Reklama
11.4 C
Czech
Pondělí 6. dubna 2026
ZajímavostiŠpanělského turistu udupali v jihoafrické rezervaci sloni

Španělského turistu udupali v jihoafrické rezervaci sloni

Španělský turista byl udupán slony poté, co vystoupil z auta, aby si vyfotografoval stádo se slůňaty v jihoafrické rezervaci. O tragédii informuje BBC, Sky News a další servery.

Nejmenovaný 43letý muž byl na návštěvě národního parku Pilanesberg se svou snoubenkou a dalšími dvěma lidmi, když k útoku došlo. Skupina jela ve vlastním vozidle a spatřila tři slony se třemi mláďaty, uvedli policisté.

V tu chvíli dostal muž nápad, který jej stál život. Nedbal varování ostatních, vystoupil z auta a vydal se ke stádu. Rozrušil tím sloní samici, která zřejmě dostala strach o mláďata. Zaútočila na něj, když se k nim přibližoval, uvedl Pieter Nel, mluvčí místní turistické organizace. Muži se rozzuřenému zvířeti nepodařilo utéct a zbytek stáda ho ušlapal. Na následky zranění zemřel v nedaleké nemocnici, cituje BBC místní média.

Skupině lidí, s nimiž park navštívil (všichni jsou obyvateli Johannesburg) se nic nestalo, uvedla policie. Dodala, že vyšetřování v tuto chvíli stále probíhá.

V rezervacích si lidé musí dávat pozor

Jihoafrické národní parky každoročně navštíví více než milion návštěvníků. Podle úřadů je velmi důležité, aby návštěvníci dodržovali bezpečnostní opatření. „Turistům neustále připomínáme, že je důležité, aby při návštěvě parku zůstávali ve svých vozidlech a udržovali dostatečný odstup od zvířat. Měli by vystupovat z vozidel pouze na bezpečně vymezených místech,“ uvedl Thami Matshego, výkonný ředitel Správy severozápadních parků a cestovního ruchu, v rozhovoru pro místní zpravodajský server Netwerk24.

Pieter Nel uvedl, že tohle je běžné chování divokých slonů, kteří brání svá mláďata. „Navzdory varování svých spolucestujících a cestujících z dalších dvou vozidel, která byla na místě pozorování, zesnulý bohužel jejich varování nedbal,“ řekl.

V některých případech si lidé nebezpečí v parcích neuvědomují,“ dodal Nel. „Musí si uvědomit, že vstupují do divočiny se vším všudy,“ cituje jej Sky News.

Útoky slonů na lidi nejsou neobvyklé. Na začátku tohoto roku byla v Zambii zabil osmdesátiletou Američanku slon, který zaútočil na její safari vozidlo. A v roce 2019 slon ušlapal v jihoafrickém Krugerově národním parku pytláka, co zřejmě líčil na nosorožce. Na něj následně zaútočil i lev.


Reklama

Doporučujeme

Muže z New Yorku obvinili z vraždy batolete. Zastřelil ho v kočárku, zřejmě omylem

Newyorská policie obvinila jednadvacetiletého Amuriho Greena z vraždy v souvislosti se střelbou, při níž 1. dubna zemřela sedmiměsíční Kaori Patterson-Moore. Dítě zasáhla kulka, když sedělo v kočárku.

Obrana bude stát víc. Česko řeší, kde na to vezme

Česká debata o výdajích na obranu už dávno není jen bezpečnostní téma. Stále víc jde i o rozpočet, priority státu a o to, co všechno lze ještě schovat pod kolonku obrana. Právě to je teď podstatou sporu mezi vládou a prezidentem Petrem Pavlem.

Údery od noci hlásí Kuvajt, SAE a Bahrajn, zasažena ropná zařízení

Údery Íránu hlásí od dnešního brzkého rána Kuvajt, Spojené arabské emiráty či Bahrajn. Uvádějí to agentury Reuters či AFP. Zasažena byly ropné a petrochemické areály, zařízení na odsolování vody či vládní budova. Nejsou hlášení ranění, hmotné škody jsou v některých případech značné.

Britská marmeláda bude muset kvůli dohodě s EU o potravinách upravit název

Marmeláda je už dlouho ikonickým britským pokladem. Recepty některých rodin se předávají z generace na generaci. Již brzy by se ale mohla na pultech britských obchodů mírně změnit její etiketa. Podle nové potravinářské dohody s EU bude muset být klasická marmeláda prodávána jako "citrusová marmeláda", upozornil server televize BBC.

Rusové informují o ukrajinských útocích na ropná zařízení v Baltu i jinde

Trosky sestřeleného nepřátelského dronu poškodily jeden z úseků ropovodu u ruského přístavu Primorsk, oznámil dnes gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozděnko. Ukrajina, která se už pátým rokem brání ruské invazi, podle médií v nedávné době několikrát útočila na ruské přístavy Usť-Luga a Primorsk v Baltském moři, které jsou důležité pro vývoz ruské ropy.

Trump dal Íránu další ultimátum, bez dohody prý přijde peklo

Írán má již jen 48 hodin na uzavření dohody nebo uvolnění Hormuzského průlivu, jinak se na něj snese peklo. Uvedl to ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump.

USA v Íránu zachránily letce ze sestřeleného letounu F-15

Zvláštní americké jednotky v Íránu zachránily pohřešovaného letce ze sestřeleného amerického letounu F-15. Podle agentury Reuters to uvedly americké úřady. Později zprávu potvrdil na sociál síti Truth Social i americký prezident Donald Trump. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zničily americký letoun, který se záchranné akce účastnil. Americká média píší o ztrátě dvou dopravních letounů, které uvázly v Íránu.

Izrael útočil v Libanonu, kde zničil další most přes řeku Lítání

Izraelská armáda v noci na dnešek zahájila další vlnu vzdušných úderů na Libanon. Z bejrútského jižního předměstí Dahíja byly hlášeny nejméně dvě exploze, píše agentura AFP. Izraelské letectvo útočilo také v údolí Bikáa na jihovýchodě Libanonu. Izraelská armáda dnes odpoledne také vyzvala k evakuaci více částí města Súr (či také Tyr) na jihu Libanonu. Izrael uvedl, že útočí proti cílům spojeným s militantním hnutím Hizballáh.

Posádka mise Artemis II překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem

Posádka lodi Orion překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem. S odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to dnes ráno napsala agentura AFP. Čtyři astronauti mise Artemis II budou první posádkou, která proletí kolem Měsíce od roku 1972. NASA mezitím zveřejnil první snímky Země, které pořídili členové této výpravy.

Papež na Velký pátek nesl kříž u Kolosea, mluvil se Zelenským a Herzogem

Papež Lev XIV. na Velký pátek absolvoval u Kolosea obvyklou křížovou cestu. Na rozdíl od svých předchůdců nesl hlavní symbol křesťanství po celou cestu, uvedly agentury. Doprovázející texty připomněly utrpení ve světě i odpovědnost lidí vůči svým bližním a před bohem. Papež dnes jednal také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelskou hlavou státu Jicchakem Herzogem, uvedl Vatikán.

V Perském zálivu se zřítil druhý letoun USA, pilot byl zachráněn

V Perském zálivu se dnes zřítil druhý americký bojový letoun, jeho pilot byl zachráněn, napsal deník The New York Times (NYT) s odkazem na dva americké zdroje. Íránská státní média začala následně tvrdit, že stroj sestřelila íránská protivzdušná obrana.

Írán pokračuje v popravách lidí spojovaných s opozicí

Írán v sobotu popravil dva muže, které spojoval s opoziční organizací Lidoví modžáhedové Íránu. Tamní média uvedla, že byli odsouzeni kvůli vazbám na tuto skupinu a kvůli ozbrojeným útokům. Popravy přišly jen několik dní po dalších podobných případech.

Íránský útok na ambasádu USA byl vážnější, než se uvádělo

Íránský dronový útok na americkou ambasádu v Saúdské Arábii způsobil výrazně větší škody, než se původně uvádělo. Úder zasáhl i zabezpečené části komplexu a vyvolal rozsáhlý požár. Incident tak ukazuje, že Teherán dokáže zasáhnout i silně chráněné cíle.

Kuba kvůli tlaku Spojených států propustí přes 2000 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila, že propustí 2 010 vězňů. Jde o největší podobný krok za poslední roky, který přichází v době rostoucího tlaku ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama