-9.4 C
Czech
Středa 21. ledna 2026
EkonomikaSnímek Duna překonal očekávání. Pro Warner Bros. se jedná o největší úspěch...

Snímek Duna překonal očekávání. Pro Warner Bros. se jedná o největší úspěch roku

Premiéra snímku Duna byla úspěšná. V amerických kinech vydělal film přes víkend 40,1 milionů dolarů, což je o 10 milionů více než odhadovali jeho tvůrci. Globální výdělek pak prozatím činí okolo 220 milionů dolarů. Pro společnost Warner Bros. se tak Duna stala nejúspěšnějším dílem roku. Uvedl to server CNN Business.

Důležitý je úspěch snímku Duna především kvůli snaze kin zotavit se po nejhorší vlně světové pandemie. Trochu riskantní však byla premiéra sci-fi od Warner Bros. proto, že se společnost rozhodla ji zároveň odvysílat na své streamovací platformě HBO Max.

Nebylo tedy do poslední chvíle jisté, kolik fanoušků dorazí do „opravdových“ kin. Film však překonal očekávání, když přes víkend ve Spojených státech amerických (USA) vydělal 40,1 milionů dolarů.

Tvůrci přitom odhadovali výdělek o 10 milionů nižší. Film se tak prozatím pro společnost Warner Bros. stal největším úspěchem letošního roku. Globálně měl pak dosud snímek vydělat 220 milionů dolarů. Premiéry v některých zemích se totiž odehrávaly dříve než ta v USA. Uvedl to server CNN Business.

„I když před sebou máme ještě jeden říjnový víkend, Duna impozantně zakončila historicky symbolický říjen, zatímco se kina nadále vzpamatovávají z pandemie,“ uvedl podle CNN hlavní analytik návštěvnosti kin ze stránky BoxOffice.com Shawn Robbins.

Říjen byl totiž pro filmový průmysl významný také proto, že se každý víkend zveřejnil jiný dlouho očekáváný snímek. Mezi ně patřily například tituly jako Venom: Let There Be Carnage, Halloween Kills nebo nejnovější Bondův film No Time to Die. Tvůrci si totiž snímky delší dobu „šetřili“ na lepší pandemickou situaci.

Režisér filmu Duna byl proti jeho zveřejnění na HBO Max

Mírným překvapením je úspěch filmu také proto, že se podle Bloomberg jeho samotný režisér Denis Villeneuve postavil proti zveřejnění snímku jak v kinech, tak na streamovací platformě. Podle něj je totiž film určený pouze pro velké plátno. Tento krok je však pro Warner Bros důležitý, jelikož pomůže na stránku HBO Max přilákat nové uživatele.

Zvyšuje se tak šance, že na platformě zůstanou i po zhlédnutí jejich oblíbeného sci-fi. Produkce tím navíc pokryje značnou část populace, která se kvůli obávám z nakažení rizikovějším akcím i nadále vyhýbá. Společnost Warner Bros. se však v roce 2022 hodlá vrátit k exkluzivním „fyzickým“ premiérám.

Kvůli současnému úspěchu filmu pak v médiích kolují zprávy o tom, že by se mohl dočkat druhého dílu. Bude ale ještě záležet na dalších týdnech, jelikož producentům se musí další podobný snímek vyplatit. Produkce toho současného totiž stála 150 milionů dolarů.

Do konce roku filmový průmysl čekají ještě premiéry filmů jako Ghostbusters: Afterlife, West Side Story, Spider-Man: No Way Home a The Matrix Resurrections.

Reklama

Doporučujeme

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu, řekl Lavrov

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Oznámenou dohodu o prodeji ruského podílu v srbském ropném podniku NIS do maďarských rukou označil za výhodnou.

Kopřiva vyhrál pětisetovou bitvu a Macháč prošel do druhého kola Australian Open

Vít Kopřiva v Melbourne otočil tříhodinový maraton s Janem Lennardem Struffem a poprvé v kariéře postoupil do druhého kola Australian Open. Tomáš Macháč naopak zvítězil hladce nad Grigorem Dimitrovem ve třech setech. V ženské části turnaje se při návratu po dlouhé pauze prosadila i Karolína Plíšková.

Trump označil za projev slabosti plán Británie předat Mauriciu Čagoské ostrovy

Americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social označil za projev totální slabosti plán Británie předat Mauriciu suverenitu nad ostrovem Diego García, který je součástí Čagoských ostrovů. Podle šéfa Bílého domu se jedná o další důvod, proč USA musejí získat Grónsko pro svou národní bezpečnost. Na ostrově Diego García se nachází vojenská základna, kterou využívají britské a americké síly. Británie loni v květnu podepsala dohodu o předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu, s níž USA v té době souhlasily.

Trump pohrozil Francii 200procentním clem na víno

Buď vstoupíte do Rady míru, nebo uvalím na francouzská vína a šampaňské clo ve výši 200 procent, pohrozil americký prezident Donald Trump svému protějšku Emmanuelu Macronovi. A to je krátce po oznámení desetiprocentní sazby na dovoz osmi zemí, které poslaly do Grónska vojáky.

Ukrajina podle Kyjeva potřebuje pomoc, po ruském útoku nemají tisíce domů teplo

Ukrajina potřebuje naléhavou energetickou pomoc a protivzdušnou obranu, uvedl dnes ráno ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha po dalším ruském leteckém útoku, který podle ukrajinských úřadů opět na řadě míst způsobil výpadky elektřiny a narušil dodávky tepla. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klička je v metropoli po nočním útoku bez tepla 5635 výškových budov a část města ležící na východním břehu řeky Dněpr nemá dodávky vody.

Grónsko zůstane Grónskem, řekl Trumpův bývalý poradce

Donald Trump nepřiměje Grónsko ke změně vlastnictví. Sdělil to jeho bývalý vysoce postavený poradce Gary Cohn. Kongres podle něj počítá s tím, že „Grónsko zůstane Grónskem" a možnost vojenské intervence označil za „přehnanou". Lidé z Trumpova okolí přistupují k otázce Grónska opatrně.

Bulharský prezident Radev rezignoval. Chce se stát předsedou vlády

Bulharský prezident Rumen Radev oznámil, že odchází z funkce hlavy státu. Rezignaci chce formálně podat v úterý, jen dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami, které mají zemi vyvést z dlouhé politické krize.

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama