Protext ČTKSociální demokracie bude v krajích hájit zachování služeb státu

Sociální demokracie bude v krajích hájit zachování služeb státu

Praha 15. dubna 2024 (PROTEXT) – Zdravotnictví, školství, hromadná doprava, sociální péče. To jsou veřejné služby, které za současné pravicové vlády přestávají plnit svou funkci vůči občanům, přestávají být dostupné a jsou omezovány. Některé z nich se pravice snaží privatizovat a více zpoplatnit. Sociální demokracie naopak bude v krajských volbách usilovat o to, aby lidem opět sloužily. Bude podporovat i hospodářsky slabší regiony, aby se i v nich opět dalo žít a lidé z nich neodcházeli.

„Jsme svědkem rozkladu veřejných služeb. Hromadná doprava zdražuje v rozporu s tím, co dělají například v sousedním Německu. Zdravotnictví se vláda pokouší zprivatizovat a zavést péči pro bohaté a pro ty, co platí běžné zdravotní pojištění. Školství upadá a pravice mluví o zavedení školného na veřejných vysokých školách. Hospodářsky slabé regiony vládní koalice opomíjí a životní úroveň se v nich dál propadá. Sociální demokracie to chce po krajských volbách změnit,“ uvedl předseda strany Michal Šmarda.

Sociální demokracie představila lídry do krajských voleb i jejich plány. „Stáli jsme při vzniku krajů a víme, proč tu jsou. Nyní se často stává, že když něco nezvládá stát, zůstane to na krajích. Je nutné přibližovat úroveň v regionech, nyní se nůžky spíše rozevírají. Regionální politika je důležitá a bude důležitá nadále,“ vyzdvihl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Velkým problémem je krajské zdravotnictví, což se týká asi většiny regionů. Potýkáme se s nedostatkem lékařů, sester i financí. Sociální demokraté v minulosti udělali pro zdravotnictví hodně, vytvořili jsme síť stanic záchranné služby, posílili síť veřejných nemocnic, na vládní úrovni jsme motivovali mladé lidi ke studiu na lékařských fakultách. Bohužel, dnes je situace opět špatná,“ shrnul lídr pro Ústecký kraj Radek Scherfer. A zdůraznil, že situace je kritická zejména v jeho kraji, který je navíc jedním ze strukturálně nepostiženějších regionů. „Sociální demokraté ve vedení krajů v minulosti dokázali mnoho dobrých věcí. Umíme pracovat. Naším cílem je jednoznačně získat v krajích opět sílu a pracovat pro lidi,“ apeloval Jiří Běhounek, lídr Sociální demokracie na Vysočině a bývalý dlouholetý hejtman.

„Odmítám tezi, že je zde na jedná straně vládní koalice, která buď nedělá nic nebo to dělá špatně, a na druhé straně je Andrej Babiš, který zkazil, co mohl. Čeští voliči mají mít právo na slušnou alternativu, která je schopná s naší zemí něco dělat. Náš kraj se vylidňuje, mladí lidé odcházejí. Řešením České republiky přitom není, aby se všichni odstěhovali do Prahy. Je potřeba s tím něco dělat. Je potřeba do slabých regionů přivést investory a zastavit v nich rozpadání veřejných služeb,“ apeluje Svatopluk Němeček, lídr v Moravskoslezském kraji. Ten poukázal například na to, že například ve zdravotnictví vznikají velké rozdíly v kvalitě služeb. „Máme dvě zdravotnictví v České republice. Na jedné straně jsou špičková pracoviště a v jiných regionech není nic,“ řekl.

„Musíme do politiky zatáhnou mladé lidi. Jde o naši budoucnost, ve které budeme žít. Potřebujeme řešit bydlení, rodinnou politiku, zdravotnictví, zemědělství,“ zdůraznil také Tomáš Polanský, lídr jihočeské kandidátky.

 

Zvolení lídři Sociální demokracie pro krajské volby

Jihočeský kraj

Mgr. Tomáš Polanský, ředitel Turistické oblasti Budějovicko

Jihomoravský kraj

Břetislav Štefan, starosta městské části Brno-Líšeň

Karlovarský kraj

Ing. Tomáš Svoboda, radní a operátor logistiky

Královéhradecký kraj

PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., starosta Rokytnice v Orlických horách a zastupitel Královéhradeckého kraje

Moravskoslezský kraj

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, lékař a ředitel Bohumínské městské nemocnice

Olomoucký kraj

MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA, lékařka a vysokoškolská pedagožka

Pardubický kraj

JUDr. Martin Netolický, Ph.D., hejtman Pardubického kraje

Plzeňský kraj

MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., lékař – chirurg

Středočeský kraj

Mgr. Miloslav Čihák, odborník na bezpečnost

Ústecký kraj

Mgr.,Bc. Radek Scherfer, krizový manažer

Vysočina

MUDr. Jiří Běhounek, lékař a náměstek pro rozvojové činnosti v Nemocnici Pelhřimov

Zlínský kraj

MUDr. Olga Sehnalová, MBA, náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví

 

Zdroj: Sociální demokracie

 

 

 

Doporučujeme

Bývalou britskou ministryni našli mrtvou, policie pátrá po vrahovi

Britská policie vyšetřuje jako vraždu smrt bývalé ministryně, poslankyně a televizní osobnosti Ann Widdecombe. Osmasedmdesátiletou političku našli ve čtvrtek mrtvou v jejím domě na jihozápadě Anglie. Muže zadrženého krátce po činu už vyšetřovatelé propustili a v případu dál nefiguruje jako podezřelý.

Čmeláci sbírají výrazně více toxických kovů než včely medonosné

Čmeláci mohou z okolního prostředí získávat až sedmkrát více toxických těžkých kovů než včely medonosné, a to i v případě, že oba druhy hledají potravu na stejných místech. Skryté znečištění tak může nenápadně ovlivňovat jejich schopnost orientace, rozmnožování i fungování celých kolonií.

Při letecké nehodě na Bahamách zemřelo nejméně deset lidí

Na Bahamách se v pátek zřítil menší letoun typu Cessna 402. Zahynulo nejméně deset lidí, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování.

Čína evakuovala před tajfunem Bavi přes 1,8 milionu lidí

Čínské úřady evakuovaly více než 1,8 milionu lidí před příchodem tajfunu Bavi, který postupuje k východnímu pobřeží země. Živel má v neděli ráno zasáhnout okolí desetimilionového města Wen-čou v provincii Če-ťiang.

Trump hrozí Íránu zničením v reakci na výzvy k jeho zabití na Chameneího pohřbu

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením v reakci na veřejné výzvy k jeho zabití, které zazněly na pohřbu íránského duchovního vůdce Alího Chamaneího, informovala agentura AP. Armáda Spojených států podle Trumpa dostala patřičné rozkazy

Trump odmítl podepsat zákon o bydlení, platit začal i bez něj

Rozsáhlý zákon, který má zvýšit nabídku bydlení a zmírnit růst cen ve Spojených státech, vstoupil v sobotu v platnost bez podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Prezident dokument ani nepodepsal, ani nevetoval, takže se po uplynutí ústavní lhůty stal zákonem automaticky.

Kyjev čelil dalšímu raketovému útoku, městem otřásly výbuchy

Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému raketovému útoku. Ukrajinskou metropolí se v noci ozvalo několik výbuchů, místní úřady hlásí zásahy nebytových budov a energetického objektu. Úřady rovněž informovaly po útocích o deseti zraněných.

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl Trump

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Zároveň ale zdůraznil, že příměří s Teheránem skončilo. Šéf Bílého domu to napsal na své sociální síti Truth Social.

Kvůli tajfunu Bavi ruší Japonsko, Tchaj-wan a Čína lety, Filipíny už mají mrtvé

K jihozápadním japonským ostrovům se dnes přiblížil silný tajfun Bavi, kvůli němuž obyvatelé raději zabezpečují svůj majetek. Tajfun míří severozápadně přes Tchaj-wan do Číny, kde už byly zrušeny letecké spoje. Bavi by mohla být nejničivější bouří v této oblasti za poslední roky, napsala agentura Reuters. Sesuv půdy způsobený silnými dešti, které zhoršil průchod tajfunu, si už na jihofilipínském ostrově Mindanao vyžádal nejméně 15 mrtvých, uvedla agentura AFP.

Rusko oznámilo zneškodnění 376 ukrajinských dronů, Kyjev hlásí další oběť útoků

Rusko i Ukrajina v noci čelily dalším rozsáhlým dronovým útokům. Moskva oznámila zneškodnění 376 ukrajinských bezpilotních letounů, Kyjev uvedl, že zlikvidoval 114 z 137 ruských dronů. Informuje ČTK. Na ruském území hořely ropné objekty, na Ukrajině si útok vyžádal nejméně jednu oběť.

ANALÝZA: Vlastní střely do Patriotů jsou pro Ukrajinu zatím jen vzdáleným snem

Pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl summit Severoatlantické aliance (NATO) obzvláště důležitý. Rusko totiž využívá slabin obránců proti balistickým střelám a odpaluje je na civilní infrastrukturu. Zelenskyj se proto vypravil do Ankary, aby mimo jiné získal od spojenců podporu v oblasti protivzdušné obrany. Nakonec dostal více, než čekal. Je však otázkou, zda to k něčemu bude.

Stromy pohlcují uhlík ještě dlouho po skončení růstu

Stromy mohou z atmosféry odebírat oxid uhličitý ještě několik měsíců poté, co přestanou růst. Nový výzkum ukazuje, že fotosyntéza a tvorba nového dřeva spolu nesouvisí tak úzce, jak se dosud předpokládalo. Zjištění může změnit odhady, kolik uhlíku budou lesy schopné dlouhodobě ukládat v době pokračující změny klimatu.

Nejméně 12 lidí zahynulo při lesním požáru v provincii Almería na jihu Španělska

Nejméně 12 lidských životů si vyžádal lesní požár, který vypukl ve čtvrtek pozdě odpoledne v provincii Almería ve španělské Andalusii. Zranění utrpělo šest lidí. Dalších 19 osob zůstává pohřešováno a záchranné složky v této oblasti pokračují v pátracích a záchranných operacích, uvedl dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena Ser předseda andaluské vlády Juanma Moreno, kterého citovala agentura Reuters.

Bílý dům propaguje levné pumpy Freedom Fuel

Ve Spojených státech se objevila síť čerpacích stanic Freedom Fuel, která láká na levnější benzin než konkurence v okolí. Bílý dům projekt výrazně propaguje jako ukázku snahy prezidenta Donalda Trumpa srazit ceny u pump. Provozovatel je ale soukromá firma a administrativa tvrdí, že benzin nijak nedotuje.

Svět překvapivě odolává šokům z Blízkého východu. Analytici vysvětlují proč

Po eskalaci napětí mezi USA a Íránem z počátku týdne se opět téměř zastavila doprava v Hormuzském průlivu. Ceny ropy se přitom drží hluboko pod psychologickou hranicí 100 dolarů za barel. Podle odborníků se trh na současnou situaci adaptoval. To však neznamená, že ceny černé zlato nemohou prudce růst. K největšímu poklesu tranzitů došlo podél ománského pobřeží.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama