Předseda srílanské vlády Mahinda Radžapaksa v pondělí rezignoval, aby dle svých slov uvolnil cestu vládě, která by se pokusila najít východisko z nejhorší ekonomické krize v historii ostrovního státu. Premiér k zásadnímu kroku přistoupil jen několik hodin poté, co jeho příznivci vtrhli do protivládního protestního tábora v Kolombu a na demonstranty zaútočili. Informovaly o tom agentura Reuters a server Al-Džazíra.
Během týdnů bezprecedentních demonstrací protestující v celém státě s 22 miliony obyvatel požadovali, aby prezident Gotabaja Radžapaksa a jeho starší bratr, premiér Mahinda Radžapaksa, opustili své funkce. Podle demonstrantů totiž nesou vinu za nejhorší hospodářskou krizi od získání nezávislosti v roce 1948.
Kancelář premiéra uvedla, že 76letý politik rezignoval. „Před několika okamžiky poslal premiér Mahinda Radžapaksa svůj rezignační dopis prezidentu Gotabajovi Radžapaksovi,“ stálo v prohlášení.
V dopise podle Reuters Radžapaksa uvedl, že podává demisi, aby umožnil vznik prozatímní vlády jednoty. „Více zúčastněných stran uvedlo, že nejlepším řešením současné krize je vytvoření prozatímní vlády všech stran,“ napsal odstupující premiér. „Proto jsem podal demisi, aby bylo možné učinit další kroky v souladu s ústavou,“ uzavřel.
Den chaosu a násilí vyvrcholil zákazem vycházení
Příznivci Radžapaksovy strany, z nichž někteří byli vyzbrojení železnými tyčemi, pronikli na hlavní protestní místo v Kolombu, zaútočili na protivládní demonstranty a střetli se s policií, která proti nim použila slzný plyn a vodní děla.
Nejméně tři lidé během potyček zahynuli a více než 150 dalších utrpělo zranění.
„Násilí, které rozpoutali příznivci Radžapaksy, skutečně odstartovalo tento den násilí,“ řekla Minelle Fernandez z Al-Džazíry.
K násilným střetům demonstrantů a zastánců vlády došlo v Kolombu. Foto: Reuters Kolombo, Srí Lanka, 9. května 2022. Foto: Reuters Podporovatelé vlády poškozovali stany protivládních demonstrantů. Foto: Reuters Ke střetům došlo před oficiální rezidencí premiéra Radžapaksy. Foto: Reuters Na místě zasahovala policie. Foto: Reuters Bezpečnostní složky použily vodní děla a slzný plyn. Foto: Reuters Bezpečnostní složky použily vodní děla a slzný plyn. Foto: Reuters Stoupenec srílanské vládnoucí strany běží za protivládním demonstrantem, Kolombo. Foto: Reuters Desítky lidí byly zraněny. Foto: Reuters Na Srí Lance byl vyhlášen zákaz vycházení. Foto: Reuters Hořící vozidlo příznivců srílanské vládnoucí strany. Foto: Reuters
V celém ostrovním státě byl po násilnostech zaveden zákaz vycházení. Už minulý týden přitom kvůli protestům prezident vyhlásil nouzový stav.
„Jde o pokojný protest,“ sdělil agentuře Reuters protivládní demonstrant Pasindu Senanajaka. „Zaútočili na Gota Go Gama a zapálili naše stany,“ prohlásil. „Nyní jsme bezmocní, prosíme o pomoc,“ řekl Senanajaka, když z hořícího stanu poblíž stoupal černý dým.
Po úvodních střetech byly nasazeny desítky polovojenských jednotek se štíty a přilbami, které měly obě skupiny udržet od sebe. Armáda informovala, že v oblasti jsou i vojáci.
Prezident na Twitteru násilnosti důrazně odsoudil. „Násilí současné problémy nevyřeší,“ poznamenal.
Srí Lanka, těžce zasažená pandemií, rostoucími cenami ropy a snižováním daní, má použitelné zahraniční rezervy pouhých 50 milionů dolarů, řekl minulý týden ministr financí Ali Sabry.
Vláda požádala o pomoc Mezinárodní měnový fond, přičemž v pondělí zahájí virtuální summit s představiteli MMF.