Reklama
2.8 C
Czech
Pátek 20. března 2026
ZprávySoud přijal dohodu s policistou, co usmrtil George Floyda. Dostane 20-25 let

Soud přijal dohodu s policistou, co usmrtil George Floyda. Dostane 20-25 let

Federální soudce ve středu přijal podmínky dohody o přiznání viny Dereka Chauvina. Policista, který způsobil smrt černocha George Floyda, unikne doživotí a odpyká si trest ve výši 20-25 let. Informuje o tom CNN, Fox News a další servery.

Americký okresní soudce Paul Magnuson, který vede federální proces o občanských právech proti čtyřem bývalým policistům z Minneapolis v případu zabití George Floyda 25. května 2020, přijal podmínky Chauvinovy dohody o přiznání viny. Odsoudí ho k 20 až 25 letům vězení, uvádí Fox News.

Chauvin se 15. prosince přiznal k porušení Floydových občanských práv a poprvé přiznal, že držel koleno na Floydově krku i poté, co přestal reagovat. Floyd tak 25. května 2020 na chodníku zemřel. Bývalý policista přiznal, že úmyslně omezil mužovu svobodu před nepřiměřeným zásahem, včetně nepřiměřeného použití síly ze strany policisty.

Podle dohody o přiznání viny, kterou Chauvin podepsal, se obě strany dohodly, že Chauvinovi by měl být uložen trest v rozmezí od 20 do 25 let, přičemž prokuratura uvedla, že bude požadovat 25 let. Za federální obvinění mu podle CNN hrozilo doživotí. Pokud se bude ve výkonu trestu chovat slušně, odsedí si za mřížemi 17 let až 21 let a tři měsíce.

Magnuson odložil přijetí dohody do doby, než bude dokončeno současné vyšetřování. Ve středečním jednostránkovém příkazu uvedl, že je nyní vhodné dohodu přijmout. Datum vynesení rozsudku pro Chauvina nestanovil.

Odpyká si dva tresty souběžně

Chauvin si již odpykává trest 22,5 roku za vraždu, za kterou byl loni odsouzen státním soudem, i když se proti tomuto rozsudku odvolal. Federální trest by si měl odpykat souběžně s trestem státním.

Prokurátoři na předběžném slyšení minulý měsíc odhalili, že všichni tři odmítli dohodu o přiznání viny v případě státních obvinění. Podmínky nebyly zveřejněny. Laneův obhájce Earl Gray uvedl, že pro obhajobu bylo těžké vyjednávat, když všichni tři ještě nevěděli, jaké budou jejich federální tresty.

Podle agentury Associated Press dohoda o federálním přiznání znamená, že Chauvin pravděpodobně stráví ve vězení více času, než mu hrozilo podle státního rozsudku. Státní vězni v Minnesotě si obvykle odpykávají třetinu trestu na podmínku, což by pro něj znamenalo 15 let ve vězení.

Chauvin se vzdal práva napadnout své federální odsouzení, pokud Magnuson přijme dohodu o přiznání viny.

Magnuson rovněž nestanovil datum vynesení rozsudku pro tři další bývalé policisty, kteří byli v únoru odsouzeni za související federální obvinění z porušování občanských práv. Přítomnostní vyšetřování Tou Thao, Thomase Lanea a J. Alexandera Kuenga stále probíhá. Příští měsíc by měli stanout před státním soudem kvůli obvinění z napomáhání Chauvinovi při Floydově vraždě.

Reklama

Doporučujeme

Ruské útoky si vyžádaly životy čtyř lidí, uvedly ukrajinské úřady

Rusko při dnešních útocích na ukrajinskou Sumskou oblast zabilo tři lidi, z toho dva bratry, uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinské úřady. Ve městě Vilňansk ruský útok na infrastrukturu připravil o život 78letého muže, oznámil šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. V noci ruské drony podle ukrajinských činitelů zasáhly obytné domy v Oděse, kde tři lidé utrpěli zranění, a ve středu večer ruský bezpilotní letoun ve Lvově zaútočil na sídlo tajné služby SBU. Ze Sevastopolu na Ruskem okupovaném Krymu je po ukrajinském dronovém útoku hlášen jeden mrtvý.

Trump oznámil, že neplánuje vyslat do Íránu americké jednotky

Americký prezident Donald Trump dnes v Oválné pracovně uvedl, že íránské vedení bylo zničeno a tamní vojáci dezertují. Před novináři také řekl, že neplánuje vyslat americké jednotky do země, na kterou americké a izraelské síly ze vzduchu útočí od 28. února.

Kryptofirmy v Emirátech zatím fungují navzdory válce s Íránem

Válka mezi USA, Izraelem a Íránem zatím podle Reuters výrazně nenarušila fungování kryptofirem ve Spojených arabských emirátech. Zatímco energetika a doprava v regionu čelí problémům, kryptosektor těží z toho, že většina jeho byznysu funguje online a na dálku.

Útok na plynové pole v Íránu zvýšil napětí na Blízkém východě

Izraelský úder na íránské plynové pole South Pars dál zvyšuje napětí na Blízkém východě a prohlubuje obavy o dodávky energií. Jde o další posun ve válce, která už zasáhla i klíčovou infrastrukturu v Perském zálivu a dál tlačí vzhůru ceny ropy a plynu.

Přechod Rafah z Gazy do Egypta byl znovu otevřen, přešel omezený počet osob

Hraniční přechod z Pásma Gazy do Egypta kontrolovaný Izraelem byl dnes poprvé od začátku izraelsko-americké války proti Íránu znovu otevřen, píše agentura AFP s odvoláním na egyptskou televizní stanici Al-Káhira. Počet lidí, kteří mohou přes přechod přecházet, je nicméně pro oba směry omezen na několik desítek denně, píše AFP s odvoláním na činitele egyptské pohraniční policie.

Babiš v Bruselu znovu tlačí na změnu emisních povolenek

Premiér Andrej Babiš na summitu Evropské unie v Bruselu znovu otevřel téma emisních povolenek. Tvrdí, že současný systém EU ETS zvyšuje tlak na český průmysl i ceny energií, a Česko proto chce jeho rychlou revizi. Do debaty navíc vstupují i rostoucí obavy z drahých energií v době dalšího napětí na Blízkém východě.

Nebezpečná eskalace: Ceny ropy a plynu dál kvůli válce s Íránem rostou

Ceny ropy a plynu ve čtvrtek výrazně vzrostly poté, co útoky na klíčovou energetickou infrastrukturu na Blízkém východě prohloubily obavy z globálního nedostatku surovin, píše server CNBC. Trhy reagují na rychlou eskalaci konfliktu, která začíná zasahovat samotné jádro světových dodávek.

Babiš se obává růstu cen plynu, útok Izraele označil za nepochopitelný

Premiér Andrej Babiš (ANO) se obává, že v důsledku středečního útoku Izraele na íránskou infrastrukturu pro těžbu výrazně stoupne cena plynu. Útok Izraele označil za nepochopitelný. Řekl to dnes novinářům před odletem na summit EU v Bruselu.

Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu

Veškerá důvěra mezi Rijádem a Teheránem byla otřesena a Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu, prohlásil v noci na dnešek podle agentury Reuters saúdský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán. Uvedl to poté, co Írán ve středu zaútočil balistickými střelami na Rijád, zatímco v saúdskoarabské metropoli jednali ministři zahraničí muslimských zemí.

FBI vyšetřuje bývalého šéfa protiteroristického střediska USA

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje již bývalého ředitele Národního protiteroristického centra (NCTC) Joea Kenta kvůli údajnému úniku informací. Dlouholetý spojenec prezidenta Donalda Trumpa rezignoval na svou pozici kvůli nesouhlasu s válkou s Íránem.

„Není to naše válka.“ Evropa řekla Trumpovi ne

Evropské státy se odmítají připojit k americko-izraelské operaci proti Íránu. Zpochybňují její smysl a kritizují, že USA údery předem se spojenci nekonzultovaly. Přednost by podle nich mělo mít diplomatické řešení. Spor dál zatěžuje vztahy s Washingtonem i jednotu NATO.

Austrálie ve zprávě o biodiverzitě vynechala podporu fosilních paliv

Austrálie ve své první zprávě o plnění globálních cílů ochrany přírody vynechala klíčové číslo. Nezahrnula finanční podporu fosilních paliv. Právě ty přitom patří mezi hlavní faktory poškozující životní prostředí.

Lisa Kudrow se po 10 letech vrací v seriálu The Comeback

Lisa Kudrow se vrací do role Valerie Cherish, herečky, která se snaží znovu prosadit v neúprosném světě showbyznysu. Nová série přichází po dlouhé pauze a přináší téma, které dnes rezonuje celým Hollywoodem. Zároveň ale uzavírá příběh, který si fanoušci drželi při životě celé roky.

Letadlová loď USA zapojená do války proti Íránu kvůli opravám zakotví na Krétě

Americká letadlová loď USS Gerald Ford zapojená do války s Íránem zamíří z Blízkého východu ke Krétě, kde zakotví kvůli potřebným opravám, píší média. V prádelně válečné lodi minulý týden vypukl požár, jehož uhašení trvalo 30 hodin a při němž podle amerického námořnictva utrpěli zranění dva námořníci. Desítky dalších musely být ošetřeny kvůli vdechnutí kouře, napsal deník The New York Times (NYT) s odvoláním na americké činitele.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama