1.5 C
Czech
Středa 4. března 2026
ZprávySpory exprezidenta Trumpa se projednávají ve čtyřech soudních místnostech

Spory exprezidenta Trumpa se projednávají ve čtyřech soudních místnostech

Soudní jednání v případech bývalého amerického prezidenta a miliardáře Donalda Trumpa se dnes projednávají ve čtyřech soudních místnostech najednou. Trump je kromě jiného podezřelý z pomluvy, podvodů při podnikání a přechovávání utajovaných dokumentů, uvedl server stanice ABC News. Trump chce kandidovat na prezidenta i ve volbách v roce 2024.

Před čtyřmi dny ministr spravedlnosti Merrick Garland uvedl do funkce zvláštního vyšetřovatele, aby dohlížel na průběh vyšetřování Trumpova zacházení s utajovanými dokumenty po jeho odchodu z Bílého domu. Odvolací soud v Atlantě se bude zabývat žádostí obžaloby na odvolání speciálního zmocněnce, který má posoudit, zda se na některé z dokumentů, které Trumpovi zabavili agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), vztahuje výsada mlčenlivosti prezidenta nebo advokáta.

Ministerstvo spravedlnosti usiluje o neomezený přístup ke všem dokumentům zabaveným v srpnu v Trumpově sídle ve floridském Mar-a-Lago. Trump v případu odmítá jakoukoliv vinu.

V New Yorku se soud zabývá případem podezření z finančního podvodu firmy The Trump Organization. Její bývalý finanční ředitel Allen Weisselberg v srpnu řekl, že v daňovém přiznání zatajil dva miliony dolarů (47,5 milionu Kč), které obdržel na firemních benefitech. Weisselberg byl společně s firmou The Trump Organization obviněn z mnohaletého podvodu, který spočíval ve vyplácení extravagantních odměn mimo účetní knihy.

Benefity v podobě využívání luxusních aut a bytů nebo školné na soukromých školách podle prokurátorů dostávali vysoce postavení manažeři firmy včetně Weisselberga. Ten minulý týden uvedl, že šlo jen o jeho rozhodnutí a společnost The Trump Organization není na vině. Obžaloba argumentuje tím, že vina padá i na firmu, jelikož Weisselberg byl jejím vysoce postaveným manažerem. Weisselberg pro Trumpa pracoval desítky let a je považován za jednoho z jeho nejbližších obchodních partnerů.

Na jiném místě v New Yorku, u nejvyššího státního soudu, čelí Trump a jeho firma i jeho děti občanskému řízení. Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová požaduje pro Trumpa pokutu 250 milionů dolarů (asi 5,9 miliardy Kč) za manipulaci s hodnotou majetku, konkrétně její umělé zvýšení o miliardy dolarů za účelem oklamání věřitelů.

Čtvrtým dnešním jednáním zahrnujícím Trumpa je pokračující proces, ve kterém bývalá sloupkařka magazínu Elle Jean Carrollová exprezidenta viní z pomluvy. Tvrdí, že ji Trump v 90. letech znásilnil v kabince obchodu s oblečením nedaleko svého mrakodrapu v New Yorku. Podle Trumpa jde o „hoax a lež“, novinářku nazval lhářkou a řekl, že „není jeho typ“. Řízení teď stojí pouze na této údajné pomluvě, jelikož Carrollová Trumpa viní z již promlčeného sexuálního deliktu.

Newyorští zákonodárci nicméně oznámili, že počínaje letošním listopadem na jeden rok umožní lidem podávat trestní oznámení za už promlčené sexuální delikty. Advokátka Carrollové Roberta Kaplanová v říjnu agentuře AP řekla, že její klientka tohoto právního okna plánuje využít a bude Trumpa žalovat za znásilnění.

Trump takřka všechna soudní řízení vedená proti jeho osobě označuje za politicky motivovaná.

Reklama

Doporučujeme

Izrael provedl další vlnu úderů na Írán, ty budou dle Netanjahua pokračovat

Izraelská armáda dnes odpoledne oznámila, že uskutečnila další vlnu úderů na Írán. Podle ní útok zasáhl vojenské cíle a výrobu balistických raket. Tvrdí také, že zasáhla objekt, kde vědci pracovali na klíčovém komponentu pro jadernou zbraň, jejíž vývoj Írán popírá. Íránská média tvrdí, že zasaženo bylo například letiště v Teheránu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odpoledne uvedl, že údery na Írán budou se silou pokračovat i nadále, píše agentura AFP.

Izrael zahájil dnes již druhou vlnu úderů na Bejrút, Hizballáh ho ostřeluje

Izraelská armáda zahájila dnes odpoledne novou vlnu vzdušných úderů na Bejrút, které podle ní cílí na velitele proíránského hnutí Hizballáh. S odvoláním na prohlášení armády to napsal server The Times of Israel (ToI). Hizballáh v noci na pondělí zaútočil raketami a drony na izraelské území poté, co vyjádřil solidaritu režimu v Teheránu, který od soboty čelí americkým a izraelským úderům. Izraelská armáda od pondělí v Libanonu uskutečnila několik vln úderů, při kterých zahynuly desítky lidí.

USA přeruší obchod se Španělskem, odmítá se zapojit do útoků na Írán, řekl Trump

Španělsko a Británie odmítají spolupracovat se Spojenými státy při úderech na Írán, jejich přístup je velmi špatný, prohlásil dnes americký prezident Donald Trump. Před jednáním s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Bílém domě uvedl, že Spojené státy proto přeruší se Španělskem veškerý obchod. Španělsko má dost prostředků, aby americkým krokům čelilo, reagoval Madrid.

Okázalý pohřeb mexického drogového bosse. El Mencho byl pohřben ve zlaté rakvi

Notoricky známý mexický drogový boss Nemesio Oseguera Cervantes, přezdívaný „El Mencho“, byl v pondělí pohřben v okázalé zlaté rakvi. Rodina a blízcí se s ním rozloučili nedaleko Guadalajary ve státě Jalisco, který je dlouhodobou baštou jeho kartelu.

Rusko oznámilo dokončení oprav startovací rampy na kosmodromu Bajkonur

Rusko dokončilo opravy poškozené klíčové startovací rampy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Podle tiskových agentur Reuters a Bloomberg to dnes oznámila ruská kosmická agentura Roskosmos. Místo se nyní připravuje na start vesmírné nákladní lodi Progress, která má 22. března zamířit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Írán chce jednat, ale je příliš pozdě, napsal Trump na sociálních sítích

Írán chce jednat, ale je příliš pozdě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Íránská protivzdušná obrana, letectvo, námořnictvo a vedení jsou podle šéfa Bílého domu zničeny. Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, při kterých zabily duchovního vůdce Alího Chameneího a řadu dalších předních činitelů.

Íránci uvedli, že mají dost uranu na výrobu 11 atomových bomb, řekl Witkoff

Íránští zástupci během dřívějších jednání se Spojenými státy prohlásili, že mají 460 kilogramů uranu obohaceného na 60 procent, který by mohl být použit k výrobě 11 atomových bomb, řekl stanici Fox News americký zmocněnec Steve Witkoff. Ten se spolu se zetěm prezidenta USA Jaredem Kushnerem zúčastnil jednání s Íránci, které ale nevedlo k dohodě, a USA s Izraelem o víkendu na Írán vojensky zaútočily. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle státních tiskových agentur TASS a RIA Novosti prohlásil, že Moskva neviděla důkazy, že by Teherán vyvíjel jaderné zbraně.

Evropský plyn skokově zdražil po zastavení LNG v Kataru

Evropský plyn v úterý ráno skokově zdražil, protože Katar dočasně zastavil výrobu zkapalněného plynu. Trh řeší hlavně to, že v nabídce může na čas chybět velký dodavatel a zima ještě úplně neskončila.

Hrozí cenové šoky. Blokáda Hormuzského průlivu ohrožuje těžbu ropy

Odborníci se shodují, že závažnost dopadu války proti Íránu určí délka jejího trvání. Narušení Hormuzského průlivu přenáší rizika na pevninu, varovali experti. Skladovací nádrže s ropou určenou k exportu se totiž nebezpečně rychle plní. Hormuzský průliv byl zablokován. Uvízlo tam přes sto tankerů, útoky íránských Revolučních gard si vyžádaly dva životy.

Zápas Real Madrid s Getafe měl vyhrocenou dohru

Real Madrid prohrál v La Lize podruhé za sebou a na Santiago Bernabéu ho tentokrát zaskočilo Getafe. Domácí fanoušci pískali a nervy tekly i po závěrečném hvizdu, kdy se Vinícius Júnior dostal do potyčky s obráncem soupeře.

USA k útoku na Írán přiměl izraelský plán zaútočit na Teherán, řekl Rubio

Spojené státy k útoku na Írán přiměl záměr Izraele zaútočit na Teherán, což by vyvolalo íránské odvetné údery proti americkým cílům, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Spojeným státům tak podle něj v souvislosti s plánem Izraele hrozila bezprostřední hrozba ze strany Íránu. Rubio to řekl v pondělí novinářům před brífinkem s lídry Kongresu, na kterém je informoval o úderech na Írán, které USA a Izrael zahájily v sobotu.

Cestující poslali Ryanair na dno žebříčku aerolinek

Britská spotřebitelská organizace Which? sečetl dojmy cestujících z leteckých společností a nejhůř skončil Ryanair. Lidé mu vyčítají hlavně nepřehledné příplatky, které z levné letenky dokážou udělat překvapivě drahou položku. V podobných problémech se podle hodnocení topí i další nízkonákladovky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama