci sbírat důležitou zpětnou vazbu. Díky této kooperaci jsme schopni neustále vylepšovat naše řešení ve všech našich aplikačních oblastech,“ dodal Ondřej Šulák.

O Synthonu

Synthon je mezinárodní farmaceutická společnost, která se specializuje na vývoj a výrobu špičkových generických léčiv pro pacienty na celém světě. Inovativní výzkum a vývoj společnosti Synthon a její prokázaná schopnost vyrábět a distribuovat špičková farmaceutika jsou dobrým předpokladem pro pokračující rozvoj a upevnění pozice na trhu. Pro více informací navštivte: www.synthon.com.

O TESCANu

TESCAN svým zákazníkům umožňuje výzkum a analýzu v nanorozlišení. Jeho řešení se uplatňují v geovědách, materiálových vědách, polovodičovém průmyslu a ve vědách o živé přírodě. Společnost má třicetiletou historii vývoje inovativních elektronových mikroskopů, mikrotomografů a souvisejících softwarových řešení pro uživatele z oblastí výzkumu a průmyslu. Svým úsilím si TESCAN získal vedoucí postavení v mikro- a nanotechnologiích.

Společnost TESCAN ORSAY HOLDING byla založena v roce 2013 jako výsledek dlouhodobé expanze a zakládání dceřiných společností po celém světě, včetně francouzské společnosti ORSAY PHYSICS, světového lídra v oblasti technologie iontových a elektronových paprsků. TESCAN ORSAY HOLDING udržuje své sídlo, výrobu, výzkum a vývoj v Brně. Každý mikroskop TESCAN je odborně vyráběn v Brně a dodáván zákazníkům po celém světě.

Další informace naleznete na adrese: www.tescan.cz.

Doporučujeme

EasyJet souhlasil s převzetím za 5,7 miliardy liber

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet přijala nabídku na převzetí od americké investiční skupiny Apollo Global Management. Transakce oceňuje aerolinku na 5,7 miliardy liber, tedy přibližně 162 miliard korun.

Ukrajina a Rusko pokračují ve vzájemných útocích, terčem byly sklady i lodě

Ukrajina a Rusko v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích. V ruském Jekatěrinburguzachvátil po ukrajinském útoku požár logistické centrum ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost o tom informovala bez podrobností na síti Telegram. Naopak ruské dronové útoky podle ukrajinských úřadů způsobily požár zemědělských skladů v obci Balaklija v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, napsal Reuters.

Meta škodí dětem, rozhodl soud. Společnost musí zaplatit tučnou pokutu

Soud v americkém státě Nové Mexiko uložil společnosti Meta Platforms pokutu v celkové výši 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun) za újmu, kterou její platformy Facebook a Instagram působí mladým lidem. Firma musí změnit způsob ověřování věku.

Trump zavedl minimální ceny výrobků z polykřemíku, uvalil na ně 15procentní clo

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zavedl minimální dovozní ceny výrobků z polykřemíku a na jejich dovoz uvalil 15procentní clo. Polykřemík se používá při výrobě polovodičů a je hlavní složkou fotovoltaických panelů, jeho největším světovým producentem je Čína. Trump chce opatřeními podpořit domácí dodavatelské řetězce pro výrobu čipů a solárních panelů, a posílit tak pozici Spojených států v soupeření s Čínou v oblasti umělé inteligence (AI) a energetiky, uvedla agentura Reuters.

Japonsko nařídilo evakuace kvůli blížícímu se tajfunu, zrušilo 500 letů

Japonsko nařídilo evakuaci statisíců lidí v jihozápadní části země a zrušilo více než 500 letů kvůli pomalu postupujícímu tajfunu Dolphin. Podle meteorologů přinese tajfun do oblasti silný vítr, prudký déšť a vysoké vlny, píše agentura Reuters. Dolphin je tajfunem první, tedy nejslabší kategorie s maximální rychlostí větru 144 kilometrů v hodině a s nárazy dosahujícími téměř 200 kilometrů v hodině. Blíží se k řetězci ostrovů mezi oblasti Kjúšú a prefekturou Okinawa, uvedla japonská meteorologická agentura (JMA).

Britský hit láme rekordy, přesto ho mnozí nikdy neslyšeli

Skladba Rein Me In od Sama Fendera a Olivie Dean strávila na vrcholu britského žebříčku rekordních 19 týdnů. Její úspěch však vyvolal nečekanou reakci. Řada lidí tvrdí, že píseň nikdy neslyšela. Hudební svět se totiž rozdělil do menších skupin, které poslouchají úplně jiné hity.

Student v Thajsku zabil své prarodiče, šest lidí ve své škole a nakonec sám sebe

Nejméně devět mrtvých včetně útočníka si vyžádala dnešní střelba v thajské provincii Nontchaburí. Student místní školy nejprve zastřelil pistolí svého dědečka oba prarodiče a pak se vydal do školy, kde zabil tři učitele a tři žáky, dalších 15 lidí zranil a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho motiv zatím není znám, informovaly tiskové agentury s odvoláním na thajskou policii a úřady.

Trump opět posunul termín dohody s Íránem. Teď tvrdí, že bude podepsána brzy

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že nebyla uzavřena dohoda o otevření Hormuzského průlivu, ale že by k tomu mohlo dojít brzy. Írán je mezitím nadosah dohody o tranzitu v úžině s Ománem, která může pro Trumpa představovat problém.

Coinbase v Británii spouští obchodování s americkými akciemi

Kryptoměnová burza Coinbase rozšiřuje nabídku ve Velké Británii. Uživatelé získají přístup k téměř čtyřem tisícům amerických akcií přímo v aplikaci, ve které spravují kryptoměny a běžné peníze.

Trump podepsal nová nařízení omezující získání občanství narozením v USA, navzdory rozhodnutí Nejvyššího soudu

Americký prezident Donald Trump podepsal dva nové exekutivní příkazy, které mají omezit automatické získání občanství narozením na území Spojených států. Přichází s nimi jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud odmítl jeho předchozí pokus.

Izrael obžaloval osadníka kvůli smrti palestinského aktivisty

Izraelská prokuratura obžalovala osadníka Yinona Leviho kvůli loňskému zastřelení palestinského aktivisty Awdaha Hathaleena na okupovaném Západním břehu Jordánu. Levi vinu odmítá a tvrdí, že jednal v sebeobraně.

Ester Geislerová odkrývá rodinný příběh svého otce

Ester Geislerová natočila intimní dokument o svém zesnulém otci Petru Geislerovi. Ve filmu otevírá rodinné archivy a společně se sestrou Aňou skládá portrét talentovaného muže, který měl v sobě vřelost i temnější stránku.

Ohnivý mrak nad Francií může usnadnit šíření lesních požárů

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie dál ohrožují okolí města Bordeaux. Úřady kvůli rychle se šířícím plamenům evakuovaly desetitisíce lidí a nevylučují ani další rozšiřování bezpečnostních opatření. Hasiči zároveň čelí neobvyklému jevu, který podle nich situaci výrazně komplikuje. Nad požáry se totiž vytvořily takzvané pyrokumulonimby, tedy oblaka vznikající přímo působením intenzivního ohně.

Na Tchaj-wanu objevili jedny z nejvyšších stromů Asie

V odlehlých horách Tchaj-wanu se ukrývají pralesy, které patří k nejcennějším lesním ekosystémům na světě. Vědcům se po letech náročného pátrání podařilo objevit jedli tchajwanskou vysokou 84,1 metru, která je dnes považována za nejvyšší známý strom ve východní Asii. Výzkum zároveň odhalil rozsáhlé porosty obřích stromů s mimořádnou schopností ukládat uhlík.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama