Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Protesty v Keni: Konvoj opozičního vůdce zasáhla policie slzným plynem, dochází k zatýkání poslanců

  Keňská policie zasáhla slzným plynem konvoj opozičního vůdce Raily Odingy v hlavním městě Nairobi, když stál v čele největšího protestu proti vládě prezidenta Williama Ruta od jejího nástupu do úřadu.

  Koráb silnic v podání firmy BMW. Motorka K 1600 B představuje masivní bagger

  Cestovní motorky mají v našich představách jasnou podobu, za kterou stojí převážně Harley Davidson. BMW tuto představu úspěšně nabourává. Vždy potěší, když jde někdo proti proudu. BMW se tímto směrem rozhodlo vyrazit se svou mašinou K 1600 B, která představuje to nejlepší, co bychom vůbec mohli čekat. Bohužel, věhlas je stejně veliký jako cena. 

  Světový den ústního zdraví 2023 "Buďme hrdí na svá ústa!"

  Praha 1. března 2023 (PROTEXT) – Samozřejmě, že bychom měli pouze třetinu dnešních problémů se stomatologií, potažmo nákladů, kdyby si lidé pravidelně a správně čistili zuby. Kdyby…

  Česká stomatologická komora se už tradičně – každým rokem v březnu – zapojuje do velkého mezinárodního projektu World Oral Health Day, který od roku 2008 organizuje Světová dentální federace (FDI) společně s více než 150 národními dentálními asociacemi a ve spolupráci s globálními partnery. Tato preventivní osvětová akce, která se každým rokem slaví 20. března, má velký celosvětový úspěch a každoročně přibývají další a další země, které se k oslavám připojují. Letošní ročník projektu je zarámován mottem „Buďme hrdí na svá ústa!“

  V České republice se projektu Světového dne ústního zdraví (SDUZ) ujala Česká stomatologická komora (ČSK), která jej financuje společně se svými partnery a pro pořádané aktivity získává pravidelně záštitu Ministerstva zdravotnictví. V roce 2018 ČSK dokonce uspořádala největší akci v rámci tohoto osvětového projektu na světě a získala za to ocenění od FDI.

  Osvětu v oblasti ústního zdraví šíříme na akcích pořádaných pro širokou veřejnost i online na webových stránkách www.republikabezkazu.cz/sduz. Kromě toho budou v průběhu celého měsíce března v řadě měst ČR studenti zubního lékařství, studenti dentální hygieny a dentální hygienistky předávat své teoretické i praktické zkušenosti ve speciálních mateřských a základních školách. Týmy vyškolených studentů budou ukazovat dětem s fyzickým i mentálním handicapem, jak si správně čistit zuby a pečovat o ústní dutinu.

  Zaměřením projektu na děti s postižením chceme – také prostřednictvím médií – upozornit veřejnost na skutečnost, že právě tato skupina populace si zaslouží pomoc či podporu v oblasti prevence, a to nejen ve sféře ústního zdraví. Na druhou stranu chceme v rámci tohoto projektu připravit budoucí stomatology a dentální hygienistky na práci s postiženými pacienty, a proto nabízíme studentům, kteří budou edukovat na speciálních školách, online proškolení s radami a tipy pro styk s handicapovanými osobami. Celkem navštívíme v březnu 50 speciálních mateřských a základních škol napříč Českou republikou.

  Děti z běžných mateřských a základních škol jsou letos zvány na řadu veřejných akcí v krajských městech ČR. V Praze se největší akce letošního ročníku SDUZ koná v první jarní den, který má tento rok magické datum: 20.3.2023. Akce bude probíhat v čase od 8.30 do 17.00 před západním vstupem do Centra Černý Most, a to ve spolupráci s tímto obchodním centrem a MČ Praha 14. Organizovaně ji navštíví 760 školáků této městské části a zároveň je na ni zvána široká veřejnost. Ve velkých stanech na prostranství před vchodem čekají děti i dospělé edukativní aktivity, soutěže, hry a také užitečné drobné dárky.

  V průběhu března se další akce konají v Plzni, Karlových Varech, Ostravě či Olomouci. Více si o nich zájemci přečtou pod záložkou Naše akce na webových stránkách projektu (www.republikabezkazu.cz/sduz).

  S bližšími informacemi o probíhajícím projektu seznámíme média a odbornou veřejnost na tiskové konferenci, která se koná ve čtvrtek 16. března 2023 ve 14:00 v Konferenčním sálu Le Palais Art Hotel Praha (U Zvonařky 1, Praha 2). Zástupci médií jsou na tuto konferenci srdečně zváni. O akreditaci můžete žádat na tiskovém oddělení České stomatologické komory ([email protected]).

  Světový den ústního zdraví 2023 organizuje Česká stomatologická komora společně se svými partnery BioGaia, BlueM, Colgate-Palmolive, CSC Medical, Dr.Max, Enzymel, GlaxoSmithKline, Herbadent, Johnson & Johnson, JPS, Kooperativa pojišťovna, Leasing České spořitelny, Loono, Philips Sonicare, Profimed, Oral-B a Stoma Team. Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. Na organizaci akcí se podílí Asociace dentálních hygienistek ČR, SSS ČR, Dětský úsměv, 3. LF UK, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola Praha a Soukromá VOŠ zdravotnická pro dentální hygienistky.

  Za Českou stomatologickou komoru

  S uctivým pozdravem doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. prezident

  Kontakt:

  Mgr. Veronika Dufková

  tisková tajemnice České stomatologické komory

  e-mail: [email protected]

  ČTK ke zprávě vydává přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.