Protestující ve Francii chtějí kvůli plánům na zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu z 62 na 64 let zastavit chod ekonomiky. Podle odborářů proto v úterý došlo mimo jiné k zablokování dodávek pohonných hmot ze všech francouzských rafinerií. O situaci informovaly servery BBC a France 24.
„Stávka začala všude,“ řekl Eric Sellini z odborového svazu CGT. Úterý bylo šestým dnem stávek a protestů od poloviny ledna, přičemž podle odborů půjde o zatím největší akci. Většina vlakových spojů byla zrušena, řada škol neotevřela. Po celé Francii se očekává přibližně 300 demonstrací, kterých se podle policejních odhadů zúčastní 1,1 až 1,4 milionu lidí, napsal server BBC.
Odborový předák Emmanuel Lépine minulý týden prohlásil, že cílem blokování dodávek pohonných hmot je „srazit francouzskou ekonomiku na kolena“.
Labor unions vowed to bring France “to a standstill” in protest of President Emmanuel Macron’s plans to raise the legal age of retirement to 64 from 62. Travel, schools and services were expected to be disrupted by nationwide strikes for a sixth time. https://t.co/aLsTa7YIh4
— The New York Times (@nytimes) March 7, 2023
„Vyzývám všechny zaměstnance, občany a důchodce v zemi, kteří jsou proti důchodové reformě, aby vyšli do ulic a masově protestovali,“ sdělil podle France 24 v pondělí rozhlasové stanici France Inter šéf odborového svazu CFDT Laurent Berger. Podle jeho slov bude prezident Emmanuel Macron muset reagovat.
Demonstrace se začaly formovat již v úterý brzy ráno. Veřejná informační služba oznámila, že silnici ve městě Rennes blokuje od jedné hodiny ranní asi stovka protestujících. Přítomný kameraman agentury AFP popsal napjatou scénu, kdy na místě stálo asi 50 policistů a vozovku blokoval oheň, nábytek nebo roztavené nákupní košíky.





Reforma je nutná, trvá na svém Macron
Prezident zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu zařadil do centra své loňské předvolební kampaně. Dle jeho kabinetu jsou změny nezbytné, aby se důchodový systém v příštích letech nedostal do deficitu. Naráží však na tvrdý odpor parlamentu i občanů, přičemž podle průzkumu skupiny Elabe zveřejněného v pondělí téměř dva ze tří lidí v celé zemi protesty podporují.
Macron minulý měsíc prohlásil, že neexistuje „žádné zázračné“ řešení, jak zajistit budoucí důchody. „Pokud chceme tento systém udržet, musíme pracovat déle,“ poznamenal.
Odbory však tvrdí, že navrhovaná opatření jsou nespravedlivá a že by neúměrně postihla pracovníky s nízkou kvalifikací v náročných zaměstnáních, kteří začínají svou kariéru brzy.
Kromě posunutí věkové hranice o dva roky by podle vlády museli pracující přispívat 43 let do společného francouzského důchodového fondu, než by měli nárok plný důchod.
Počet protestujících, kteří ve Francii vyšli do ulic, začal minulý měsíc klesat. Odboroví předáci nicméně nyní věří, že právě průběžné stávky jsou jejich největší nadějí na úspěch.
„Pokud budou rafinerie zablokovány, mohl by nám do konce týdne dojít benzín,“ varoval Thierry Cotillard, šéf francouzské skupiny supermarketů Les Mousquetaires.
„Nechceme, aby se Francouzi stali, cituji: ‚obětí‘ dlouhodobé blokády,“ řekl mluvčí vlády Olivier Véran televizi France 2. Minulý týden varoval, že stávky mohou vést k „ekologické, zemědělské a zdravotní katastrofě“.
Francouzi tráví v důchodu nejvíce let ze všech zemí OECD
Sousední evropské ekonomiky již v posledních letech zvýšily věk odchodu do důchodu, aby zohlednily delší průměrnou délku života. Itálie, Německo a Španělsko přistoupily ke zvýšení hranice na 67 let, zatímco ve Spojeném království je to v současné době 66 let.