ZprávySoud v Jižní Karolíně pozastavil popravy, než se dořeší možnost zastřelení

Soud v Jižní Karolíně pozastavil popravy, než se dořeší možnost zastřelení

Nejvyšší soud v Jižní Karolíně ve středu nařídil odložit všechny popravy do té doby, než bude připravena nová možnost pro odsouzence k smrti, a sice poprava zastřelením. Informuje o tom CNN.

U Nejvyššího soudu tak uspěli právníci Brada Keitha Sigmona, jehož čekala poprava už v pátek. Musel by zemřít na elektrickém křesle, jiná možnost momentálně není. Stát Jižní Karolína nemá v tuto chvíli přístup k chemikáliím pro smrtící injekci, rozhodla se proto dát odsouzencům jako druhou možnost zastřelení. Nový zákon podepsal minulý měsíc guvernér Henry McMaster. Stát ale doposud nezřídil popravčí četu.

Ředitelství vězeňské správy vyhlásilo, že od 3. června je jediná možná metoda popravy elektrické křeslo. „Smrtící injekce je nedostupná z důvodů, které vězeňská správa nedokáže ovlivnit. Popravčí četa je v tuto chvíli rovněž nedostupná, protože vězeňská správa ji musí nejprve zřídit a implementovat nezbytné protokoly,“ informovalo ředitelství.

Za těchto podmínek, kdy je elektrické křeslo jediná dostupná metoda popravy, a vzhledem ke statutárnímu právu odsouzenců vybrat si ze dvou způsobů usmrcení, pozastavujeme popravu,“ zněl verdikt soudu. Ten zároveň nařídil odložit další popravy do té doby, než bude možné usmrcovat vězně i zastřelením. Rozhodnutí se týká dvou poprav. Kromě Sigmona měl 25. června zemřít Freddie Owens. Jsou to první dva vrazi, které by Jižní Karolína popravila od roku 2011.

Vězeňská správa se pro CNN vyjádřila, že rozhodnutí soudu bere na vědomí a že pracuje na přijetí nezbytných procedur. Sledujeme i jiné státy, jak se s tímto procesem vypořádaly. Dáme soudu vědět, až budeme schopni popravovat zastřelením,“ sdělilo ředitelství.

Jižní Karolína je čtvrtý stát Unie, co uzákonil popravčí četu. Této možnosti se dá využít i v Utahu, Oklahomě a Mississippi.

Vraždil baseballovou pálkou

Třiašedesátiletý Sigmon čeká na popravu téměř dvacet let. Zavraždil oba rodiče své bývalé přítelkyně poté, co se s ním rozešla. Sigmon se vloupal do domu, kde bydlela, a oba její rodiče umlátil baseballovou pálkou. Pak čekal, až se jeho expřítelkyně vrátí, pokusil se ji unést a několikrát ji střelil z pistole, kterou sebral jejímu zabitému otci. Žena zranění přežila. Sigmon policistům i později u soudu zopakoval, že plánoval zabít jak ji, tak sebe.

Freddie Owens (43) zastřelil v roce 1999 prodavače při ozbrojené loupeži. Za mřížemi posléze zavraždil svého spoluvězně Christophera Lee, kterého uškrtil prostěradlem.

Doporučujeme

Vatikán investuje 100 milionů eur do výstavby agrovoltaické elektrárny

Vatikán plánuje investovat zhruba 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč) do výstavby agrovoltaické elektrárny, která by již za dva roky mohla zásobovat tento nejmenší stát světa elektřinou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Spojené státy dnes ráno zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz v hodnotě 20 miliard dolarů (413 miliard Kč). Kanada plánuje reagovat stejně vysokými cly. Kanadský premiér Markem Carney oznámil, že se rozhodl obchodní jednání s USA pozastavit. Informuje o tom agentura AP. Ani na poslední chvíli se nepodařilo dohodnout jiné řešení obchodního sporu.

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem. Reagoval tak na opakované žádosti ze strany Bagdádu. Informovala o tom dnes íránská státní agentura IRNA.

Lední medvědi stále častěji loví ptáky kvůli úbytku mořského ledu

Lední medvědi v arktické Aljašce stále častěji vyrážejí na pobřežní ostrovy, kde napadají ptačí kolonie a ničí jejich hnízda. Úbytek mořského ledu je připravuje o tradiční lov tuleňů a část medvědů tak hledá potravu na souši. Pro některé arktické ptáky se tím vytváří nový a rostoucí tlak na rozmnožování.

Ukrajina zaútočila na logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon

Logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon v Samarské oblasti se v noci na dnešek stalo terčem ukrajinského dronového útoku, který způsobil požár ve skladu. Informovala o tom samotná společnost a média. Ruské úřady podle Reuters informují o nejméně šesti zabitých civilistech při ukrajinských útocích na Rusko a Moskvou okupovaný ukrajinský region.

Bitcoin vystřelil k 80 tisícům dolarů, za týden přidal přes 20 procent

Bitcoin má za sebou nejsilnější týden za více než dva roky. Největší kryptoměna se v pátek přiblížila hranici 80 tisíc dolarů a během týdne si připsala více než 20 procent. K růstu přispěl příliv peněz do bitcoinových ETF, uzavírání krátkých pozic i vývoj na americkém dluhopisovém trhu.

Brie Larson dokončila natáčení thrilleru Skeletons

Brie Larson si zahrála v dalším temném thrilleru. V australském státě Victoria skončilo natáčení psychologického thrilleru Skeletons, který režíroval J.T. Mollner a jehož producentem je J. J. Abrams. Příběh se zaměří na chlapce, jenž postupně zjišťuje, že jeho rodiče skrývají znepokojivé tajemství spojené s jeho matkou.

Walmart hlásí nejslabší růst prodejů za šest let, akcie prudce klesly

Americkému maloobchodnímu řetězci Walmart zpomalil růst srovnatelných prodejů v USA na 2,6 procenta, což je nejslabší tempo za šest let. Firma přesto překonala očekávání v tržbách i zisku a zvýšila celoroční výhled. Investory výsledky nepřesvědčily a akcie Walmartu klesly o více než devět procent.

USA vyslaly Poseidon přes Tchajwanský průliv. Čína letoun sledovala

Americký námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon v pátek proletěl Tchajwanským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru. Americká armáda označila přelet za ukázku svého závazku ke svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku. Čínská armáda podle vojenského zdroje stroj po celou dobu sledovala.

Ruský dvojitý útok na nákupní centrum na Ukrajině si vyžádal 16 mrtvých a 130 zraněných

Ruské drony zasáhly v pátek obchodní centrum v ukrajinském Kryvém Rihu a zabily nejméně 16 lidí. Více než 130 dalších utrpělo zranění, mezi nimi desítky dětí. Podle ukrajinských úřadů následoval po prvním zásahu další útok, který mířil na záchranáře.

Je čas ukončit válku, dokud jsme vůči USA v silné pozici, řekl íránský prezident

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že je čas ukončit válku se Spojenými státy, dokud je Teherán podle něj vůči Washingtonu v silné pozici. Informovaly o tom agentury DPA a AFP. Spojené státy jsou kvůli válce nenáviděny po celém světě, prohlásil také íránský prezident, který ale kategoricky odmítl kapitulaci.

Danone rozšiřuje byznys s funkční výživou

Francouzská potravinářská skupina Danone získala souhlas s převzetím britské značky Huel, známé především díky nutričně kompletním nápojům a práškovým směsím. Britský antimonopolní úřad rozhodl, že transakci nebude posílat do další, podrobnější fáze vyšetřování. Hodnota obchodu se podle médií pohybuje kolem 1,2 miliardy dolarů.

Útočník s mečem zaútočil na švédskou střední školu a zranil několik lidí

Útočník ozbrojený mečem dnes zranil několik lidí při útoku na střední škole ve švédském městě Fagersta severozápadně od Stockholmu, uvedly podle agentury Reuters tamní úřady. Radnice dále uvedla, že policie pachatele postřelila a zadržela. Počet zraněných úřady zatím nezveřejnily, ale podle místního deníku Aftonbladet zranění utrpěli alespoň dva lidé.

Téměř 100 dní od zmizení. Rodiče v Nigérii protestují za unesené děti

Téměř sto dní čekají rodiny v severovýchodní Nigérii na návrat dětí unesených ze školy. Desítky z nich stále zůstávají v zajetí a jejich rodiče ve čtvrtek vyšli do ulic města Uba. Po vládě žádají jediné: aby děti našla a přivedla domů.

Po požáru ve Švýcarských Alpách se pohřešuje pět lidí

Pět lidí se pohřešuje a dalších osm utrpělo zranění při požáru budovy s restaurací a byty ve švýcarském Thusisu. Plameny objekt podle policie zcela zničily. Dva ze zraněných jsou ve vážném stavu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama