Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Švédská premiérka rezignovala jen pár hodin po svém jmenování

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  První premiérka v historii Švédska, Magdalena Andersson (54) odstoupila z funkce předsedkyně vlády jen pár hodin poté, co usedla na premiérské křeslo. Informuje o tom CNN.

  Švédsko má poprvé v historii premiérkou ženu, rezonovalo v médiích i na sociálních sítích. Jenže pak přišla sprcha. Magdalena Andersson se rozhodla na funkci předsedkyně vlády rezignovat jen pár hodin po jejím potvrzení do úřadu. Dramatický krok přišel ještě předtím, než se Anderssonová plně ujala funkce, protože se ještě neradila s králem, uvedl její mluvčí pro CNN.

  Andersson, lídryně sociálních demokratů, rezignovala po středeční porážce v parlamentu při hlasování o státním rozpočtu. Parlament nakonec schválil opoziční návrh. Menšinový koaliční kabinet opustila i Strana zelených, současná vláda zůstane jako prozatimní, dokud nebude nová vláda.

  Čtyřiapadesátiletá Anderssonová uvedla, že předsedovi parlamentu sdělila, že doufá, že bude znovu jmenována premiérkou v čele jednobarevné vlády sociálních demokratů.

  Andersson nedávno nahradila Stefana Löfvena, který nedávno odstoupil z funkce premiéra země i z čela sociálnědemokratické strany. Všechny ostatní severské země – Finsko, Dánsko, Norsko a Island – si již dříve zvolily do čela státu ženu.

  Před Anderssonovou se ve funkci premiérky vystřídalo 33 mužů. Podle jejího životopisu na švédských vládních internetových stránkách dříve pracovala jako zástupkyně generálního ředitele švédské daňové agentury. Vystudovala ekonomii na Stockholmské ekonomické škole a od roku 2014 zastávala funkci švédské ministryně financí. Je také druhou ženou ve vedení středolevicových sociálních demokratů.

  Dohoda s levicí naštvala centristy

  Menšinový kabinet zelených a socialistů dostal důvěru parlamentu poté, co se Andersson dohodla s komunistickou Levicovou stranou. Její předchůdce Löfven vládl tak, že prováděl složité žonglování, aby si v parlamentu zajistil podporu Levicové strany i středopravé Strany středu, přestože nejsou součástí koaliční vlády. Strana středu však byla znepokojena dohodou s Levicovou stranou a prohlásila, že při hlasování o rozpočtu vládu nepodpoří.

  Nemůžeme podpořit rozpočet vlády, která se pohybuje zcela vlevo, což je případ nastupujícího kabinetu,“ řekla novinářům předsedkyně Strany středu Annie Loof.

  Ať už Švédsko povede kdokoli, bude čelit značným výzvám. Na mnoha předměstích hlavního města Stockholmu a v dalších velkých městech je život znepříjemňován násilím gangů a střelbou. Díry v opěvovaném sociálním státě odhalila i covidová pandemie: ačkoliv Švédsko se od začátku svou politikou bez restrikcí snaží držet koronavirus na uzdě, úmrtnost mají mnohem vyšší než v sousedních severských zemích. Vláda také musí urychlit přechod na zelenou ekonomiku, pokud chce splnit své cíle v oblasti změny klimatu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama