Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Spojené státy varují Evropu. Rusko může plánovat invazi na Ukrajinu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Spojené státy upozorňují spojence v Evropské unii, že Rusko může zvažovat potenciální invazi na Ukrajinu. Uvedla to v noci na pátek americká tisková agentura Bloomberg, která se odvolala na vlastní zdroje.

  Zpráva přichází v období, kdy mezi Moskvou a euroblokem trvá napětí v souvislosti s migrační krizí na běloruských hranicích a s dodávkami energií do Evropy.

  Rusko tvrdí, že přesuny vojáků a vojenské techniky na jeho území jsou jeho interní záležitostí a popírá jakékoli agresivní úmysly. Moskva naopak obvinila Spojené státy z provokace, když se tento týden americké válečné lodě v Černém moři plavily v blízkosti ruského území.

  Podobné napětí vypuklo i na jaře letošního roku, kdy USA a Severoatlantická aliance obvinily Rusko z toho, že k hranicím s Ukrajinou přesunulo až 100 tisíc vojáků, tanků a bojových letadel.

  Tato krize se zmírnila poté, co americký prezident Joe Biden zavolal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a navrhl uspořádat jejich společné setkání, které se konalo v červnu v Ženevě.

  Poslední přesuny ruských jednotek a tanků směrem na Ukrajinu vedly ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williama Burnse, aby tento měsíc navštívil Moskvu, kde absolvoval také telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

  Se šéfem Kremlu ve středu telefonicky mluvila také německá kancléřka Angela Merkelová, která ho požádala, aby využil svého vlivu na Bělorusko a zasadil se za zmírnění krize v souvislosti s migranty, kteří se snaží překročit hranice Polska a dalších zemí ve východní části EU. Putin takovou intervenci odmítl.

  Z vyjádření, které novinářům po jednání s americkým ministrem zahraničních věcí Antonym Blinkenem poskytl šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba, vyplývá, že představitelé USA se s ním podělili „alespoň o nějaké nové informace„, které vyvolaly obavy Washingtonu, konstatovala agentura Bloomberg.

  To, co jsme dnes slyšeli a viděli ve Washingtonu, odpovídá našim vlastním zjištěním a analýze, přidává některé nové prvky, které nám umožňují získat lepší a komplexnější obraz,“ prohlásil Dmytro Kuleba.

  Agentura Bloomberg ve své zprávě uvedla, že představitelé Bílého domu prozatím nereagovali na její žádost o komentář k údajné hrozbě ruské invaze na Ukrajinu.

  Ruské zdroje zároveň uvádějí, že Moskva nyní nehodlá zahájit válku s Ukrajinou, přestože chce demonstrovat připravenost použít v případě potřeby sílu. Samotná ofenzíva je nepravděpodobná, protože ruské jednotky by čelily odporu veřejnosti v Kyjevě a dalších městech, tvrdí ruské zdroje.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS