EkonomikaSrí Lanka nedosáhne dluhové udržitelnosti bez institucionálních reforem, míní expert

Srí Lanka nedosáhne dluhové udržitelnosti bez institucionálních reforem, míní expert

Srí Lanka potřebuje institucionální reformy, aby dosáhla dluhové udržitelnosti. V opačném případě totiž zemi, která se potýká s nejhorší finanční krizí za poslední desetiletí, nepomůže ani záchranný balíček Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 2,9 miliardy dolarů ani jiné finanční injekce, řekl pro CNBC ekonomický expert.

„Pokud nezměníte instituce a pravidla hry, jimiž se tyto země řídí, vždy zůstanou ve stejné situaci… situaci, v níž se nacházely již dlouho,“ vysvětloval pozici chudých států, jako je Srí Lanka, v pořadu CNBC Squawk Box Asia odborník Steve Hanke.

Hanke hrál klíčovou roli během zavádění nových měnových režimů na rozvíjejících se trzích, například v Argentině a Černé Hoře. Rovněž byl ekonomickým poradcem bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana.

V současnosti vykonává funkci profesora aplikované ekonomie na prestižní Univerzitě Johnse Hopkinse. „Ve skutečnosti je většina osobností zapojených na Srí Lance na vysoké úrovni úplně stejná jako po léta. Takže se nic nezměnilo,“ řekl.

MMF v září schválil Srí Lance půjčku ve výši 2,9 miliardy dolarů. Tento obnos má sloužit jako dluhová pomoc státu zasaženého nejhorší finanční krizí za poslední desetiletí, která dá jeho veřejné finance do pořádku.

Půjčku instituce uvolní až po splnění Srí Lanky stanovených podmínek MMF. Jihoasijský stát se musí oddlužit u svých věřitelů, jako je Čína, Indie a členové takzvaného Pařížského klubu, sdružení nejbohatších věřitelů.

Dohoda na dosah ruky  

„K zajištění udržitelnosti dluhu a odstranění mezer ve financování bude zapotřebí i dodatečné financování od multilaterálních partnerů,“ uvedl fond při schvalování půjčky. Hanke však nevěří, že tato půjčka cokoli změní.

„Musíte si uvědomit, že tady máme zemi, která od roku 1965 měla 16 programů MMF a všechny selhaly,“ upozornil profesor. „Dostanete dočasnou úlevu v očekávání finanční pomoci,“ upozornil a dodal, že žádný z těchto programů nefunguje z dlouhodobého hlediska.

Srí Lanka již dosáhla dohody s Čínou, která poskytla jihoasijské zemi zásadní ujištění o restrukturalizaci dluhu. Tento krok by mohl vydláždit cestu ke konečnému schválení čtyřleté pomoci MMF.

„Včera večer jsme obdrželi dopis o finančním zajištění od Exim Bank of China,“ uvedl v úterý nově zvolený srílanský prezident Ranil Wickremesinghe. „V souladu s tím jsme téže noci podepsali s guvernérem centrální banky schvalovací dopis a předali jej MMF.“

„Doufám, že do konce tohoto měsíce, do čtvrtého týdne, splní MMF svou povinnost,“ dodal prezident a zmínil rovněž očekávanou pomoc od Světové banky a Asijské rozvojové banky brzy po dosažení dohody s MMF.

Srí Lanka se od minulého roku potýká s nedostatkem devizových rezerv, potravin, léků, paliv a elektřiny. Tato krize vedla k rozsáhlým protestům, před nimiž musel ze státu uprchnout tehdejší prezident Gotabaya Rajapaksa.

Doporučujeme

Spojené státy odtajnily další část dosud utajovaných složek o UFO

Americké ministerstvo obrany dnes zveřejnilo další část dosud utajovaných složek o pozorování neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Informovala o tom stanice CBS News, která poznamenala, že mezi nově dostupnými daty je i 51 videí a sedm zvukových nahrávek.

Jeden mrtvý a několik raněných po výbuchu v maďarském podniku

Jeden člověk přišel dnes ráno o život a několik dalších utrpělo zranění při výbuchu v petrochemickém závodě společnosti MOL ve městě Tiszaújváros na východě Maďarska, oznámily maďarské úřady.

Britští vědci hlásí, že vyvíjejí vakcínu proti ebole. Hotovo by měli mít v řádu měsíců

Vědci z Oxfordské univerzity pracují na nové experimentální vakcíně proti vzácnému kmenu eboly Bundibugyo, která by mohla být připravena ke klinickým testům už během dvou až tří měsíců. Vývoj probíhá ve zrychleném režimu kvůli rostoucím obavám z epidemie v Demokratické republice Kongo.

Tisíce Kubánců demonstrují proti USA po obvinění Raúla Castra

Tisíce Kubánců dnes vyrazily v Havaně demonstrovat proti Spojeným státům, které tento týden obvinily dlouholetého kubánského lídra Raúla Castra z vraždy kvůli sestřelení dvou malých letadel kubánskou armádou v únoru 1996. Do protestu se zapojilo i vedení země včetně prezidenta Miguela Díaze-Canela, napsala agentura Reuters. Sám čtyřiadevadesátiletý Castro nedorazil. Havana označila krok amerických úřadů za záminku k invazi na ostrov v době, kdy prezident Donald Trump stupňuje tlak na kubánský komunistický režim.

USA posílají miliardy do technologií, které mohou změnit bezpečnost kryptoměn

Americká vláda chce posílit kvantové technologie a připravuje více než dvě miliardy dolarů na podporu firem, které vyvíjejí nový typ výpočetního hardwaru. Investice zároveň znovu otevírá otázku, jak odolné budou Bitcoin, Ethereum a další digitální systémy ve chvíli, kdy kvantové počítače jednou dorostou do prakticky využitelné síly.

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, aktuální způsob neztěžuje dopravu

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí. Po dnešním jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem to uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).

Nawrocki poděkoval Trumpovi za oznámené vyslání vojáků do Polska

Polský prezident Karol Nawrocki poděkoval svému americkému protějšku DonalduTrumpovi za vyslání dalších vojáků do Polska, které Trump oznámil ve čtvrtek. Krok potvrzuje pevnost vztahů Polska s USA, uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Washington v minulých dnech hovořil o odkladu vyslání nových jednotek do Polska, což vzbudilo obavy v zemi usilující o co největší americkou vojenskou přítomnost v době ruské agrese na Ukrajině.

Ropa zdražuje. Írán odmítl klíčový požadavek USA

Ceny ropy se vrátily k růstu poté, co íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Modžtabá Chámeneí vydal pokyn, aby vysoce obohacený uran nebyl posílán do zahraničí. Nařízení by mohlo dále frustrovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, zkomplikovat rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu a vést k obnovení útoků.

Rusko a Ukrajina informují o desítkách raněných po vzájemných útocích

Nejméně 35 lidí bylo zraněno při náletu ukrajinských dronů, který zasáhl internát ve Starobilsku v okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedly ruské úřady. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina.

Češi se znovu vracejí k hypotékám

Český hypoteční trh se po delším útlumu opět probouzí. Banky hlásí výrazný vyšší zájem o úvěry na bydlení a tuzemské domácnosti se po období opatrnosti vracejí k plánům na koupi vlastního bytu či domu. Naděje na levnější bydlení je však v nedohlednu, protože ceny nemovitostí začínají opět stoupat.

Rubio označil Kubu za hrozbu pro USA. Havana hovoří o lžích a agresi

Kuba představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez označil jeho výroky za lživé. Stalo se tak den poté, co americká administrativa obvinila bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra ze sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996, při němž zahynuli američtí občané.

Otevření nové americké ambasády v Grónsku provázely protesty

Ve grónském Nuuku ve čtvrtek protestovaly stovky lidí proti otevření nové americké diplomatické mise. Demonstranti reagovali hlavně na výroky prezidenta Donalda Trumpa a dalších amerických představitelů o větším vlivu USA v Grónsku.

OSN podpořila historické klimatické rozhodnutí

Valné shromáždění OSN podpořilo rezoluci navazující na stanovisko světového soudu, podle kterého mají státy právní povinnost řešit změnu klimatu. Proti se postavilo jen několik zemí včetně Spojených států.

Českou ekonomiku přibrzdí dražší energie

Česká ekonomika letos dál poroste, ale pomaleji, než se ještě nedávno čekalo. Domácnostem má pomáhat růst mezd, část zlepšení však mohou spolknout dražší energie a nejistota kolem dalšího vývoje v zahraničí.

Kanada vydřela výhru nad Norskem po prodloužení

Kanadští hokejisté poprvé na mistrovství světa ztratili bod. Ve Fribourgu dlouho tahali za kratší konec proti bojovnému Norsku, které ještě dvě minuty před koncem vedlo 5:4. Favorit nakonec zachránil Ryan O’Reilly a po 29 sekundách prodloužení rozhodl hattrickem Mark Scheifele. Kanada vyhrála 6:5, ale k senzaci chyběl Norům jen malý krok.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama