Více
  19.7 C
  Czech
  Neděle 4. června 2023

  Srážka vlaků v Indii si vyžádala nejméně 50 mrtvých a 400 zraněných

  Nejméně 50 lidí dnes zahynulo a na 400 dalších bylo se zraněním převezeno do nemocnic, když v indickém státě Odiša vykolejilo více než deset vagónů expresu, který se srazil s nákladním vlakem, napsala agentura Reuters. Počty obětí a zraněných budou podle indických oficiálních činitelů s největší pravděpodobností stoupat, protože v poškozených vagónech stále zůstává podle některých zdrojů až 200 osob.

  Kyjev čelil dalšímu masivnímu ruskému útoku, vyžádal si nejméně jednu oběť

  Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému vzdušnému útoku, invazní síly na ukrajinskou metropoli útočily třetí noc v řadě. Zemřel nejméně jeden člověk, další čtyři jsou zranění, informovaly agentury a ukrajinská média s odvoláním na místní úřady. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 29 ze 31 ruských dronů, většinu zlikvidovala u Kyjeva nebo nad metropolí, oznámilo později ukrajinské letectvo.

  Dočká se i evropský trh. Kia představila zbrusu nový elektromobil EV9 

  Naprostá novinka s přízviskem EV9. Toto plně elektrické SUV v sobě ukrývá mnohem více než jen špičkový design. Koní má na rozdávání. Kia ladí poslední detaily, přičemž podle odhadů společnost nabídne EV9 světu ve druhé polovině roku. Na první pohled oslnivý design nás možná vyjde draho.

  Stanovisko ČSAK k současné situaci týkající se kratomu

  Praha 14. října 2022 (PROTEXT) – Legislativní rámec pro kratom

  Aktuální situace s postavením kratomu v zákoně je neuspokojivá. Nyní jej není možno zařadit do žádné kategorie regulovaných produktů – není to ani lék ani potravina ani potravinový doplněk ani alkoholický nápoj nebo tabákový výrobek. Z legislativního hlediska tedy kratom jako biologicky účinná látka vlastně neexistuje. Proto je uváděn na trh nejčastěji jako “sběratelský předmět”, a není jej možno zařadit do žádné kategorie regulovaných produktů – není to ani lék ani potravina ani doplněk stravy, i když je zřejmé, že jeho použití je jiné a že je lidmi konzumován pro svůj charakteristický účinek.

  Tím, že se kratom při prodeji nedeklaruje jako výrobek určený k lidské spotřebě, je jeho prodejce omezen v tom, jak informovat zákazníka o jeho užívání. Zákazník nedostane při prodeji žádné relevantní informace o složení, účincích, dávkování, žádná upozornění na možná rizika. Nedozví se ani, k jakému účelu kratom skutečně slouží. Současný zákonný rámec tyto informace neumožňuje komunikovat, neboť by kratom jinak spadl do některé z kategorií, ve kterých je jeho existence zakázaná nebo by uveřejnění a šíření takových informací mohlo být orgány činnými v trestním řízení posuzováno dokonce jako trestný čin.

  Tato situace je paradoxní – není možno komunikovat informace, které jsou pro zákazníky a konzumenty užitečné a mohou jim pomoci užívat kratom bezpečně. Spotřebitel by přece měl mít právo být bezpečně informován. Ba co víc, prodejce by měl mít povinnost koncového spotřebitele obeznámit s produktem a jeho použitím. Tento paradox je dán současnou prohibiční regulací celé oblasti psychoaktivních látek.

  Účinky kratomu

  Kratom má potenciál lidem pomoci s mnoha problémy spojenými se současným životním stylem a přispět k vyšší kvalitě života, vyšší produktivitě a životní energií a motivací do každodenních činností. Podobně jako káva nebo v případě potřeby energizující potraviny nebo nápoje. V zemích, kde se kratom tradičně užívá, pomáhá řešit také řadu zdravotních problémů. Pomáhá zmírněním bolesti, i úzkostí a nebo depresí. Ve své domovině Indonésii je tradičně využívána po staletí.

  Níže si můžete přečíst příběhy uživatelů, které jsme obdrželi od začátku naší činnosti.

  https://www.csakratom.org/cz/pribehy/

  Jednou z největších děr v legislativě je prodej nezletilým

  Zákon o ochraně spotřebitele, který obecně upravuje práva při maloobchodním prodeji, resp. nákupu, a který je bohužel jedinou zákonnou úpravou v ČR, kterou je v současné době možno při prodeji kratomu použít, zakazuje diskriminovat zákazníky na základě věku, pokud není prodej výrobku věkově omezen. Aby bylo možné zakázat prodej kratomu nezletilým a regulovat jeho prodej vůbec, je nutné vytvořit nový regulační rámec.

  V poslední době vzrostl počet výdejních automatů, ve kterých se prodávají balení kratomu. Většina těchto automatů je účelově z důvodu maximalizace prodeje a zisku umisťována na místa, kde se pohybuje velké množství osob včetně dětí. Děti jsou přitom skupinou, která je předmětem zvýšené ochrany před zdravotními a dalšími riziky. Podobně jako prodej tabáku nebo alkoholu, také prodej kratomu nezletilým by měl být zakázán a mělo by být zabráněno přístupu nezletilých k němu. Zakázat ale kratom podobně jako heroin nebo kokain také není řešení. Došlo by tím ke kriminalizaci jeho dospělých uživatelů, kterých jsou v ČR statisíce, a došlo by zejména ke kriminalizaci zodpovědných prodejců kratomu.
  Dokonce i Světová Zdravotnická Organizace se ke kratomu vyjádřila s tím, že není dostatek důvodů pro jeho zákaz.
  Prohibice a válka proti kratomu, jak jsme se poučili z historie alkoholu nebo drog, není řešení hodné moderní společnosti!

  Žádáme zodpovědnou racionální regulaci kratomu!

  My, Česko-Slovenská Asociace za Kratom, zastáváme etické principy, jsme si vědomi své společenské odpovědnosti a proto požadujeme regulovaný trh, kde budou jasně stanovená pravidla pro maloobchodní prodej kratomu – např. nedostupnost nezletilým, kontrola produktu po stránce jakosti a bezpečnosti, řádná informovanost spotřebitelů o tom, co kratom obsahuje a jak jej užívat tak, aby případná rizika byla co nejnižší. Řadu z těchto opatření, např. kontrolu složení kratomu, už členové naší asociace v praxi provádí.

  Žádáme vytvoření legislativního rámce pro kratom.

  Prevencí, zmírněním rizik, kontrolou kvality a hygieny, dostatečnou edukací, informovaností a hlavně regulací trhu se docílí bezpečnosti.

  Požadujeme ať se návrhem kratomové regulace zabývají kompetentní orgány a instituce, především Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který má k dispozici koordinační meziresortní aparát a který dokázal vytvořit legislativní rámec např. pro léčebné konopí. Víme, že se kratomem zabývala odborná skupina pro Systém včasného varování před novými psychoaktivními látkami, která funguje pod jeho úřadem a která v souladu se Světovou zdravotnickou organizací nedoporučila zákaz kratomu. Máme informace, že je připraven první návrh pro zákonnou regulaci kratomu a jeho uvádění na trh. Jako Česko-Slovenská kratomová asociace jsme v kontaktu s Evropskou kratomovou aliancí a dalšími kolegy ve světě, kteří se zabývají výzkumem a regulací kratomu. Jsme připraveni poskytnout naše zkušenosti a odborné kapacity k nalezení bezpečného a rozumného regulačního rámce pro kratom také v ČR.

  Česko-Slovenská Asociace za Kratom z.s. [email protected]

  Česko–Slovenská Asociace za Kratom (ČSAK) si klade za cíl smysluplnou komunikaci s úřady ve jménu rozumné regulace užívání kratomu v našich zemích, a to zejména informativní činností podepřenou jak pevnými daty ze světa vědy, tak za využití osobních zkušeností jeho uživatelů.

  Naší činností chceme prosadit povolení osvěty o této rostlině a s tím i v rámci harm-reduction programu optimalizovat dopady jeho užívání.

  Sledujte nás na sítích

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

  Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Český tým veze čtvrté místo z mistrovství světa v paraglidingu

  Praha 3. června 2023 (PROTEXT) - Po bronzu na mistrovství světa 2021 a stříbru z mistrovství Evropy 2022 bojoval Český paraglidingový tým letos na...

  V Macau začalo 14. mezinárodní fórum pro investice a výstavbu infrastruktury

  Macao 3. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - 1. června bylo v Macau zahájeno 14. mezinárodní fórum pro investice a výstavbu infrastruktury (International Infrastructure Investment and...

  Semináře církve Nové nebe nová země, Shincheonji, se těší vysokému zájmu pastorů a věřících

  Soul 3. června 2023 (PROTEXT) - Poprvé po skončení pandemie Covidu-19 pořádala církev Nové nebe nová země offline semináře v několika největších městech Jižní...

  Stavebnictví poprvé součástí Maker Faire

  Praha 2. června 2023 (PROTEXT) - Na pražském Výstavišti představí Národní centrum Stavebnictví 4.0 interaktivní workshop k modulárnímu stavebnictví, tradiční řemesla i nejnovější trendy...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

  Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, míní Biden

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

  Zelenskyj po úmrtí tří lidí u zavřeného krytu nařídil celostátní audit

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.