ZajímavostiStovky zvědavců se i přes výzvy úřadů přišly podívat na erupci islandské...

Stovky zvědavců se i přes výzvy úřadů přišly podívat na erupci islandské sopky

Erupce islandské sopky Fagradalsfjall, která z trhliny kilometr od svého vrcholu začala po téměř roční pauze ve středu chrlit lávu, přilákala stovky zvědavců. Úřady přitom dříve varovaly, aby se turisté k vulkánu nepřibližovali, připomněla agentura AFP.

Místo erupce, které je od nejbližší silnice chůzí vzdálené hodinu a půl, už v první den po otevření trhliny vidělo přes 1800 návštěvníků, uvádí islandské úřady. Ty dnes varování zmírnily i přes nebezpečné plyny vyvěrající z trhliny: postačí prý, když se k vulkánu nebudou přibližovat malé děti.

Podle islandského meteorologického ústavu délka trhliny dnes činí zhruba 360 metrů a proudy lávy stoupají do výšky deseti až 15 metrů. Nedlouho po začátku erupce láva ze země proudila odhadovanou rychlostí 32 kubíků za sekundu, uvedli na základě měření odborníci z islandského Institutu přírodních věd. Je to asi čtyřikrát až pětkrát víc, než naměřili při loňském výbuchu stejného vulkánu.

„Současná erupce je tedy mnohem silnější,“ napsali na facebooku experti, podle kterých láva od středy pokryla území 74.000 metrů čtverečních.

Sopka Fagradalsfjall leží na jihozápadě Islandu na poloostrově Reykjanes, zhruba 40 kilometrů od Rekyjavíku a 20 kilometrů od mezinárodního letiště Keflavík. To je i dnes bez omezení, uvedlo v prohlášení islandské ministerstvo zahraničí. Ke zklamání turistů, kteří se chtějí na lávu podívat z vrtulníku, je ale uzavřený vzdušný prostor nad samotnou trhlinou, napsala agentura DPA.

Erupce rovněž islandské sopky Eyjafjallajökull na jaře 2010 vyvrhla do atmosféry sopečný popel do výše několika kilometrů, což vedlo k ochromení letecké dopravy nejen v Evropě. Výluka tehdy zasáhla 29 procent celosvětové letecké dopravy.

Vulkán Fagradalsfjall začal chrlit lávu také loni v březnu, proud se pak nezastavil šest měsíců. I tehdy proudy rozžhavených hornin přitáhly na severoevropský ostrov davy turistů – až 435.000. Někteří z nich si přišli podívanou užít znovu.

„Je to obrovské. Miluji to. Líbila se mi i loňská erupce, obzvlášť na začátku. Ale tahle je výjimečná, jak uprostřed vyvěrají obrovské fontány lávy,“ uvedla Němka žijící na Islandu Anita Sauckelová.

„Musela jsem se posadit a trochu si poplakat, protože je to tak krásné, tak dojemné, jako čistá síla naší planety,“ uvedla americká turistka Heather Hoffová, pro kterou bylo spatřit lávu „životním cílem“. Tryskající lávu vulkánu Fagradalsfjall lze letos sledovat i živě.

Magazín National Geographic upozornil, že sopečná turistika může přinést rizika. Při erupci se do ovzduší kromě dostanou i jedovaté plyny, jako například oxid siřičitý, jenž se vyskytuje i u sopky Fagradalsfjall a který může poškodit plíce. Mezi lety 2010 a 2020 zahynulo při vulkanických explozích nejméně 1143 lidí. Přes dvě desítky turistů zahynuly při výbuchu novozélandské sopky Whakaari/White Island v prosinci 2019.

Na Islandu je momentálně aktivních 32 sopečných systémů, píše AFP. Erupce ostrovní stát, který protíná středoatlantský hřbet – hranice litosférických desek, zažívá v průměru každých pět let. Než sopka Fagradalsfjall loni vybuchla, poloostrov Reykjanes byl 800 let klidný. Podle expertů může nová erupce pro oblast znamenat nové, aktivní období.

Doporučujeme

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.

USA a Írán mírní očekávání rychlé dohody

Spojené státy a Írán mírní očekávání, že by v nejbližší době mohl přijít průlom v jednáních o ukončení tři měsíce trvající války. Na stole zůstává hlavně Hormuzský průliv, íránský jaderný program a peníze z íránské ropy zmrazené v zahraničí.

Po pádu budovy na Filipínách pátrají záchranáři po desítkách lidí

Ve filipínském městě Angeles se v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť a další lidé zůstali pod troskami. Záchranáři několik hodin prohledávali suť pomocí psů, detektorů tepu i těžké techniky.

Ukrajinské útoky si na západě Ruska podle úřadů vyžádaly dva mrtvé

Energetická infrastruktura byla v noci na dnešek poničena při ukrajinském raketovém útoku v západoruské Belgorodské oblasti. Ukrajinský dron jinde v tomto regionu sousedícím s Ukrajinou zabil jednoho člověka a jednoho mrtvého hlásí také Brjanská oblast. Rusko mimo frontu útočilo v ukrajinské Záporožské, Charkovské nebo Dněpropetrovské oblasti, zranění jsou dva lidé. O následcích útoků informovaly úřady v obou zemích.

Při výbuchu vlaku v Pákistánu, k němuž se přihlásili separatističtí ozbrojenci, zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal nedělní útok na vlak v pákistánské provincii Balúčistán. Vlak převážel příslušníky bezpečnostních složek a jejich rodiny. K útoku se přihlásila separatistická organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda, známá pod zkratkou BLA.

V parlamentních volbách na Kypru si připsala zisky krajní pravice i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influenceři, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu v ostrovní na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů, kteří volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše agentura Reuters.

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen a jednoho dítěte. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. Útok na cíl v okrese Nabatíja si vyžádal také devět zraněných.

Čína vyslala na vesmírnou stanici tři astronauty, jeden tam má strávit rok

Čína dnes vyslala na svoji vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác) kosmickou loď Šen-čou 23 s třemi astronauty na palubě. Jeden z nich by měl poprvé strávit na oběžné dráze celý rok, a to kvůli studiu účinků dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci. Experiment má pomoci Číně připravit se na budoucí pilotované mise k Měsíci a Marsu, uvedla agentura AFP.

Putin obvinil Ukrajinu z vybombardování studentské koleje, slíbil odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z útoku na studentskou kolej v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Vůdce Kremlu hrozí odvetou.

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.

Střelba u Bílého domu skončila smrtí útočníka

Muž se zbraní začal střílet u bezpečnostního stanoviště nedaleko Bílého domu. Tajná služba palbu opětovala a útočník později zemřel v nemocnici. Incident znovu otevřel otázky kolem bezpečnosti v okolí sídla amerického prezidenta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama