ZprávyStávky ve Francii budou pokračovat i ve čtvrtek. Naruší dodávky paliva a...

Stávky ve Francii budou pokračovat i ve čtvrtek. Naruší dodávky paliva a leteckou dopravu

Ve čtvrtek bude ve Francii opět přerušena vlaková a letecká doprava. Svoz odpadu ve městech včetně Paříže bude nerovnoměrný. Stávky proti plánované důchodové reformě vstoupí do třetího dne za sebou. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina voličů je proti plánu prezidenta Emmanuela Macrona odložit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let. Vláda ale tvrdí, že změna politiky je nezbytná k zajištění toho, aby systém nezkrachoval.

Pracovníci v několika sektorech, včetně ropných rafinérií a železnic, pokračovali ve středu ve stávce. Plánují pokračovat po zbytek týdne poté, co v úterý vyšel do ulic rekordní počet lidí v rámci celostátního dne protestních akcí.

Toto je kritická doba pro odbory i vládu, protože Macron doufá, že parlament přijme nový důchodový zákon do dubna.

Sousední evropské ekonomiky již zvýšily věk odchodu do důchodu na 65 nebo více let, aby odrážely delší průměrnou délku života. Ve Spojeném království se státní důchodový věk pro muže a ženy postupně zvyšuje a do roku 2028 dosáhne 67 let.

Všechny odbory jsou proti důchodové reformě

Zaměstnanci TotalEnergies většinou hlasovali pro zastavení výroby v rafinérii Feyzin poblíž Lyonu, čímž zpřísnili svou stávku, která dosud blokovala pouze dodávky na místě. Zástupce CGT Eric Sellini uvedl, že odbor, druhý největší ve Francii, nyní s vedením vyjednává o způsobech, jak zorganizovat odstávku.

Některé pobočky CGT a menší odborový svaz FO pokračují ve stávkách od úterý. Ostatní odbory, včetně CFDT, největšího francouzského, se účastnily pouze speciálních celostátních protestních dnů, ačkoli všechny odbory jsou proti důchodové reformě.

Letecká doprava, vlaky, metro i trajekty

Letecká doprava bude ve čtvrtek a pátek nadále přerušována, uvedl ministr dopravy Clement Beaune. Na hlavním pařížském letišti Roissy Charles-de-Gaulle ubylo asi 20 % letů a na Orly došlo k poklesu o 30 %.

Ovlivněny mají být trajektové přejezdy a železniční služby. Společnosti jako Eurostar a P&O Ferries podle BBC varují před zpožděním a narušením cest. Eurostar uvedl, že v úterý a ve středu bude provozovat zkrácený jízdní řád. Vyzval cestující, aby si před cestou zkontrolovali, zda jejich vlak nebyl zrušen. Společnost P&O Ferries uvedla, že pluje mezi Doverem a Calais „s určitým přerušením“ služeb.

Většina průmyslových odvětví včetně cestování bude zasažena výpadky. Většina vlaků a metra byla zrušena a školy budou uzavřeny.

Macronova centristická aliance nemá v parlamentu absolutní většinu. Jeho vláda doufá, že získá podporu konzervativních Les Republicains. Možná však bude muset ještě použít speciální ústavní pravomoci, aby obešla dolní komoru. Další celostátní den stávek a protestů je stanoven na sobotu.

Od odpadu k umění

Pytle na odpadky se ve středu začali hromadit v Paříži, když mezi těmi, kdo prodloužili stávku, byli i sběrači odpadků. Doprava na francouzské části řeky Rýn se zastavila. V muzeu Louvre demonstranti krátce obsadili místnost, kde je vystavena Mona Lisa.

Olivier Gantois, šéf francouzské ropné asociace UFIP, uvedl, že stávka má na spotřebitele jen malý dopad.

„Pokud nebude stávka pokračovat, zásobování čerpacích stanic nic nehrozí,“ řekl agentuře Reuters. „Věci jsou v současné době pro spotřebitele téměř jako obvykle… asi 7 % čerpacích stanic je vyprodaných alespoň u jednoho produktu. Což je velmi málo.“

Stávky ovlivňují cenu elektřiny

Čtyři francouzské terminály na zkapalněný zemní plyn a všechny zásobníky plynu také zůstaly zablokovány, uvedl zástupce FNME-CGT Fabrice Coudour.

Odstávka dovozních terminálů LNG a chladné počasí v severozápadní Evropě ovlivňují evropskou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. To způsobuje opětovné oživení budoucích cen elektřiny, řekl analytik Rystad Fabian Ronningen.

Francouzská výroba elektřiny se ve středu ráno snížila o 11,2 gigawattu, protože stávka zasáhla jaderné, tepelné a vodní elektrárny. Ukázaly to údaje provozovatele EDF. Snížení nabídky odpovídalo asi 18 % celkové produkce.

Stávky měly velký dopad na poptávku po elektřině, řekl analytik společnosti Kpler Emeric de Vigan agentuře Reuters. Snížená jaderná výroba byla většinou nahrazena uhlím nebo plynem, které vypouštějí mnohem více oxidu uhličitého.

Doporučujeme

Hormuzský průliv zůstal otevřený i přes víkendovou eskalaci

Doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje bez ohledu na víkendové údery mezi USA a Íránem. Tato klíčová vodní trasa pro export ropy zůstává otevřená, shodují se dvě monitorovací společnosti.

Aligátoři na Floridě za týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla

Aligátoři na Floridě v sérii útoků za jeden týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla. Ke dvěma z incidentů došlo v rozmezí 24 hodin. Napadení aligátorem zůstává poměrně vzácné, vyplývá z dat Floridské komise pro ochranu ryb a divoké zvěře (FWC). Stát zaznamenává průměrně osm nevyprovokovaných pokousání ročně, uvádí komise, jež se ve státě zabývá stížnostmi na konkrétní aligátory, kteří by mohli představovat hrozbu pro lidi, domácí mazlíčky či majetek. Florida je podle odhadů domovem 1,3 milionu aligátorů. Informují o tom stanice CNN a ABC News.

Čínský miliardář v USA odsouzen k 30 letům vězení za podvody

Americký soud poslal na 30 let do vězení čínského miliardáře Kuo Wen-kueje. Kdysi jeden z nejbohatších čínských podnikatelů uprchl ze své vlasti po obvinění ze znásilnění, únosu a korupce. V USA se prezentoval jako kritik čínského komunistického režimu a na politické aktivity od svých příznivců vybral přes miliardu dolarů. Těmito prostředky financoval svůj luxusní životní styl.

Klimatická krize zdražuje pojištění a přináší nové riziko pro ekonomiku

Rostoucí počet extrémních výkyvů počasí začíná měnit fungování pojišťoven, bank i celé ekonomiky. Odborníci upozorňují, že dražší nebo hůře dostupné pojištění už nepředstavuje problém jen pro majitele domů a firem. Dopady se postupně přelévají také do investic, úvěrů a hospodářského růstu. Stále častěji proto zaznívají výzvy, aby vedle soukromého sektoru převzaly větší roli i vlády.

Rusko a Ukrajina informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně dva mrtvé si vyžádaly útoky ukrajinských dronů v Rusku, v Belgorodské oblasti a v Jegorjevsku u Moskvy, kde zahynulo půlroční dítě, uvedly dnes ruské úřady. V Dnipru na jihovýchodě Ukrajiny stoupl počet obětí pondělního ruského útoku z šesti na sedm poté, co dnes ráno v nemocnici podlehl zraněním 59letý muž, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Hanža. Ruské útoky na Charkov a okolí si během uplynulého dne vyžádaly čtyři životy a 24 raněných, včetně dvou dětí, informoval náčelník regionální správy Oleh Syněhubov.

Německo po penaltách končí na mistrovství světa, Paraguay slaví velký postup

Německo se po dvanácti letech vrátilo do vyřazovací fáze mistrovství světa, jenže jeho cesta skončila hned v prvním kole play off. Po remíze 1:1 rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém uspěla Paraguay poměrem 4:3. Jeden z favoritů turnaje tak odjíždí domů, zatímco jihoamerický tým čeká osmifinále proti vítězi souboje Francie se Švédskem.

Europoslanci tvrdí, že jim bylo znemožněno provést důkladnou inspekci italského zadržovacího centra pro migranty v Albánii

Delegace poslanců Evropského parlamentu tvrdí, že při návštěvě italského detenčního centra pro migranty v Albánii narazila na překážky a nemohla zařízení důkladně zkontrolovat. Spor přichází v době, kdy se Evropská unie posouvá k tvrdší migrační politice a zvažuje širší využití zařízení mimo své území.

Brazílie po obratu vyřadila Japonsko a jde do osmifinále

Brazílie vydřela postup do osmifinále mistrovství světa až v samotném závěru. Japonsko dlouho drželo překvapivé vedení a sahalo po historickém úspěchu, jenže favorit po změně stran přidal, vyrovnal a v nastaveném čase rozhodl o výhře 2:1. Hrdinou se stal Gabriel Martinelli.

Koubek skončil u české reprezentace

Po neúspěšném mistrovství světa končí Miroslav Koubek na lavičce české fotbalové reprezentace. Přestože ještě krátce po návratu ze šampionátu počítal s pokračováním, po pondělním jednání s předsedou FAČR Davidem Trundou nabídl svou funkci k dispozici. Svaz jeho rozhodnutí přijal a začne hledat nového reprezentačního trenéra.

Dobrovolníci nasbírali 11 milionů vzácných semen pro obnovu skotských lesů

Obnova původních lesů na západě Skotska získala výraznou podporu. Přibližně stovka dobrovolníků během několika let ručně nasbírala přes 11 milionů vzácných semen domácích dřevin. Díky tomu vzniknou miliony nových stromů, které pomohou obnovit ohrožené lesy i jedinečný atlantský deštný prales.

Sucho v Turecku otevírá obří propady a ohrožuje zemědělství

Rozsáhlé sucho, intenzivní zemědělství a nadměrné čerpání podzemní vody mění tvář turecké provincie Konya. Na polích vznikají stovky obřích propadů, které komplikují práci farmářům a mohou ohrozit produkci potravin v jedné z nejdůležitějších zemědělských oblastí země.

USA a Írán se podle Trumpa v úterý setkají v Dauhá, Teherán to nepotvrdil

Představitelé Íránu a USA se v úterý setkají v katarském Dauhá na žádost Teheránu, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Schůzky se zúčastní Trumpovi vyslanci Steve Witkoff a Jared Kushner, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na okraj jednání na vysoké úrovni se podle ní uskuteční technická jednání. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádího dříve popřel zprávy médií o možných úterních technických jednáních stran v Kataru, informuje agentura AP.

Střelba v německém centru pro mládež, pět lidí zemřelo

Při střelbě v zařízení pro péči o mládež v severoněmeckém městě Stade zahynulo pět lidí a několik dalších utrpělo zranění. Oznámila to v pondělí místní policie, která na místě zadržela dva podezřelé, včetně předpokládaného střelce. Okolnosti útoku jsou nadále předmětem vyšetřování.

Cenový strop na benzin i naftu znovu mírně vzroste

Řidiči si v úterý za benzin i naftu mohou připlatit o několik haléřů víc. Stát stanovil nový cenový strop na benzin na 40,47 koruny za litr a na naftu na 36,47 koruny za litr, regulace cen pohonných hmot navíc bude pokračovat až do 19. července.

Při ruském útoku na Dnipro zemřelo pět lidí

Při ruském útoku na město Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny byli zabiti čtyři lidé. Informoval o tom dnes šéf vojenské správy regionu Oleksandr Hanža. Dalších deset osob bylo podle něj zraněno. Rusko hlásí údajné dobytí další vesnice ve východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama