Špatné počasí v Číně zvýšilo inflaci potravin, avšak výrobky se nacházejí stále hluboko v deflaci, upozornila agentura Reuters s odkazem na Čínský statistický úřad. Nejvíce rostly ceny vepřového masa. Domácí spotřebitelská poptávka je stále slabá a vládě se ji nedaří zvýšit. Informuje o tom i stanice CNBC.
Čína se od rozvolnění pandemických restrikcí potýká se slabou domácí poptávkou, která brzdí její hospodářský růst. Zatímco svět zasáhla rostoucí inflace, Čína zápasí s deflací. Tento trend stále trvá, ukázala zpráva Čínského statistického úřadu.
Inflace v Číně zrychlila z 0,2 procenta v červnu na 0,5 procenta v červenci, píše s odkazem na čínské údaje Reuters. Podle analytiků se jedná o překvapivě výrazný nárůst cen. Původně očekávali, že míra inflace zrychlí na 0,3 procenta.
China's consumer prices boosted by weather disruptions; domestic demand still soft https://t.co/lFvLgZjebx
— Reuters China (@ReutersChina) August 9, 2024
Meziměsíčně ceny vzrostly o půl procenta, což má na svědomí déšť a extrémní sucho v některých pěstitelských oblastech – špatné počasí vedlo k narušení dodavatelského řetězce a růstu spotřebitelských cen potravin.
Významnou roli v čínském indexu spotřebitelských cen hrálo podle CNBC vepřové maso, které v červenci podražilo o 20,4 procenta. Jedná se o největší nárůst cen této potraviny od roku 2022, upozornila finanční společnost Wind Information.
Inflační kontrast
Ceny vepřového masa jsou nestabilní kvůli rizikům spojeným s chovem dobytka, jako jsou nemoci. Meziročně se ceny potravin nezměnily, ještě v červnu vykazovaly pokles o 2,1 procenta. Meziměsíčně vzrostly o 1,2 procenta. V červnu klesly o 0,6 procenta.
Ceny výrobků však nadále klesají a stahují čínskou ekonomiku stále hlouběji do deflace. V červenci meziročně ceny výrobků v zemi klesly o 0,8 procenta. To je stejné tempo zpomalování jako v červnu.
Analytici původně očekávali propad cen u výrobků o 0,9 procenta. „Je zde ostrý kontrast mezi inflací u potravin a inflací, která potraviny nebere v potaz,“ řekl hlavní ekonom Sü Tchien-čchen z Economist Intelligence Unit.
Žádné jiné služby nevykázaly inflační pohyb, což podle něj znamená pokračující slabou spotřebitelskou poptávku. Čínská vláda vsadila na export, aby svou ekonomiku oživila, tuto vidinu však komplikuje obchodní napětí mezi Čínou, USA a Evropou.