-5 C
Czech
Sobota 17. ledna 2026
Protext ČTKStavba D1 u Přerova pokročila betonáží mostu, po vybudování se řidičům výrazně...

Stavba D1 u Přerova pokročila betonáží mostu, po vybudování se řidičům výrazně uleví

Přerov 27. srpna 2024 (PROTEXT) – Výstavba dálnice D1 u Přerova je už z poloviny hotová. Práce probíhají na posledním desetikilometrovém úseku, aktuálně na jednom z největších mostů dálnice.

Petr Černík, ředitel stavby D1 Přerov-Říkovice, Strabag: „Teď jsme právě viděli betonáž jednoho z hlavních mostů. Je to objekt 208, tzv. estakáda přes Tovačovskou ulici. Jde asi o největší betonáž na této stavbě z hlediska objemu betonu, která nás tady čeká.“

Na tento úsek se vypotřebovalo tisíc kubíků betonu. Práce nijak neohrozily dopravu a řidiči po ulici Tovačovská mohli bez větších komplikací za snížené rychlosti projíždět. Na betonáž je připravená i sousední kilometrová estakáda v Dluhonicích.

Petr Černík, ředitel stavby D1 Přerov-Říkovice, Strabag: „Tady je ocelová konstrukce prakticky dokončená. Za námi uvidíte už část vybetonované vozovky na konstrukci. Jsou tam hotové dvě pole a dva nové tvz. takty a dva takty jsou připraveny na betonáž.“

Dálnice by mohla být oproti původnímu plánu v provozu o tři měsíce dříve.

Jan Rýdl, tiskový mluvčí ŘSD: „Jednáme o možném zkrácení této stavby. Zatím vychází teoretická možnost, že místo zprovoznění na jaře 2026 bychom mohli jezdit už před Vánoci 2025.“

Petr Černík, ředitel stavby D1 Přerov-Říkovice, Strabag: „Někde jsme malinko v předstihu, někde zase v malinkém skluzu. Hodně je to ovlivněno počasím. Letošní léto bylo hodně nešťastné, loňské taky. Mysleli jsme si, že zemní práce budou v pokročilejším stádiu, máme nyní co dohánět. Na druhou stranu na mostech se nám celkem daří, takže tam jsme malinko zase v předstihu.“

Dobudováním dálnice D1 se dopravně ulehčí Přerovu a bezpečnost pro řidiče a občany se tak významně zlepší.

Petr Černík, ředitel stavby D1 Přerov-Říkovice, Strabag: „Klesá nehodovost. Jsou to dost složité výpočty, společenský přínos se tomu říká, a v případě této stavby je obrovský, protože Přerov byl jednoduše špunt.“

Josef Suchánek (STAN), hejtman Olomouckého kraje: „Význam je obrovský samozřejmě pro město Přerov a blízké okolí a také pro celý Olomoucký kraj a pro celou zemi, protože D1 je páteřní dálnice protínající území celé České republiky. 20 let čekání na dostavbu tohoto posledního úseku je opravdu dlouhá doba. Proto si myslím, že se na jeho dokončení a zprovoznění těšíme úplně všichni.“

 

Zdroj: POLAR televize Ostrava

 

 

Reklama

Doporučujeme

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje guvernéra Walze a starostu Freye

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle stanice guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Představitelé administrativy prezident Donalda Trumpa označili tři střely do hlavy za nutnou sebeobranu.

Trump zvažuje nařídit strop u úroků na kreditních kartách exekutivním příkazem

Bílý dům zvažuje vydání exekutivního příkazu, který by zastropoval úrokové sazby na kreditních kartách na deset procent. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama