Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Srílanské ozbrojené složky zaútočily na hlavní tábor demonstrantů. Zbily novináře BBC

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vládní ozbrojené složky na Srí Lance dnes napadly tábor demonstrantů před prezidentskými kancelářemi v Kolombu. Cílem operace bylo získat zpět prezidentský sekretariát. Ozbrojené síly zatkly devět demonstrantů. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC, jejíž novinář byl údajně vojáky zbit.

  Stovky vojáků a policistů dnes po půlnoci zaútočily na hlavní tábor demonstrantů před prezidentskými kancelářemi v Kolombu, a to několik hodin předtím, než měli oblast opustit, napsal server BBC News.

  Policie akci nazvala jako „zvláštní operaci s cílem získat zpět kontrolu nad prezidentským sekretariátem“.

  Devět lidí bylo zatčeno, dva zraněni. Vládní ozbrojenci údajně napadli novináře BBC, který zátah natáčel. Vojáci jej zbili, sebrali mu telefon a záznamy smazali. Jeho kolega jim údajně vysvětloval, že jsou novináři, kteří jen dělají svou práci. Marně.

  Podle jeho svědectví se ze dvou směrů nečekaně snesly stovky těžce ozbrojených vojáků a policistů. Demonstranti přitom slíbili, že oblast odpoledne poklidně opustí.

  Komanda údajně byla agresivní. Ničila vše, co jim stálo v cestě, včetně provizorních stanů. Vtrhli také do prezidentské rezidence, kterou minulý týden obsadily davy protestujících.

  Stanice BBC požádala o vysvětlení útoku na svého novináře, nejmenovaný policejní mluvčí však uvedl pouze to, že o incidentu nevěděl.

  Napětí pokračuje  

  Srí Lanka se nachází uprostřed největší krize za posledních 70 let. V asijské zemi v platební neschopnosti s vysokou inflací panuje nedostatek pohonných hmot, potravin a léků.

  Občané Srí Lanky obviňovali z ekonomické situace v zemi hlavu státu. Gotabaja Radžapaksa těsně před vyhrocením demonstrací a vtrhnutí davu do prezidentské rezidence uprchl ze země, nejprve na Maledivy, odkud odcestoval do Singapuru, připomněla agentura Reuters.

  Po rezignaci prezidenta, kterou zaslal ze Singapuru nejprve elektronicky a krátce nato originál letecky, jej dočasně zastoupil premiér Ranil Vickremesinghe.

  Demonstranti slavili úspěch a podle slov jejich vůdců již žádné akce nechystali. Přesto dnes ozbrojené složky na jejich tábor nekompromisně zaútočily.

  Demonstranti požadovali také Vickremesingheho rezignaci. Funkci prezidenta měl vykonávat pouze dočasně do volby nové hlavy státu a vybudování nové koaliční vlády. Nakonec však proběhlo tajné parlamentní hlasování, po němž se oficiálně stal Vickremesinghe novou hlavou státu.

  Premiér je však v zemi neoblíbený. Odborníci se obávají, že jeho zvolení spustí další vlnu protestů. Demonstranti údajně zvažují další postup. Vzkazují, že budou bojovat, dokud Vickremesinghe neodstoupí.

  Vickremesinghe již dříve slíbil, že proti demonstrantům tvrdě zakročí. Ovládnutí politických budov je podle něj v rozporu se zákonem. Samotné demonstranty přitom označil za „nacisty“, kteří vyznávají ideologii „Hitlera“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS