Britský premiér Rishi Sunak se dnes jménem vlády omluvil za „otřesné“ zacházení s lidmi z komunity LGBT+ v armádě, dokud jim v roce 2000 nebyla oficiálně povolena služba. Informovala o tom agentura Reuters.
„Zákaz služby LGBT osob v naší armádě do roku 2000 byl otřesným selháním britského státu,“ prohlásil Sunak v parlamentu po zveřejnění nezávislého přezkumu této záležitosti. „Jak vyplývá z dnešní zprávy, v tomto období mnozí z nich zažili nejstrašnější sexuální zneužívání a násilí, homofobní šikanu a obtěžování, zatímco statečně sloužili této zemi… jménem britského státu se omlouvám,“ dodal.
"The ban on LGBT people serving in our military until the year 2000 was an appalling failure of the British state"
— Sky News (@SkyNews) July 19, 2023
Prime Minister Rishi Sunak apologises to LGBTQ+ military personnel who suffered from discrimination.
Politics latest: https://t.co/U9JLQwEyxL
📺 Sky 501 pic.twitter.com/XXGTS64bMj
Britský ministr obrany Ben Wallace uvedl, že přezkum vrhl světlo na „ostudnou a nepřijatelnou kapitolu v dějinách našich ozbrojených sil“.
Až do změny legislativy v roce 2000 nesměly lesby, gayové, bisexuálové ani transgenderové osoby sloužit v britské armádě. Británie zákaz zrušila až poté, co Evropský soud pro lidská práva (ECHR) odmítl argument, že byl nutný k ochraně morálky a bojové síly jejích vojáků, a uvedl, že tato politika porušovala lidská práva. Předtím se mnoho homosexuálů snažilo svou sexualitu skrývat, jinak riskovali propuštění z ozbrojených sil.
Premiérova omluva přichází v den zveřejnění zprávy o zkušenostech veteránů z komunity LGBT+, kteří sloužili v ozbrojených silách v letech 1967 až 2000 navzdory zákazu. Svá svědectví zaslalo přes 1120 lidí, včetně asi 300 veteránů, kteří byli propuštěni z důvodu své sexuální orientace.
Autor zprávy lord Etherton ve svých závěrech vyzval šéfa vlády k omluvě. Rovněž doporučil, aby byla veteránům postiženým zákazem služby v ozbrojených silách před rokem 2000 poskytnuta „přiměřená finanční kompenzace“.
Na začátku roku 2021 ministerstvo obrany oznámilo, že vojáci propuštění z armády kvůli své sexuální orientaci nebo genderové identitě budou moci získat zpět ztracené medaile. Některé osoby z komunity LGBT+ byly skutečně propuštěny ze služby a o své medaile přišly.
Tato změna následovala po právní bitvě veterána války o Falklandy Joea Ousalice, který v roce 2020 vyhrál soudní spor o navrácení medaile zabavené, když byl nucen opustit Královské námořnictvo kvůli své sexuální orientaci. Sedmdesátníkovi narozenému v Southamptonu, bývalému radistovi, který během své osmnáctileté kariéry sloužil také na Blízkém východě a v Severním Irsku, byla odebrána medaile za dlouhou službu a dobré chování poté, co byl v roce 1993 postaven před vojenský soud kvůli své bisexualitě.
Osoby z komunity LGBT+ smějí otevřeně sloužit v britských ozbrojených silách od roku 2000. Diskriminace na základě sexuální orientace je v armádě zakázaná od roku 2010. Homosexualita byla v Anglii a Walesu dekriminalizována v roce 1967 a v celém Spojeném království na počátku 80. let.