menu

5.1 C
Czech
Neděle 11. května 2025

Katastrofa na obzoru? Indie zmařila odvetné pákistánské údery, je pozorována aktivita v Arabském moři

Indické síly ve čtvrtek večer zmařily útok pákistánské armády na severu a západě země. Podle ní reaguje na odvetné akce Pákistánu indické námořnictvo, které operuje v Arabském moři. Není jasné, zda provedlo nějaké údery. Jde o další eskalaci napětí mezi oběma znepřátelenými národy.

Flek uzavřel domácí turnaj gólem. Teď míří na mistrovství

Jakub Flek vstřelil poslední gól Českých her v Brně a rozloučil se s domácím publikem ve Winning Group Areně. V závěru utkání se Švýcarskem využil hrubku gólmana Charlina a upravil na konečných 3:5. Byla to symbolická tečka za sezonou, v níž jako kapitán dovedl Kometu k extraligovému titulu.

Jak Brexit ovlivní Brity žijící v České republice

Zhruba 5,5 milionu korun bude stát Českou republiku Brexit z pohledu Britů žijících a pracujících v České republice. Z toho více než dva miliony jdou na výměnu jejich průkazů. Pokud si je nevymění, stanou se z nich „třetizemci“.

Velká Británie odešla z Evropské unie po více než 4 letech od schválení brexitového referenda. K 31. lednu tohoto roku se stal odstup oficiálním a v ten moment bylo stanoveno 11timěsíční přechodné období, ve kterém se Evropská Unie (EU) a Spojené království mělo domluvit na podrobnostech a specifikách odstupu.

O Vánocích byla jednohlasně podpořena finální verze dohody členských států EU a Spojeného království, platnosti nabere 1. ledna příštího roku. Poslední úpravy se týkaly i budoucích obchodních vztahů.

Přechodné období, a co přesně to znamená

K 31.12. tohoto roku vyprší přechodné období, během něhož považujeme občany Velké Británie stále jako občany EU, díky čemuž mají stále volný přístup na český trh práce a mohou zde neomezeně pobývat. Toto období bylo možné prodloužit, a to maximálně o dva roky. S tím se ale na základě oficiálního červnového vyjádření vlády Spojeného království se však s prodloužením nepočítá.

„Britové, kteří na území České republiky pobývali před Brexitem, respektive před ukončením přechodného období, budou mít nadále volný přístup na český trh práce a budou zde moci dále pobývat. Podmínkou ovšem je, že si vyřídí takzvané potvrzení o přechodném pobytu,“ komentuje Mirek Mejtský, expert na pracovní migraci ze společnosti Petyovský & Partners.

Dva miliony na nové průkazy, 3,5 milionu na speciální zaměstnance

MVČR předpokládá, že bude během období prvního roku muset vyměnit cca 12 tisíc průkazů – potvrzení o přechodném pobytu – občanů Velké Británie. Pro výdej a výrobu těchto průkazů je na ministerstvu nutno zřídit pět nových služebních míst.  Související náklady se předpokládají navíce než dva miliony korun (2 148 000 Kč) za výrobu těchto průkazů, kdy výroba jednoho průkazu stojí 179 korun. Na dalších zhruba 3,5 milionu korun (3 457 441 Kč) vyjdou osobní náklady pěti služebních míst na dobu jednoho roku.

„MVČR zavádí poplatek za vystavení průkazu ve výši 200,- Kč. Poplatek tudíž pokryje náklady na výrobu průkazu, nicméně zvýšené náklady spojené s vytvořením nových služebních míst na dobu určitou nepokryje. V důvodové zprávě k předkládané novele však MVČR uvádí, že změny budou z dlouhodobého hlediska rozpočtově neutrální,“ tvrdí Mirek Mejtský.

Existují ale výjimky. Zvláštní postavení mají ti Britové, kteří jsou na území České republiky takzvaně vysláni k výkonu práce, tedy nemají českou pracovní smlouvu, jsou zaměstnáni u svého zahraničního zaměstnavatele a u nás plní úkoly vyplývající z vyslání. 

„Pro tyto občany, kteří v Česku sice před koncem přechodného období již byli, nebude nadále volný přístup na český trh práce platit a budou muset od Úřadu práce získat pracovní povolení,“ zakončuje expert na pracovní migraci ze společnosti Petyovský & Partners, Mirek Mejtský.

Budou Britové „třetizemci“?

Žádost o vydání „Potvrzení o přechodném pobytu“ se podává na pracovišti Ministerstva vnitra České republiky. O žádost si musí zažádat i občané Spojených království, kteří se ještě do konce roku přistěhují.

„Stejná pravidla se vztahují i na Brity, kteří do Česka ještě do konce roku přijedou. To vyplývá z takzvané výstupové dohody. Od prvního ledna 2021 bude na občany Velké Británie nahlíženo jako na „třetizemce“ a pokud se budou chtít k nám relokovat za prací, budou si muset vyřídit klasické pracovní a pobytové povolení v podobě zaměstnanecké, respektive modré karty,“ říká Mejtský.

Vyjádření Ministerstva vnitra ČR

České ministerstvo v souvislosti s Brexitem připravuje novelu zákona o pobytu cizinců, kde zavádí pojem „občan Spojeného království“, kterým se rozumí takový občan Spojeného království, který v Česku ke dni 31.12.2020 oprávněně pobýval a nadále zde pobývá v souladu s „výstupovou dohodou“. 

„Platnost novely se předpokládá od 1.7 2021, poté budou mít Britové povinnost si do jednoho roku požádat o výměnu výše uvedeného potvrzení o přechodném pobytu nebo průkazu trvalého pobytu za průkaz nový. Ten se zavádí i pro ostatní občany EU, nicméně ti si budou průkazy vyměňovat průběžně,“ doplňuje Mirek Mejtský.

Petyovský & Partners: Společnost funguje od června 2015 a poskytuje poradenství společnostem hledající talenty v zahraničí. Praxe zahrnuje veškeré poradenství a služby spojené se zahraničními zaměstnanci, tj. problematiku zaměstnaneckých a modrých karet, víz, pobytových oprávnění, státního občanství i souvisejících daňových otázek. Společnost je také členem Pracovní skupiny pro ekonomickou migraci (PSEM) pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, která se podílí na připomínkování legislativy týkající se zahraniční zaměstnanosti.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Šmejc odchází z PPF, odměnou mu jsou více než tři miliardy a nová role v dozorčí radě

Tři roky vedl Jiří Šmejc jednu z nejvlivnějších finančních skupin ve střední Evropě. Měl za úkol přetvořit PPF po smrti zakladatele Petra Kellnera. Teď končí a odnáší si víc než tři miliardy korun – a taky místo v dozorčí radě. PPF mezitím vstupuje do nové éry s dvěma CEO.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.

Zelenskyj a evropští lídři jednali po telefonu s Trumpem, uvedl Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé klíčových evropských zemí, kteří jsou na návštěvě Kyjeva, dnes po telefonu mluvili s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání bylo plodné a týkalo se úsilí dosáhnout míru, uvedl na síti X ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha. Ukrajina je podle něj připravena začít už od pondělí dodržovat Spojenými státy navržené třicetidenní příměří.

Transgender ženy nebudou smět chodit ve skotském parlamentu na dámské záchody

Skotský parlament zakázal přístup transgender ženám na dámské toalety ve své budově v Edinburghu. Dámská WC budou určena výhradně pro osoby s ženským biologickým pohlavím.

Indie a Pákistán opět na ostří nože, zemřelo nejméně pět lidí

Napětí mezi Indií a Pákistánem prudce eskalovalo po víkendové sérii vojenských úderů. Indie měla zaútočit na tři pákistánské letecké základny, Islámábád odpověděl tvrdým protiúderem. Podle indické policie si střety vyžádaly pět mrtvých v Kašmíru.

Češi zvládli vstup do MS. Švýcary porazili po přestřelce v prodloužení

Hokejové mistrovství světa odstartovali Češi vítězně. Po napínavé bitvě porazili Švýcarsko 5:4 v prodloužení. Kapitán Roman Červenka zazářil třemi body a v nastavení rozhodl o výhře. Repríza loňského finále nabídla divoké zvraty i dramatický závěr.
Reklama

DOPORUČUJEME

Šmejc odchází z PPF, odměnou mu jsou více než tři miliardy a nová role v dozorčí radě

Tři roky vedl Jiří Šmejc jednu z nejvlivnějších finančních skupin ve střední Evropě. Měl za úkol přetvořit PPF po smrti zakladatele Petra Kellnera. Teď končí a odnáší si víc než tři miliardy korun – a taky místo v dozorčí radě. PPF mezitím vstupuje do nové éry s dvěma CEO.

USA a Británie uzavřely obchodní dohodu. Obě strany si ji pochvalují, experti jsou skeptičtí

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek dosáhly obchodní dohody, napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Ta zahrnuje snížení cel na dovoz automobilů a odstranění poplatků zatěžujících ocel a hliník. Britský trh se zase více otevře americkým zemědělským produktům. Obě strany prezentují dohodu jako významný krok, její dopad je ovšem sporný.

USA a Čína míří k jednacímu stolu. Trump připouští snížení cel

Americký prezident Donald Trump vyslal signál, že by vysoká cla na čínský dovoz mohla brzy klesnout. Týden před klíčovým setkáním zástupců USA a Číny označil současnou výši 145 procent za neudržitelnou.

Fed se nebojí Trumpa, ale stagflace. Ponechal sazby neměnné

Americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu úrokové sazby neměnné, jak investoři očekávali. Podle jejího šéfa Jerome Powella není potřeba s revizí měnové politiky pospíchat. Americký prezident Donald Trump po něm požaduje snižování sazeb, ale sám svou celní politikou způsobuje značnou nejistotu na trzích. Fed nyní zkoumá dopady jeho ekonomické agendy, přičemž Powell varoval před stagflací.

USA nepotřebujeme! Spojené království a Indie mají vlastní obchodní dohodu

Velká Británie a Indie uzavřely historickou dohodu o volném obchodu, která do deseti let osvobodí pohyb zboží mezi oběma zeměmi od cel. Pro ostrovní stát jde o největší a nejvýznamnější obchodní dohodu od odchodu z Evropské unie (EU) v roce 2020.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.

Zelenskyj a evropští lídři jednali po telefonu s Trumpem, uvedl Kyjev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé klíčových evropských zemí, kteří jsou na návštěvě Kyjeva, dnes po telefonu mluvili s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání bylo plodné a týkalo se úsilí dosáhnout míru, uvedl na síti X ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha. Ukrajina je podle něj připravena začít už od pondělí dodržovat Spojenými státy navržené třicetidenní příměří.

Transgender ženy nebudou smět chodit ve skotském parlamentu na dámské záchody

Skotský parlament zakázal přístup transgender ženám na dámské toalety ve své budově v Edinburghu. Dámská WC budou určena výhradně pro osoby s ženským biologickým pohlavím.

Indie a Pákistán opět na ostří nože, zemřelo nejméně pět lidí

Napětí mezi Indií a Pákistánem prudce eskalovalo po víkendové sérii vojenských úderů. Indie měla zaútočit na tři pákistánské letecké základny, Islámábád odpověděl tvrdým protiúderem. Podle indické policie si střety vyžádaly pět mrtvých v Kašmíru.

Češi zvládli vstup do MS. Švýcary porazili po přestřelce v prodloužení

Hokejové mistrovství světa odstartovali Češi vítězně. Po napínavé bitvě porazili Švýcarsko 5:4 v prodloužení. Kapitán Roman Červenka zazářil třemi body a v nastavení rozhodl o výhře. Repríza loňského finále nabídla divoké zvraty i dramatický závěr.

Šmejc odchází z PPF, odměnou mu jsou více než tři miliardy a nová role v dozorčí radě

Tři roky vedl Jiří Šmejc jednu z nejvlivnějších finančních skupin ve střední Evropě. Měl za úkol přetvořit PPF po smrti zakladatele Petra Kellnera. Teď končí a odnáší si víc než tři miliardy korun – a taky místo v dozorčí radě. PPF mezitím vstupuje do nové éry s dvěma CEO.

Královna Markéta II. skončila v nemocnici kvůli nachlazení

Bývalá dánská panovnice královna Markéta II., která letos v dubnu oslavila 85. narozeniny, byla ve čtvrtek hospitalizována kvůli nachlazení. Královský dvůr potvrdil, že byla přijata na pozorování do kodaňské nemocnice Rigshospitalet. Její veřejná vystoupení naplánovaná na tento týden byla zrušena.

Ve Vatikánu se koná mše za nového papeže Lva XIV., který promluvil anglicky

V Sixtinské kapli se dnes dopoledne koná mše za nového papeže Lva XIV. Obřadu se účastní jak on sám coby hlava katolické církve, tak také kardinálové, kteří ho ve čtvrtek zvolili, ukazují záběry z Vatikánu. Modlit se budou za jednotu církve, nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Papež poprvé na veřejnosti po svém zvolení promluvil anglicky.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás