ZprávyStřelba ve švédském nákupním centru. Muž zemřel, žena je v bezvědomí

Střelba ve švédském nákupním centru. Muž zemřel, žena je v bezvědomí

Po střelbě v nákupním centru ve Švédsku zemřel muž a jedna žena je v nemocnici, oznámila policie. Vyloučila teroristický čin, šlo o vyřizování účtů mezi gangy. Informuje o tom BBC, The Local a další servery.

Lidé v nákupním centru Emporia ve městě Malmö na jihu země v panice utíkali poté, co uslyšeli asi 20 výstřelů, uvedla švédská televize TV4.

Policie zatkla patnáctiletého chlapce a domnívá se, že střelba souvisí s napětím mezi gangy.

Střelba se odehrála v době, kdy se Švédsko připravuje na parlamentní volby, které se budou konat příští měsíc. Násilí páchané gangy patří mezi hlavní témata, která voliče sužují. Švédsko má pověst bezpečné země, v poslední době počet vražd ale roste.

Vše nasvědčuje tomu, že jednatřicetiletý muž byl zamýšlenou obětí střelby, uvedla šéfka policie v Malmö Petra Stankula na policejní tiskové konferenci o střelbě v sobotu ráno, píše The Local.

Vážně zraněná žena byla „pravděpodobně jen kolemjdoucí“, dodala Stankula.

Podle švédského deníku Dagens Nyheter byl mrtvý muž vůdcem zločineckého gangu v Malmö.

V posledním roce bylo několik výbuchů a přestřelek spojeno s konfliktem mezi tímto gangem a jinou sítí.

Nejvíce zastřelených z celé Evropy

Švédsko má stále jeden z nejvyšších počtů zabití střelnou zbraní v Evropě, píše BBC. V oficiální zprávě švédské vlády zveřejněné v loňském roce se uvádí, že ve Švédsku ročně zemřou při střelbě čtyři z milionu obyvatel. Pro srovnání: v Evropě je průměr 1,6 osoby na milion obyvatel.

V letošním roce se střelba rozšířila i mimo hlavní města země, protože násilí gangů, které podle policie často souvisí se střelbou, se šíří dál.

Za hlavní příčiny násilí policie považuje špatnou integraci přistěhovalců. Roli hrají také prohlubující se rozdíly mezi bohatými a chudými a rostoucí problémy s drogami.

Střelba v nákupních centrech je naprosto bezohledná, s naprostou neúctou k životům ostatních,“ řekla premiérka Magdalena Anderssonová na tiskové konferenci během předvolební kampaně v Malmö. Začátkem tohoto roku premiérka uvedla, že nedostatečná integrace vede k násilí mezi gangy.

Místo do nohou se střílejí do hlavy

Po nedávné sérii přestřelek v menším městě Orebro místní policejní náčelník uvedl, že gangů je nyní více. Jejich metody jsou také brutálnější.

Tam, kde možná před deseti lety někoho zmlátili, přešli k tomu, že se začali střílet do nohou,“ řekl Mattias Forssten agentuře Reuters. „Teď se střílejí rovnou do hlavy.“

Podle údajů Institutu pro společnost, veřejné mínění a média při Göteborské univerzitě, které citovala agentura Reuters, se tato otázka stala pro švédské voliče prvořadou. 41 % z nich uvedlo, že nejvíce je znepokojuje kriminalita.

To by mohlo být problematické pro vládnoucí sociální demokraty. Ti podle kritiků nedokázali během osmi let své vlády zastavit nárůst zločinnosti gangů.

Vládnoucí strana však tvrdí, že problém pomohou řešit další opatření zaměřená proti zločineckým gangům a také rozšíření policejních sil.

Doporučujeme

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.

Vůdkyni barmské opozice Su-Ťij navštívil v domácím vězení Červený kříž, poprvé od vojenského puče

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij se po téměř čtyřech letech poprvé prokazatelně setkala s lidmi mimo okruh vojenské vlády. Delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) ji navštívila v domácím vězení, kam byla přemístěna po zmírnění původního trestu. Fotografie zveřejněné vojenským režimem naznačují, že někdejší premiérka je v dobrém zdravotním stavu.

Shell se zbavuje části zelené energetiky v Evropě

Energetická společnost Shell prodá své evropské podnikání v oblasti pozemních obnovitelných zdrojů francouzské TotalEnergies. Součástí dohody jsou větrné a solární elektrárny i bateriová úložiště v několika zemích. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Rumunsko odstřelilo skály v Dunaji, aby zajistilo vodu pro jadernou elektrárnu

Rumunská armáda pomocí řízeného odstřelu odstranila část skály v Dunaji. Mimořádný zásah má přivést více vody k jaderné elektrárně Cernavodă, jejíž provoz ohrožuje dlouhotrvající sucho.

KOMENTÁŘ: USA nakoupily jeny. Chce Trump zachránit Japonsko nebo sám sebe?

Spojené státy provedly s Japonskem koordinovaný nákup jenu. Něco takového se nestalo 15 let. Intervence má za cíl zbrzdit pokles jenu vůči americkému dolar. Proč se USA do akce připojily?

U pobřeží západní Afriky našli zachovalý korálový útes

U pobřeží západoafrického Beninu se podařilo znovu objevit korálový útes, který vědci považovali za ztracený. Ekosystém ukrytý více než 50 metrů pod hladinou zůstal navzdory desetiletím bez výzkumu živý a hostí pestrou škálu korálů i ryb.

USA a Japonsko společně podpořily jen. Nevylučují další intervence

Japonsko a Spojené státy poprvé od roku 2011 společně zasáhly na devizovém trhu na podporu japonského jenu a omezení jeho prudkých výkyvů. Japonské ministerstvo financí v pondělí potvrdilo, že došlo ke koordinované intervenci ve spolupráci s americkým ministerstvem financí.

Maroko viní z migrační vlny do Ceuty pašeráky a dezinformace

Marocká vláda obvinila z nedávné migrační krize ve španělském městě Ceuta na severu Afriky pašeráky a šíření dezinformací, informují dnes španělská média. Jde o první oficiální vyjádření Rabatu ke čtvrtečním událostem, kdy z Maroka do sousední Ceuty podle španělské vlády proniklo na 50.000 migrantů, vedení Ceuty hovořilo dokonce o 60.000. Marocká vláda dnes tvrdí, že těchto lidí bylo jen asi 40.000. Téměř všichni už v pátek španělské město opustili, zůstává tam ale ještě několik tisíc běženců.

USA a Írán v pondělí usednou k jednacímu stolu, tvrdí Trump. Teherán mlčí

Válka s Íránem by se mohla chýlit ke konci. Americký prezident Donald Trump potvrdil, že nová jednání s islámskou republikou začnou v pondělí. Íránská diplomacie se k tomu ale zatím nevyjádřila a íránská média jednání nepotvrdila.

Infantinova pozice v čele FIFA je podle šéfa evropských lig neudržitelná

Pozice Gianniho Infantina v čele FIFA se po neúspěšném obchodním plánu otřásá. Prezident světového fotbalu chtěl nabídnout soukromým investorům menšinový podíl na komerčních právech světových šampionátů. Po silném odporu však FIFA od návrhu ustoupila.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama