11.3 C
Czech
Čtvrtek 5. října 2023

Bangladéš zasáhla nejhorší epidemie horečky dengue. Nemoc si vyžádala téměř tisíc obětí

Bangladéš sužuje horečka dengue. V posledních týdnech zemřelo téměř tisíc lidí, přičemž podle tamních úřadů jde o dosud nejzávažnější epidemii nemoci v zemi. Šíření onemocnění zároveň do již tak přetížených zdravotnických zařízení v hlavním městě Dháce přivedlo ještě více pacientů.

Binance zastavuje obchodování v eurech pro evropské uživatele Paysafe

Kryptoměnová burza Binance vyzvala evropské uživatele využívající Paysafe, aby do 31. října převedli své zůstatky v eurech na stablecoin USDT. Kryptoburza v prohlášení uvedla, že toto rozhodnutí učinila poté, co se její bankovní partner Paysafe "jednostranně rozhodl přestat zpracovávat eurové vklady pro uživatele Binance".

Sto vypadaných vlasů denně může být problém

Praha 7. září 2023 (PROTEXT) – Článek je součástí podcastu ŽIVOTOZPRÁVY od Pilulka.cz, ve kterém se věnujeme zdraví a zdravému životnímu stylu.

Jak pečovat o své vlasy, aby esteticky vypadaly zdravé a krásné, ale především abychom zabránili jejich vypadávání? A kdy už máme navštívit dermatologa či trichologa? Profesorka MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D je uznávanou lékařskou kapacitou v tomto oboru a příčiny problémů s vypadávání vlasů se podle ní dají zařadit do několika skupin.

„Jde buď o rodinnou zátěž (genetiku), která je hodně důležitá. Dále se může jednat o hormonální výkyvy nebo vlasy padají z důvodu užívání některých léků či autoimunitní choroby, kdy se náš imunitní systém obrátí proti vlasového váčku. Mezi ty méně časté příčiny patří, že si je nesprávně upravujeme,“ říká na úvod profesorka Arenbergerová.

Vlasy nesprávnou úpravou trpí především po velmi agresivních kadeřnických procedurách např. v kombinaci trvalé ondulace s odbarvováním nebo melírováním. Dobře jim nedělá ani fénování příliš horkým vzduchem. Některé ženy také v účesu preferují těsný culík nebo drdol, což může vést k tzv. trakční alopecii, kdy vlasy vypadávají z důvodu velkého tahu. „Doporučuji proto nenosit opravdu příliš těsné culíky a drdůlky, což se týká zejména mladých dívek, které se věnují baletu nebo tanci. Ty culíčky mít vždy jenom na chvíli, a pak je zase povolit a nechat vlásky volně,“ radí Arenbergerová.

Vypadávání vlasů souvisí též s (ne)zdravou vlasovou pokožkou. Pokud se v ní vyskytují velké lupy nebo některé kožní choroby jako lupénka a opravdu velké šupiny, tak se nedoporučuje nosit ani těsnou a příliš teplou pokrývku hlavy (to se pro změnu zase týká více mužů). Zpocení může v tomto případě opět vést k zvýšenému padání vlasů.

Návštěvu dermatologa/trichologa (v drtivé většině je každý dermatolog zároveň profesně i trichologem) bychom neměli odkládat, když nám denně ubude při orientačním počítání 100 a více vlasů. „Všechno, co je nad 100 vlasů denně už považujeme za patologii a pokud to trvá delší dobu (v řádu týdnů), nebo by se objevila lysina, tak bychom měli navštívit odborníka,“ doporučuje M. Arenbergerová. Důležitou roli hraje vlasový cyklus, kdy se střídají tři fáze – růstová, přechodná (zastavení růstu) a klidová, během níž se uvolňují a vypadávají. Sezónně k vypadávání dochází na jaře a na podzim.

„Když nám vlasy vypadávají více v těchto ročních obdobích, nemusíme se hned znepokojovat. Sáhla bych nejprve po nějakých výživových doplňcích. Až pokud by se po cca 3 měsících situace nestabilizovala, tak navštívit lékaře,“ upřesňuje profesorka Arenbergerová.

Samotná péče o vlasy a vlasovou pokožku je spojená se stravou, případně výživovými doplňky a správně vybranou kosmetikou pro ten, který typ vlasů (šampon i kondicionér) včetně využívání různých roztoků při potížích, které se vtírají do pokožky. „Vlasová cibulka, z níž vlasy vyrůstají, je velice metabolicky aktivní a citlivá na to, když nám chybí nějaká potravina. Konkrétně z prvků pak železo nebo vitamin B, selen nebo aminokyseliny,“ podtrhuje důležitost našeho jídelníčku Monika Arenbergerová.

Co se týká vlasové kosmetiky (šamponu, kondicionéru, i masky aj.) tak ta se v posledních letech kvalitativně velmi zlepšila a díky ní při správném výběru pro určitý typ vlasů (suché, jemné, mastné aj.) o ně dokážeme správně pečovat. Doporučuje se jejich mytí cca vždy po dvou dnech. Podle profesorky Arenbergerové ale se správně zvolenou kosmetikou nevadí ani každodenní mytí. “Vyplatí se být konzervativní a zůstat u jedné kosmetické značky v celé škále přípravků péče o vlasy. A taky zbytečně neexperimentovat při její výměně. Třeba jen kvůli tomu, že se zhlédnu u kamarádek s nádhernými vlasy,“ dodává.

Kdo trpí na lupy, lupénku, nebo má potíže s vypadáváním vlasů, měl by se vždy poradit v lékárně, kde mu určitě doporučí vhodný typ vlasové kosmetiky. Vyhne se tak zklamání z marketingově vychvalovaných přípravků, které „stoprocentně“ podpoří růst vlasů či vyléčí neduhy spojené s naší kšticí a jichž je trhu bezpočet. Doporučuje se také v případě výskytu lupů střídat cca 3 šampony a pokaždé se umýt jiným z nich.

V poslední době také udělala velký pokrok transplantace vlasů, byť jí z 90 % stále využívají hlavně muži. U žen je totiž příčina vypadávání jiná a tato metoda tolik nezabírá. Případně metody jako plazmaterapii nebo mezoterapie, kdy se účinné látky aplikují tenkou jehličkou přímo k vlasovému folikulu. Jde ale samozřejmě o finančně náročnější a někdy i bolestivější procedury.

Kdo je prof. MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D – profesorka dermatovenerologie přednášející na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, přední česká odbornice a specialistka v oblasti dermatologie a trichologie (zabývá se studiem vlasové pokožky a vlasů, jejich přirozenou čistotou hygienou a komplexní péčí o ně). Lékařské praxi se věnuje ve Fakultní nemocnici Vinohrady.

O Pilulce: Pilulka patří mezi největší online lékárny v České republice a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství 21. století.

Zákazníci na Pilulka.cz najdou vše pro zdravý životní styl. Od léků a doplňků stravy přes produkty pro rodiče a miminka až po elektroniku. Jednou z velkých výhod online lékárny je doručení v ten samý den přes vlastní kurýrní službu Pilulka Expres nebo do výdejních Pilulka Boxů. Díky pestrému sortimentu a mobilní aplikaci Pilulka je nákup jednoduše pohodlný.

Kontakty pro média:

Daria Zverevska, Pilulka

e-mail: [email protected]

https://www.pilulka.cz/pro-media

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Sledujte nás na sítích

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

DOPORUČUJEME

Bitgamo: První kryptografická burza na světě bez KYC a registrace účtu

Lucemburk 4. října 2023 (PROTEXT/Buy Media) - Bitgamo se rychle stává senzací na globálním trhu s kryptoměnami, protože nabízí výměnu kryptoměn za fiat měnu...

Byla vydána nová generace ASIC Miners

Hongkong 4. října 2023 (PROTEXT/Buy Media) - Společnost ASICRUN právě oznámila vydání nové generace kryptografických ASIC těžařů AR1 Miner, AR2 Miner a EliteAR Miner....

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rozžhavená Amazonka vyplavuje mrtvá těla ohrožených „růžových delfínů“

Amazonka v Brazílii vyplavuje na břeh mrtvá těla ohrožených delfínovců amazonských, vzácných a vysoce ohrožených sladkovodních delfínů. Tato úmrtí podle odborníků nejspíše souvisejí s extrémními teplotami vody, zatím se však snaží vyloučit i jiné příčiny, jako je bakteriální infekce.

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

Hunter Biden odmítl vinu v případu nákupu zbraně, požádá o zamítnutí obžaloby

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, dnes u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jeho právník zároveň avizoval žádost o smetení případu ze stolu na základě americké ústavy. Informovala o tom agentura AP, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, krok kritizovala Moskva

Arménský parlament dnes ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.