-6.3 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
ZprávySoudce v Georgii zveřejnil části zprávy o Trumpově vměšování do voleb

Soudce v Georgii zveřejnil části zprávy o Trumpově vměšování do voleb

Zvláštní velká porota v Georgii dospěla k přesvědčení, že několik svědků během vyšetřování snah bývalého prezidenta Donalda Trumpa zvrátit porážku v prezidentských volbách v roce 2020 v tomto státě lhalo pod přísahou. Vyplývá to z výňatků z její závěrečné zprávy zveřejněné ve čtvrtek, informovaly agentura Reuters a servery BBC a CNN.

Soudce vrchního soudu okresu Fulton Robert McBurney v pondělí oznámil, že povolí zveřejnění tří částí zprávy zvláštní velké poroty. Šlo o úvod, závěr a část, v níž jsou uvedeny obavy, že někteří svědci mohli lhát pod přísahou.

Velká porota mimo jiné dospěla k závěru, že navzdory Trumpovým tvrzením ve volbách 2020 k žádnému rozsáhlému podvodu nedošlo, upozornila agentura Reuters. Porota zároveň prokuratuře předala doporučení ohledně obžaloby, vyplývá z dokumentu.

Soudce však rozhodl, že „seznam osob, které by měly (nebo neměly) být obžalovány“, zůstanou prozatím neveřejné. Svůj krok odůvodnil tím, že jmenovaní lidé neměli dostatečnou příležitost se obhájit.

„Většina členů velké poroty se domnívá, že jeden nebo více svědků, kteří před ní vypovídali, se mohli dopustit křivé výpovědi,“ stojí podle BBC ve zprávě. Porota také doporučila, aby okresní prokurátorka Fani Willis „usilovala o odpovídající obvinění z těch trestných činů, kde jsou důkazy přesvědčivé“.

Willis zahájila vyšetřování krátce poté, co Trump 2. ledna 2021 zavolal nejvyššímu volebnímu úředníkovi státu Georgia Bradu Raffenspergerovi. Tehdejší šéf Bílého domu nepravdivě tvrdil, že výsledky voleb byly zfalšovány.

Nahrávka hovoru posléze unikla na veřejnost. „Chci jen najít 11 780 hlasů. To je o jeden víc, než máme, protože jsme v tomhle státě vyhráli,“ řekl tehdejší americký prezident. Republikán přitom odkazoval na rozdíl 11 779 hlasů, jakým v Georgii zvítězil demokrat Biden.

Bývalý šéf Bílého domu čelí vyšetřování na více frontách

Vyšetřování v Georgii je jedním z několika, kterým Trump čelí. Americké ministerstvo spravedlnosti šetří případ uchovávání tajných dokumentů po jeho odchodu z funkce a rovněž Trumpovy snahy o zneplatnění výsledků voleb v roce 2020.

Zvláštní velká porota měla pravomoc předvolání, kterou využila k zajištění svědectví pod přísahou od blízkých Trumpových spojenců, jako je právník Rudy Giuliani nebo republikánský senátor USA Lindsey Graham. Předvolala také vrcholné představitele Georgie včetně republikánského guvernéra Briana Kempa. Neměla naopak pravomoc vznést obvinění. O tom, zda je trestní stíhání oprávněné, rozhodne okresní prokurátorka. V historii Spojených států nebyl obviněn žádný bývalý prezident.

Tým Donalda Trumpa po zveřejnění částí zprávy zvláštní velké poroty o jejím vyšetřování stojí za tvrzením, že bývalý prezident nepochybil. „Dlouho očekávané důležité části zprávy týkající se Georgie, které ani neuvádějí jméno prezidenta Trumpa, s ním nemají nic společného, protože prezident Trump neudělal absolutně nic špatného,“ uvedl dle CNN Trumpův mluvčí Steven Cheung v prohlášení.

„Prezident se zúčastnil dvou dokonalých telefonátů ohledně integrity voleb v Georgii, na které měl právo. Ve skutečnosti bylo jeho ústavní povinností jako prezidenta zajistit bezpečnost a integritu voleb,“ dodal Cheung. Již dříve Trump prokurátorku Willis obvinil, že se na něj zaměřila z politických důvodů.

Reklama

Doporučujeme

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama