Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Maďarsko by Putina nezatklo, kdyby překročil jeho hranice. Navzdory mezinárodnímu zatykači

  Maďarsko prohlásilo, že by ruského prezidenta Vladimira Putina nezatklo, pokud by vstoupil na území země. A to přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý týden vydal zatykač a obvinil ho z nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

  Běžecký pás pro virtuální realitu Omni One od společnosti Virtuix se dostává k prvním zákazníkům

  Společnost Virtuix, která stojí za běžeckým pásem Omni VR, zahájila v roce 2020 investiční kampaň na financování Virtuix Omni One, domácího pohybového zařízení pro virtuální realitu. Nyní společnost odhalila finální verzi, kterou rozesílá prvním investorům.

  Sportovním letcem Česka je “ultralehký” pilot Jiří Krajča

  Praha 25. února 2023 (PROTEXT) – Nejlepším sportovním letcem České republiky za rok 2022 je Jiří Krajča – mistr světa v ultralehkém létání. Na 20. ročníku akce Letecký sportovec České republiky vyhlásily v pátek 24. února 2023 v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi organizace sdružující letecký sport i další nejlepší sportovce v jednotlivých leteckých sportech.

  Letecký sport organizuje v České republice hned několik organizací. Aeroklub, Letecká amatérská asociace a Svaz modelářů. Aeroklub České republiky se se svými sportovci bohužel 20. ročníku tradiční akce nezúčastnil. Nejlepšího leteckého sportovce tak vybíraly odborné komise v kategoriích paragliding, motorový paragliding, létání na závěsných kluzácích (rogalech) a ultralehké létání. Ocenění si převzali také letečtí modeláři a piloti historických kluzáků.

  Ultralehké létání

  Nejvýznamnější akcí sezóny 2022 pro piloty ultralehkých letadel bylo mistrovství světa pořádané v České republice. Češi získali týmové zlato, mistry světa se stali Jiří Krajča v kategorii jednomístných letadel a Petr a Roman Chvojkovi v kategorii dvoumístných motorových závěsných kluzáků.

  Jiří Krajča byl v Mladé Boleslavi vyhlášen nejlepším leteckým sportovcem v kategorii ultralehké létání.

  Paragliding

  Čeští paraglidisté přivezli z mistrovství Evropy v cross country paraglidingu 2022 ze Srbska překvapivé stříbrné medaile. Reprezentanti v paraglidingové přesnosti přistání byli na mistrovství Evropy v Rumunsku také na druhém místě. V individuálním hodnocení získal navíc Vlastimil Vachtl v absolutním pořadí bronz. Mezi ženami byla na druhém místě Markéta Tomášková, stejně jako Kvido Hadaš mezi juniory.

  Nejlepším paraglidistou České republiky za rok 2022 se stal Vlastimil Vachtl.

  Závěsné létání

  Vrcholem sezony 2022 pro reprezentanty v závěsném létání bylo 21. mistrovství Evropy, které se konalo v polovině července v Itálii. Čeští rogalisté vybojovali bronzové medaile v týmech, to první desítky individuálního pořadí pronikli hned dva Češi – Dan Vyhnalík a Petr Polách.

  Leteckým sportovcem v kategorii závěsné létání za rok 2022 stal Petr Polách.

  Motorový paragliding

  Paraglidisté s motorem soutěžili v roce 2022 na mistrovství světa v klasických disciplínách v Brazílii a na mistrovství světa ve slalomu, které se létalo nad jihomoravskou přehradní nádrží Nové Mlýny. V Brazílii získali Češi týmový bronz. Na mistrovství světa ve slalomech byl český tým také třetí, v individuálním hodnocení získal bronz Milan Klement.

  Nejlepším motorovým paraglidistou za rok 2022 se stal Luboš Halama.

  Další ocenění letečtí sportovci

  Klub leteckých modelářů Svazu modelářů ČR ocenil v Mladé Boleslavi loňské mistry světa Tomáše Ciniburka, Iva Bratršovského a také mistryni Evropy Terezu Vosejpkovou. Nejlepším juniorem mezi modeláři je Martin Popovský. Nejlepšími juniory Letecké amatérské asociace jsou Kvido Hadaš, Matouš Adam a Jonáš Horáček. Nejlepším pilotem historických kluzáků se stal Milan Svoboda.

  Letecký sportovec roku 2022

  Absolutně nejlepším leteckým sportovcem České republiky za rok 2022 se stal Jiří Krajča – mistr světa v ultralehkém létání. “Loni jsem vyhrál, co šlo. Mistrovství světa, mistrovství republiky i domácí seriál navigačního poháru. Na mezinárodní scéně se mi daří dlouhodobě – za poslední čtyři roky mám dva tituly mistra Evropy a dva tituly mistra světa,” komentoval po zisku titulu Letecký sportovec České republiky Jiří Krajča.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.