-4 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
ZprávyStřelba ve škole v ruském Iževsku: 13 mrtvých a desítky zraněných

Střelba ve škole v ruském Iževsku: 13 mrtvých a desítky zraněných

Při pondělním útoku ve škole v Rusku přišlo o život 13 lidí, včetně sedmi dětí. Střelec s nacistickými symboly na triku zranil více než dvě desítky dalších osob. Nakonec spáchal sebevraždu, uvedli dle agentury Reuters a serveru Euronews vyšetřovatelé.

Pachatel byl identifikován jako 34letý bývalý student školy, který žil v Iževsku, napsal server Euronews. Ruský vyšetřovací výbor informoval, že prověřuje podezření, podle kterých měl útočník vazby na neonacisty.

„V současné době vyšetřovatelé prohledávají jeho bydliště a studují osobnost a motivy útočníka,“ konstatoval výbor v prohlášení. „Prověřujeme jeho inklinaci k neofašistickým názorům a nacistické ideologie,“ poznamenal.

K tragédii došlo ve škole číslo 88 v Iževsku v Udmurtské republice, zhruba tisíc kilometrů východně od Moskvy. Podle ruského ministerstvo vnitra, které zveřejnilo prohlášení na Telegramu, spáchal střelec dle dostupných informací sebevraždu.

Na místo ihned po ohlášení střelby vyrazili policisté a podnikli opatření k dopadení podezřelého, uvedlo ministerstvo. Ruský vyšetřovací výbor také v prohlášení potvrdil, že zahájil vyšetřování.

„Podle předběžných údajů se obětí trestného činu stalo 13 osob, z toho šest dospělých a sedm nezletilých,“ uvedl výbor. „Čtrnáct dětí a sedm dospělých bylo zraněno,“ doplnil a upozornil, že údaje o mrtvých a zraněných se průběžně aktualizují.

Útočník byl vyzbrojen dvěma pistolemi a velkou zásobou munice, citovala vyšetřovatele ruská tisková agentura TASS. Podle úřadů měl na sobě černé tričko s „nacistickými symboly“ a kuklu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že prezident Vladimir Putin vyjádřil v souvislosti s incidentem „hlubokou lítost“. Útok popsal jako „teroristický čin osoby, která patrně patří k neofašistické organizaci nebo skupině“. Peskov rovněž prohlásil, že na místo byli na Putinův rozkaz vysláni lékaři a psychologové, napsala agentura Reuters.

Rusko bylo v posledních letech svědkem útoků ve školách hned několikrát

V květnu 2021 zabil mladistvý střelec ve městě Kazaň sedm dětí a dva dospělé. O několik měsíců později zemřelo šest lidí a desítky dalších utrpěly zranění při střelbě na Permské státní univerzitě.

Nejvražednější útok ve škole v Rusku se odehrál v roce 2004 v Beslanu. Islámští militanti zajali na několik dní jako rukojmí více než tisíc lidí. Obléhání školy skončilo střelbou a výbuchy a zanechalo za sebou nejméně 330 mrtvých civilistů, včetně 186 dětí.

Reklama

Doporučujeme

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti, Írán varoval USA před útokem

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli možnosti, že by Spojené státy zasáhly v Íránu, kde se konají největší protivládní demonstrace za několik let. Napsala to dnes agentura Reuters, která se odvolává na tři izraelské zdroje obeznámené se situací. Teherán pak varoval, že jakýkoliv útok by vedl k íránské odvetě proti Izraeli a proti americkým základnám v regionu.

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama