Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Srí Lanka znovu otevřela hranice mezinárodním cestujícím

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Srí Lanka podle oficiálního prohlášení ministryně cestovního ruchu Prasanny Ranatungy znovu otevřela hranice země od 21. ledna. Obě mezinárodní letiště byla otevřena ve stejný den.

  „Živobytí asi 3 milionů lidí na Srí Lance závisí na cestovním ruchu,“ řekla Ranatunga médiím. „Je naší národní odpovědností brát v úvahu potřeby našich občanů, které závisí na tomto odvětví.“

  V rámci snahy zabránit šíření covid-19 vytvořila Srí Lanka jakousi „bio bublinu“, která návštěvníkům poskytne relativní svobodu cestování po zemi při současném dodržování bezpečnostních opatření. Není sice stanovena minimální doba, kterou turista musí v zemi strávit, nicméně každý, kdo přijíždí ze zahraničí, musí zůstat první dva týdny ve vládou schváleném hotelu nebo letovisku. To znamená, že cestující, kteří přijedou jen na krátký čas, stráví celou dovolenou ve svém ubytování. Ti, kteří plánují delší pobyt, se budou moci na Srí Lance pohybovat volněji, jakmile dokončí svou dvoutýdenní „polokaranténu“.

  I v karanténě můžete cestovat

  Na rozdíl od míst, jako je Hongkong a Austrálie, kde lidé v karanténě po příjezdu musí zůstat ve svých hotelových pokojích po celou dobu, jsou předpisy Srí Lanky trochu laxnější. Hosté budou mít v rámci svého ubytování relativní volnost – budou moci využívat zařízení jako jsou bazény, tělocvičny, salony a restaurace.

  Turisté také mohou během karantény opustit hotel a vydat se na prohlídku památek, pokud tak učiní podle bezpečnostních pravidel. Asi tucet turistických míst a atrakcí je otevřeno zahraničním návštěvníkům za určitých podmínek. Například Sri Dalada Malingawa (chrám památníku posvátného zubu) a Královské botanické zahrady v centru města Kandy vyžadují, aby návštěvníci dorazili jako součást organizované prohlídkové skupiny nebo se schváleným srílanským průvodcem. Musí cestovat soukromým vozidlem a nesmí dělat žádné neoprávněné další zastávky. Některé atrakce umožňují turistům prohlídky pouze v určených časových intervalech nebo v určité dny v týdnu.

  V současné době je na seznamu povolených zařízení 55 hotelů a letovisek. Protože jsou součástí „bio bubliny“, nesmí zároveň přijímat místní hosty ani pořádat žádné události.

  Povinnosti cestovatelů

  Srí Lanka sice otevřela hranice, ale s extra zabezpečením přicházejí také extra poplatky. Kromě platby za letenky a ubytování jsou turisté také povinni uhradit zdravotní pojištění schválené vládou Srí Lanky (12 USD) a až tři testy na covid-19 (40 USD každý).

  Každý, kdo vstupuje do země, musí prokázat negativní test na covid-19 ne starší než 96 hodin a vyplnit online formulář, tzv. zdravotní prohlášení. Pátý a sedmý den po příjezdu budou hosté znovu testováni na vlastní náklady a lidé, kteří pobývají déle než sedm dní, budou muset příští týden absolvovat třetí test.

  Jakmile dva týdny vyprší a budou mít negativní test, mohou cestovatelé zůstat ve svém hotelu nebo se přestěhovat na jiný ze schválených hotelů. Airbnb, penziony a jiné formy ubytování jsou zakázané. Veřejná doprava se nedoporučuje. Všichni potenciální cestující musí požádat o vízum online a stáhnout si aplikaci Visit Sri Lanka. Tato aplikace bude sloužit ke sledování kontaktů a také k ukládání informací o výsledcích testů a rezervacích hotelů.

  Zatímco téměř každá země může prokázat, že její příjmy z cestovního ruchu v době pandemie výrazně poklesly, pro Srí Lanku bylo načasování obzvláště nešťastné. Série teroristických útoků v hlavním městě Colombu na Velikonoční neděli 2019 silně zasáhla scénu cestovního ruchu v zemi. Srí Lanka právě dokončila přestavbu své infrastruktury, když zasáhla pandemie.

  Po vypuknutí pandemie covid-19 počátkem roku 2020 uzavřela většina asijských zemí své hranice, omezila cestovní ruch na minimum a jen málo z nich od té doby hranice znovu otevřelo. Srí Lanka se připojí k Maledivám jako jedna ze dvou destinací v regionu s otevřenými hranicemi.

  Přečtěte si, jak se podle odborníků změní cestování po pandemii covid-19.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS