ZprávySullivan věří, že Sněmovna nakonec balíček pomoci pro Ukrajinu schválí

Sullivan věří, že Sněmovna nakonec balíček pomoci pro Ukrajinu schválí

Americký bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan při své první návštěvě Kyjeva po třinácti měsících zopakoval své přesvědčení, že Sněmovna reprezentantů nakonec balíček pomoci pro Ukrajinu schválí. Nebyl však schopen sdělit, v jakém časovém horizontu. Informují o tom CNN a Reuters.

Sullivan navštívil Kyjev po třinácti měsících, naposledy tam doprovázel amerického prezidenta Joea Bidena. Setkal se s šéfem prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem a s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským, uvedla stanice CNN.

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost na společné tiskové konferenci před novináři vyjádřil naději, že Sněmovna reprezentantů nakonec balíček finanční pomoci pro Ukrajinu schválí. Republikáni jej přitom neústupně blokují již měsíce.

Sullivan nebyl schopen stanovit časovou osu, kdy by k tomu mohlo dojít. „Jsem si jistý, že získáme ve Sněmovně dostatek hlasů od obou stran pro balíček pomoci pro Ukrajinu. Nebudu předpovídat, kdy přesně. Už to ale trvá příliš dlouho.“

Republikánská většina ve Sněmovně podmiňuje schválení finanční pomoci pro Ukrajinu ve výši 60 miliard dolarů zpřísněním migrační a azylové politiky. Na to však nechce přistoupit Biden, jenž zastává mnohem mírnější imigrační politiku.

Výpadek americké pomoci se již projevil na bojišti ztrátou průmyslového města Avdijivka, kde docházelo k nejtvrdším bojům od začátku konfliktu. Okupanti obsadili i několik okolních vesnic. Obránci podle médií směrem od města ustupují a bourají obranné linie.

Věřte v USA

I agentura Reuters upozornila, že Rusové na východě nadále postupují. Jejich územní zisky ale zatím nejsou významné. I ztráta Avdijivky byla spíše symbolická. Sullivan naléhal na své hostitele, aby se nevzdávali a věřili v americkou pomoc.

„Měli byste věřit ve Spojené státy. Poskytli jsme vám obrovskou podporu a budeme v tom pokračovat každý den všemi způsoby,“ řekl Sullivan. Jermark uvedl, že mezi Kyjevem a Washingtonem nedošlo k žádným neshodám navzdory zdržení pomoci.

Jermark také uvedl, že pochybovači o možném vítězství Ukrajiny by měli jeho zemi navštívit. „Viděli byste naše lidi, slyšeli je, cítili tu energii,“ řekl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře. „Bojujeme na straně dobra,“ dodal.

Americká vláda nedávno poprvé od prosince oznámila pomoc Ukrajině ve výši 300 milionů dolarů (skoro sedm milionů korun), což umožnily úspory ministerstva obrany, Sullivan uvedl, že tento balíček umožní obráncům pokračovat v dělostřelecké palbě, ale jen dočasně.

„Zdaleka to není dost na pokrytí palebných potřeb Ukrajiny, sdělil Sullivan. K tomu ale nesmíme zapomínat na českou iniciativu nákupu 800 tisíc dělostřeleckých nábojů od třetích stran, na níž se rozhodlo přispět již několik sponzorů.

Doporučujeme

Matka kanibalka? Žena v Austrálii obviněná z vraždy svého čtyřletého syna podle policie snědla jeho části

Policie v Novém Jižním Walesu v Austrálii řeší hrůzný případ vraždy malého dítěte, kterou má na svědomí jeho matka. Ta se podle policie sama přiznala k tomu, že části svého syna uvařila a snědla.

Klimatické cíle Googlu požírá hladová umělá inteligence

Společnost Google v nové zprávě přiznává rostoucí spotřebu elektřiny a emise v důsledku masivního budování infrastruktury umělé inteligence (AI). Na vině jsou zejména datová centra, která jsou energeticky extrémně náročná a navíc spotřebují obrovské množství vody k chlazení. Podobnou zprávu zveřejnila i společnost Amazon – také v jejím případě vzrostla spotřeba elektřiny i emise.

Německo se s USA dohodlo na nákupu střel Tomahawk a jejich rozmístění v zemi

Německo se s vládou USA dohodlo na nákupu řízených střel Tomahawk středního doletu a jejich rozmístění na německém území, řekl dnes podle agentur Reuters a DPA kancléř Friedrich Merz před poslanci. Dohoda byla podle něj uzavřena na okraj summitu NATO v Turecku a střely mají sloužit k odstrašení Ruska. Berlín se dlouhodobě o tyto střely zajímá, původně ohlášené rozmístění amerického praporu s tomahawky v Německu ale zrušil americký prezident Donald Trump, spolková republika proto jako řešení viděla nákup těchto střel.

Americké útoky v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily

Americké útoky za poslední dva dny v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily, uvedlo dnes podle agentury AFP íránské ministerstvo zdravotnictví. Železniční spojení mezi Teheránem a Mašhadem, kde má být dnes pohřben bývalý íránský vůdce Alí Chameneí, bylo kvůli americkým útokům přerušeno.

Ceny ropy rostou a doprava v Hormuzském průlivu téměř stojí

Ceny ropy rostou a indexy klesají po amerických a íránských úderech a prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že příměří pro něj skončilo. Šéf Bílého domu také pohrozil opětovnou blokádou íránských přístavů. Zhroucení dohody by znamenalo i obnovené riziko, že se Spojené státy pokusí obsadit pro Teherán strategicky důležitý ostrov Charg.

V indickém Dillí zahynuli čtyři lidé, když se při deštích zřítila budova

Nejméně čtyři lidé zahynuli v indickém hlavním městě Dillí, kde se během silných monzunových dešťů ve středu zřítila rozestavěná budova. Intenzivní deště zažívá také indický stát Maháráštra; ve městě Puné se sesunula obří skládka na třípodlažní budovu.

Bouře Maysak, která zasáhla jižní Čínu, si podle nové bilance vyžádala 39 obětí

Téměř čtyři desítky mrtvých si podle nové bilance vyžádala tropická bouře Maysak, která tento týden zasáhla jižní oblasti Číny. Většina obětí je spojená s protrženou přehradou ve městě Nan-ning v oblasti Kuang-si, kde zahynulo nejméně 26 lidí, informoval dnes zástupce starosty města Ting Wej, kterého citovala agentura AP.

Kryptoměny se chystají na hrozbu kvantových počítačů

Kryptoměnový sektor začíná řešit riziko, které už nezní jako vzdálený scénář ze sci-fi. Vývoj kvantových počítačů může v budoucnu ohrozit šifrování, na němž stojí digitální peněženky i samotné transakce. Firmy proto připravují obranu, i když příliš rychlý přechod na nová řešení může podle části odborníků přinést další slabiny.

Trump slíbil Ukrajině licenci na výrobu střel Patriot

Spojené státy chtějí umožnit Ukrajině vyrábět střely pro systém protivzdušné obrany Patriot. Oznámil to americký prezident Donald Trump po jednání s Volodymyrem Zelenským na summitu NATO v Ankaře. Pokud se plán uskuteční, půjde o významný posun v americké podpoře Kyjeva.

Izraelské útoky v Gaze zabily nejméně devět lidí včetně dvou dětí

Při izraelských vzdušných úderech a střelbě v Pásmu Gazy dnes zahynulo nejméně devět lidí, včetně dvou dětí ve věku 10 a šest let. S odvoláním na tamní zdravotnické zdroje to píše agentura Reuters. Izraelská armáda v útocích pokračuje navzdory příměří uzavřenému loni v říjnu. Izrael i teroristické hnutí Hamás se pravidelně obviňují z porušování tohoto příměří.

Je příměří u konce? USA a Írán na sebe opět útočí

Americká armáda uvedla, že dokončila poslední sérii útoků na Írán. Cílem úderů bylo oslabit Teherán v oblasti Hormuzského průlivu. V reakci na to se rozezněly sirény v Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru. Islámské revoluční gardy (IRGC) v prohlášení uvedly, že zasáhly tamní americké vojenské základny. Prezident Donald Trump prohlásil, že příměří pro něj skončilo. Diplomacie podle něj sice může pokračovat, ale nevidí v ní smysl.

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama