Americký národní úřad práce obvinil společnost SpaceX z nezákonného propuštění osmi zaměstnanců, kteří v otevřeném dopise zaslaném vedoucím pracovníkům zkritizovali Elona Muska a vyjádřili obavy z podmínek na pracovišti. Před propuštěním navíc měli být vyslýcháni. Informují o The Guardian a BBC.
Úředník vládní agentury National Labor Relations Board (NLRB) podal stížnost na společnost SpaceX Elona Muska. Důvodem je propuštění osmi zaměstnanců v roce 2022, kteří si stěžovali u vedoucích pracovníků na miliardářovo chování.
Jak upozornil deník The Guardian, tito zaměstnanci v dopise zmiňovali Muskovu prezentaci na Twitteru, sociální síti dnes známé jako X. Konkrétně je znepokojovaly vulgární a sexuálně zbarvené tweety zveřejněné od roku 2020.
SpaceX accused of unlawfully firing workers critical of CEO Elon Musk https://t.co/iupp0AZEXX
— Guardian news (@guardiannews) January 3, 2024
V dopise uvedli, že Muskovy příspěvky nejsou v souladu se zásadami společnosti a vyjádřili obavy týkající se diverzity a špatného chování na pracovišti. Tito zaměstnanci pak měli být podle NLRB vyslýcháni a propuštěni.
NLRB obvinila SpaceX z porušení federálního pracovního práva, které říká, že zaměstnanci smějí prosazovat lepší podmínky na pracovišti. Právníci jedné zaměstnankyně SpaceX, Deborah Lawrence, obvinili firmu z „toxické kultury“ na pracovišti, uvedla stanice BBC.
Musk jako noční můra zaměstnanců
„Otevřený dopis vedení jsme nenapsali ze zlomyslnosti, ale protože nám záleželo na firemní misi a lidech kolem nás,“ vysvětlila Lawrence. Generální právní zástupce NLRB působí jako žalobce a případ předal pětičlenné radě jmenované prezidentem organizace.
Pokud rada zjistí pochybení vůči pracovnímu právu, může společnosti nařídit, aby propuštěné zaměstnance přijala zpět a uhradila jim ušlé mzdy. Nyní to přitom poprvé, co byla Muskova společnost obviněna z pochybení vůči zaměstnancům.
Již dříve NLRB obvinila Muska z propouštění členů personálu Twitteru, kteří protestovali proti návratu do kanceláří. V továrnách elektromobilky Tesla zase mělo podle organizace docházet k rasové diskriminaci, což společnost popřela.
V srpnu americké ministerstvo spravedlnosti podalo na SpaceX žalobu s tvrzením, že firma během náborových kol diskriminuje uprchlíky a žadatele o azyl. Musk je rovněž znám extrémními nároky na zaměstnance a radikálním postojem vůči práci z domova.
Musk převzal Twitter v roce 2022 za 44 miliard dolarů. Sociální síť od té doby prošla řadou kontroverzních změn, konče změnou jména a loga.