Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Stránky izraelského deníku Jerusalem Post napadli hackeři

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Webové stránky izraelského listu Jerusalem Post se dnes staly terčem hackerského útoku. Obsah webu kvůli němu zůstal skrytý za obrázkem s výhrůžkou areálu spojenému s nepřiznaným izraelským programem jaderných zbraní. Hackerský útok patrně souvisí s dnešním druhým výročím zabití íránského generála Kásema Solejmáního.

  K narušení webu Jerusalem Post se nikdo bezprostředně nepřihlásil, použitý obrázek nicméně zobrazoval raketu letící od pěsti, na níž byl prsten spojovaný s osobou generála Solejmáního. Jednoho z nejvlivnějších mužů íránského režimu 3. ledna 2020 zabil v Iráku úder amerického bezpilotního letounu.

  AP uvádí, že obrázek nahraný na web izraelského listu také ukazoval explozi cíle z nedávného íránského armádního cvičení, který napodoboval izraelské „atomové centrum“ u města Dimona. Tento komplex zahrnuje podzemní laboratoře, v nichž se z použitých tyčí z reaktorů vyrábí obohacené plutonium pro izraelský program jaderných zbraní. Židovský stát podle své doktríny „nukleární nejednoznačnosti“ nikdy nepotvrdil, ani nevyvrátil výrobu atomových bomb.

  K hackerskému útoku se Jerusalem Post vyjádřil na twitteru. „Víme o patrném napadení našeho webu společně s přímou výhrůžkou adresovanou Izraeli. Pracujeme na odstranění problému a děkujeme čtenářům za trpělivost a pochopení,“ uvedl list.

  Teherán se k incidentu nevyjádřil, stejně jako izraelská vláda. Hackerský útok přichází krátce poté, co někdejší šéf izraelské vojenské rozvědky v prosinci veřejně deklaroval, že Izrael byl zapojen do atentátu na Solejmáního.

  Ten velel íránským elitním jednotkám Kuds a byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie takzvaných zástupných válek, kdy Teherán místo přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování svých zájmů v blízkovýchodním regionu. Příslušníci útvaru Kuds byli v uplynulých letech vysíláni do Sýrie či Iráku. USA zabití jejich velitele zdůvodnily tvrzením, že plánoval útoky na americké cíle.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS