Reklama
4.2 C
Czech
Neděle 5. dubna 2026
Protext ČTKSpolečnost SARN se stala terčem proruských dezinformačních webů

Společnost SARN se stala terčem proruských dezinformačních webů

 

Praha 29. ledna 2024 (PROTEXT) – Společnost SARN podává trestní oznámení na neznámého pachatele, v souvislosti s článkem, který zveřejnil dezinformační proruský web www.ac24.cz (Česko-americká skupina se mohla podílet na rozkrádání Ukrajiny?). Zárověň se obrátila na Metropolitní policii v Londýně, aby prošetřila zveřejnění tohoto lživého a vykonstruovaného článku, který údajně napsala „novinářka“ Mary Davenportová: „Weapons, Money and SARN: How the Czech – American Group Can Be Involved in Stealing From Ukraine“ na fake news webech www.talk-finance.co.uk, www.londoninsider.co.uk. Že se velmi pravděpodobně jedná o koordinovaný útok dezinformačních proruských webů dokládá fakt, že web London Insider má digitální stopu v České republice.

Zástupce společnosti SARN, pan Armen Agas kategoricky odmítá všechna nesmyslná lživá nařčení, která obsahují výše zmíněné články. V reakci na tyto lživé články společnost SARN iniciovala vyšetřování odborníky na forenzní kybernetiku a kontrarozvědku. První fáze vyšetřování vedou k zjištění, že autor článku je rodilý ruský mluvčí. Stopy dále vedou k provozovatelům webu podporovaných Ruskem a příslušníky tajných služeb operujících na Ukrajině, v Rusku a České republice. Je jasné, že šíření těchto dezinformací probíhá prostřednictvím ruských propagandistických kanálů. Tento případ jasně ilustruje, že ruské orgány přecházejí od útoků na bezpečnostní a vojenské cíle také na cíle komerční.

Zjištění ukazují, že údajná autorka webu London Insider Mary Davenportová není skutečnou novinářkou, ale jedná se o falešný profil. Nelze identifikovat žádnou novinářku publikující pod tímto jménem. Skutečný novinář Charles Sizemore, údajný autor článku na webu Talk Finance důrazně popřel, že by byl autorem článku, který haní společnost SARN a pana Armena Agase. V čestném prohlášení Charles Sizemore uvedl: „Nikdy jsem nepsal článek pro webovou stránku Talk Finance (www.talk-finance.co.uk) a ani nemám žádný vztah s kýmkoliv z tohoto webu. Nezabývám se investigativní žurnalistikou o zahraniční politice a neznám žádné souvislosti a události publikované v článku. Nikdy jsem nepsal, nezkoumal a ani nebyl autorem jakéhokoliv textu o společnosti SARN Energy, nebo jejích zástupcích. Zneužití mého jména mě znepokojuje a budu spolupracovat se společností SARN, policií a soudy v souvislosti se zneužitím mého dobrého jména. Rád bych, aby byla tato webová stránka zakázána.“ Pro další informace nás kontaktujte na emailové adrese press@sarn.us

Kontakt:

press@sarn.us

 

 

Reklama

Doporučujeme

Izrael útočil v Libanonu, kde zničil další most přes řeku Lítání

Izraelská armáda v noci na dnešek zahájila další vlnu vzdušných úderů na Libanon. Z bejrútského jižního předměstí Dahíja byly hlášeny nejméně dvě exploze, píše agentura AFP. Izraelské letectvo útočilo také v údolí Bikáa na jihovýchodě Libanonu. Izraelská armáda dnes odpoledne také vyzvala k evakuaci více částí města Súr (či také Tyr) na jihu Libanonu. Izrael uvedl, že útočí proti cílům spojeným s militantním hnutím Hizballáh.

Posádka mise Artemis II překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem

Posádka lodi Orion překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem. S odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to dnes ráno napsala agentura AFP. Čtyři astronauti mise Artemis II budou první posádkou, která proletí kolem Měsíce od roku 1972. NASA mezitím zveřejnil první snímky Země, které pořídili členové této výpravy.

Papež na Velký pátek nesl kříž u Kolosea, mluvil se Zelenským a Herzogem

Papež Lev XIV. na Velký pátek absolvoval u Kolosea obvyklou křížovou cestu. Na rozdíl od svých předchůdců nesl hlavní symbol křesťanství po celou cestu, uvedly agentury. Doprovázející texty připomněly utrpení ve světě i odpovědnost lidí vůči svým bližním a před bohem. Papež dnes jednal také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelskou hlavou státu Jicchakem Herzogem, uvedl Vatikán.

V Perském zálivu se zřítil druhý letoun USA, pilot byl zachráněn

V Perském zálivu se dnes zřítil druhý americký bojový letoun, jeho pilot byl zachráněn, napsal deník The New York Times (NYT) s odkazem na dva americké zdroje. Íránská státní média začala následně tvrdit, že stroj sestřelila íránská protivzdušná obrana.

Írán pokračuje v popravách lidí spojovaných s opozicí

Írán v sobotu popravil dva muže, které spojoval s opoziční organizací Lidoví modžáhedové Íránu. Tamní média uvedla, že byli odsouzeni kvůli vazbám na tuto skupinu a kvůli ozbrojeným útokům. Popravy přišly jen několik dní po dalších podobných případech.

Íránský útok na ambasádu USA byl vážnější, než se uvádělo

Íránský dronový útok na americkou ambasádu v Saúdské Arábii způsobil výrazně větší škody, než se původně uvádělo. Úder zasáhl i zabezpečené části komplexu a vyvolal rozsáhlý požár. Incident tak ukazuje, že Teherán dokáže zasáhnout i silně chráněné cíle.

Kuba kvůli tlaku Spojených států propustí přes 2000 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila, že propustí 2 010 vězňů. Jde o největší podobný krok za poslední roky, který přichází v době rostoucího tlaku ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Oběžná dráha kolem Země se zaplňuje a rizika rostou

Vesmír kolem Země se rychle mění. Z prostoru, který byl ještě donedávna téměř prázdný, se stává stále hustěji zaplněná oblast plná satelitů a další techniky. Odborníci přitom upozorňují, že tahle nová vesmírná závodní dráha není jen technická nebo geopolitická otázka. Stále víc se mluví i o dopadech na životní prostředí.

Francouzská loď proplula Hormuzským průlivem

Francouzská kontejnerová loď skupiny CMA CGM proplula Hormuzským průlivem. Jde o první plavidlo francouzského vlastníka, které tudy projelo od chvíle, kdy na konci února začala válka.

Nový americký granát zabíjí tlakovou vlnou

Americká armáda představila po téměř šedesáti letech nový smrtící ruční granát. Nová zbraň s označením M111 má být určená hlavně pro boj ve městech a uzavřených prostorech, kde má oproti dosud používaným granátům snížit riziko vedlejších škod.

Prezidenti Francie a Koreje chtějí spolupracovat na otevření Hormuzského průlivu

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Soulu se svým jihokorejským protějškem I Če-mjongem dohodl, že budou spolupracovat na znovuotevření Hormuzského průlivu a zmírnění světové ekonomické nejistoty způsobené válkou na Blízkém východě. Napsala to agentura AP. Válku zahájily 28. února Izrael a USA údery na Írán, který mimo jiné blokuje tuto vodní cestu.

Tesle se hromadí neprodané elektromobily

Tesla má za sebou kvartál, který na první pohled nevypadá špatně, ale při bližším pohledu odhaluje nový problém. Automobilka v prvních třech měsících roku vyrobila výrazně víc aut, než kolik jich dokázala dodat zákazníkům. Na skladech a odstavných plochách jí tak zůstalo přes 50 tisíc neprodaných elektromobilů, nejvíc v historii firmy.

Situace na frontě je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců, řekl Zelenskyj

Situace na frontě ve válce s Ruskem je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců. Dnes to podle agentury Reuters řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něho minulý měsíc zmařily ruskou ofenzívu.

Írán zasáhl ropnou rafinérii v Kuvajtu, v plynárenském zařízení v Emirátech hoří

Íránské bezpilotní letouny dnes zaútočily na kuvajtskou ropnou rafinérii Mína al-Ahmadí, kde vypuklo několik požárů. Íránský útok v zemi také poškodil část elektrárny a odsolovacího zařízení, zatímco plynárenské zařízení ve Spojených arabských emirátech (SAE) muselo kvůli dopadům trosek pozastavit provoz, napsaly tiskové agentury a média.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama