4.2 C
Czech
Středa 11. února 2026
MagazínSunak čelí kritice za předčasný odjezd z oslav vylodění v Normandii, omluvil...

Sunak čelí kritice za předčasný odjezd z oslav vylodění v Normandii, omluvil se

Britský premiér Rishi Sunak čelí ostré kritice kvůli tomu, že ve čtvrtek předčasně opustil oslavy 80. výročí vylodění v Normandii, aby údajně předtočil rozhovor pro televizi. Informoval o tom dnes list The Guardian. Sunak, který v současnosti vede předvolební kampaň své Konzervativní strany, se dnes za svůj časnější odjezd z Francie omluvil.

Podle předvolebních průzkumů v červencových parlamentních volbách patrně s velkým náskokem zvítězí opoziční labouristé.

Premiér se zúčastnil akce ve Ver-sur-Mer v severní Francii, kde byl také král Karel III., královna Camilla a francouzský prezident Emmanuel Macron. Pozdější odpolední ceremonie na pláži Omaha v Saint-Laurent-sur-Mer se však nezúčastnil a místo toho se vrátil do Londýna.

Redaktor Paul Brand stanice ITV uvedl, že Sunak odjel z Normandie, aby televizi poskytl rozhovor. Podle Branda televizní stanice chystá předvolební televizní interview se všemi stranickými lídry a už po nějakou dobu se snažila zajistit si schůzku také s šéfem Konzervativní strany. „Dnes (ve čtvrtek; pozn. ČTK) nám nabídli volný čas. Nevíme proč,“ řekl Brand ve čtvrtek BBC.

„Pokud se vrátil na politický rozhovor z oslav Dne D, je to neomluvitelné,“ míní Tim Montgomerie, zakladatel konzervativního webu Conservative Home. „Je to poslední velká vzpomínková akce, na které jsou přítomni pozůstalí. Myslím, že je to politická nekalost nejvyššího řádu, pokud se Sunak neúčastnil kvůli předvolebnímu rozhovoru v ITV,“ dodal.

Lídr opoziční Labouristické strany Keir Starmer se na akci na pláži Omaha připojil ke světovým lídrům včetně Macrona a amerického prezidenta Joea Bidena, spolu s ministrem obrany Grantem Shappsem a ministrem zahraničí Davidem Cameronem. Předseda labouristů byl vyfotografován při rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Později ve čtvrtek televize ITV zveřejnila rozhovor se Sunakem, v němž odmítl Starmerova obvinění, že „lhal“, když tvrdil, že labouristé zvýší daně o 2000 liber (57.000 Kč), což bylo tvrzení, které kritizoval britský statistický úřad. ITV nepotvrdila, kdy byl zveřejněný rozhovor natočen.

Sunak se dnes za rozhodnutí opustit předčasně oslavy v Normandii omluvil. „Po skončení britské akce v Normandii jsem se vrátil zpět do Spojeného království,“ uvedl Sunak v příspěvku na sociální síti X. „Když o tom přemýšlím, byla chyba nezůstat ve Francii déle – a omlouvám se,“ dodal.

Zdroj deníku The Guardian z Konzervativní strany diplomatický dopad premiérovy nepřítomnosti bagatelizoval a uvedl, že Sunak se s Macronem, Bidenem, německým kancléřem Olafem Scholzem a dalšími klíčovými představiteli setká na summitu G7 v italské Apulii, který začíná příští čtvrtek.

„Oslavy Dne D byly věnovány vzpomínce na statečnost všech, kteří slouží naší zemi,“ uvedl mluvčí labouristů Jonathan Ashworth. „Tím, že se Rishi Sunak rozhodl upřednostnit své vlastní ješitné televizní vystoupení před našimi veterány, ukázal, co je pro něj nejdůležitější,“ dodal. Předseda liberálních demokratů Ed Davey obvinil premiéra z „naprostého zanedbání povinností“.

Sunak se před volbami 4. července snaží získat podporu voličů. Jeho Konzervativní strana však zaostává v průzkumech veřejného mínění před celostátními volbami za opoziční Labouristickou stranou asi o 20 bodů.

Reklama

Doporučujeme

Italská vláda se chystá podle médií schválit námořní blokádu pro migranty

Italská vláda dnes projedná nová opatření týkající se migrace. Vyplývá to z programu dnešního zasedání, který byl zveřejněn po 12:00 SEČ. Podle médií se chystá schválit i takzvanou námořní blokádu pro migranty. Balík má navíc upravit italské právo s ohledem na nový unijní migrační pakt, který začne platit v červnu. Námořní blokádu proti migrantům slibovali vládní politici během kampaně před parlamentními volbami v roce 2022.

Tropický cyklon Gezani si na Madagaskaru vyžádal nejméně devět mrtvých

Nejméně devět osob zahynulo na Madagaskaru, který dnes zasáhl tropický cyklon Gezani. Dvě desítky dalších lidí utrpěly zranění a téměř 1500 obyvatel z přístavního města Toamasina nechaly úřady preventivně evakuovat, informovala agentura Reuters.

KOMENTÁŘ: Jaký je váš investiční horizont? Google vydává kontroverzní dluhopisy na sto let

Americká společnost Google, která spadá pod mateřskou loď Alphabet, se odhodlala k husarskému kousku – emitovala nové dluhopisy se splatností 100 let. Firmy, které v minulosti zkoušely něco podobného, skončily v propadlišti dějin. Dopadne to s Googlem stejně?

Lavrov: Rusko neporuší limity smlouvy Nový START, pokud tak neučiní USA

Rusko neporuší limity smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START, která vypršela, pokud tak neučiní Spojené státy. Podle ruské státní tiskové agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Platnost poslední smlouvy, která omezovala jaderné arzenály obou velmocí, disponující dohromady přibližně 85 procenty jaderných hlavic na světě, skončila 5. února.

Muskova xAI přišla během dvou dnů o dva spoluzakladatele

Společnost Elona Muska xAI opustil během dvou dnů druhý spoluzakladatel, výzkumník Jimmy Ba. Celkem v poslední době opustilo firmu několik spoluzakladatelů, a to před jejím vstupem na burzu a během vyšetřování v Evropě a Asii.

Při úderu ruského dronu na dům v Charkovské oblasti zahynuli muž a tři batolata

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti si v noci na dnešek vyžádal životy jednoho muže a tří batolat. Uvedl to šéf oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru soukromého domu po dronovém útoku. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.

Buddhističtí mniši pochodovali za mír 3700 kilometrů

Skupina buddhistických mnichů v úterý po zhruba 3700 kilometrové cestě nazvané Pochod za mír dorazila pěšky do Washingtonu. Pouť, jež upoutala pozornost tisíců lidí napříč vyznáními a politickými ideologiemi, trvala patnáct týdnů. Samotné mnichy zájem překvapil.

Policie zadržela muže kvůli zmizení Nancy Guthrie

Policie v Arizoně zadržela muže k výslechu v souvislosti se zmizením Nancy Guthrie, matky moderátorky pořadu Today Savannah Guthrie. Muže zastavili při silniční kontrole jižně od Tucsonu, úřady zatím nezveřejnily, kdo je a jakou roli mohl v případu hrát.

Ruský úřad omezí komunikační aplikaci Telegram, porušuje podle něj zákony

Ruský úřad pro kontrolu médií a internetu Roskomnadzor omezí internetovou aplikaci Telegram. Podle něj tato komunikační platforma porušuje ruské zákony, informují média. Pavel Durov, v Rusku narozený zakladatel Telegramu, uvedl, že aplikace bude bez ohledu na nátlak ctít svobodu projevu a ochranu soukromí uživatelů.

Po masové střelbě v Kanadě je deset mrtvých včetně útočnice

V kanadském Tumbler Ridge v Britské Kolumbii zemřelo při hromadné střelbě deset lidí včetně podezřelé. Policie zasahovala u místní střední školy a také v jednom domě, část obětí našla uvnitř školy.

Král Karel je připraven spolupracovat s policií kvůli obviněním kolem Andrewa

Britská monarchie znovu čelí nepříjemným otázkám. Nová vlna dokumentů spojených s Jeffrey Epsteinem vrací do centra pozornosti Andrewa Mountbatten-Windsor. Poprvé se k situaci přímo vyjádřil i král Karel. Naznačil, že palác nebude stát stranou, pokud se policie rozhodne jednat.

Budíček pro Evropu. Musí se stát mocností, vyzývá Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropu, aby se důrazněji prosadila na globální scéně a začala jednat jako skutečná velmoc. Kontinent podle něj čeká budíček v důsledku rostoucích hrozeb ze strany Číny, Ruska a nově i Spojených států.

Europoslanci schválili snížení emisí o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990

Europoslanci dnes schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o 90 procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama