2.9 C
Czech
Úterý 27. ledna 2026
SportSlalomáře Prskavce těší role kapitána při maratonu. Jednou ho chci zaběhnout, říká

Slalomáře Prskavce těší role kapitána při maratonu. Jednou ho chci zaběhnout, říká

Běhání a Jiří Prskavec? To rozhodně k sobě jde. Olympijský šampion v některých fázích přípravy běhá každý den a po skončení úspěšné kariéry by se rád zúčastnil také maratonu. „Na něho ale plánuji řádně potrénovat, nechci ho zaběhnout jen tak,“ prohlásil Prskavec, který se stal kapitánem týmu Mattoni v rámci Volkswagen Maraton Praha.

Závod se uskuteční o víkendu 8. května a poprvé v historii budou všichni účastníci rozděleni do šesti týmů. Minimálně jim hodlám fandit z dálnice až se budu přesouvat ze svých závodů. Snad to stihnu,“ doplnil vodní slalomář. 

Je úspěšným představitelem individuálního sportu, nabídka dělat kapitána běžeckého týmu ho však velmi potěšila. Vždyť Prskavec se stane součástí uskupení elitních maratonských závodníků. Do týmu se může přihlásit také každý účastník tradičního pražského maratonu, který se bude pořádat po třech letech. „Moc často jsem kapitánem v kolektivních sportech nebyl. Vždycky jsem zůstal ve druhém poli jako odpadlík, co by byl rád, aby ho nevybrali jako posledního,“ dodal s úsměvem olympijský vítěz.

Za tým Mattoni poběží čtyři maratonští profesionálové, pak dva bench runners, jejichž čas se bude počítat pouze v případě, že některý ze čtyř prvních závodníků nedoběhne do cíle. A poté tisíce dalších běžců, kteří si tyto barvy zvolili v rámci registrace naVolkswagen Maraton Praha. „Kdybych měl k nim motivační řeč, řekl bych, aby si vše užili. Můj výkon trvá kolem devadesáti vteřin, nemám úplně čas si prožít ten závodní zážitek. To při maratonském běhu v Praze je to jiné, navíc se skvělou atmosférou,“ dodal Prskavec.

Úspěšný vodní slalomář má k běhání blízko, protože patří k důležité součásti jeho přípravy. Právě od dubna dává kolem deseti nebo patnácti kilometrů denně nebo minimálně obden. „Před závody mám zase úsekové běhy, které mi pomáhají dostat se do top formy. Běh zatěžuje přesně opačné části těla, než která já využívám na závodě. Ruce si odpočinou, možná to urychlí také regeneraci,“tvrdil Prskavec, který běhá spíše pomaleji a když si vezme sluchátka, tak poslouchá nějaký podcast.

Nejvíce prý uběhl vzdálenost půlmaratonu. „Cítil jsem se tehdy dobře, trénink si protáhl,“ dodal čtyřnásobný mistr světa, pro kterého je maraton velkou výzvou v budoucnosti. Určitě by nechtěl více než 40 kilometrů překonávat na lodi na ve vodě. „Jako dokázal bych to, bylo by to však dlouhé. Nejdelší tréninky na vodě vychází na 14 až 15 kilometrů, což mi trvá zdolat dvě hodiny. Nevím, upřímně bych si to raději odběhl.“

Krpálka? Toho bych předběhl

Co však ví jistě, je to, že by neměl problém předběhnout judistu Lukáše Krpálka, jeho velkého kamaráda. „On je spíše sprinterským typem. Také dostat do cíle 120 kilogramů je rozdíl oproti mým sotva 70 kilo. Kdybych si vzal na sebe padesát kilo, tak by mě určitě předběhl on,“ tvrdil s úsměvem Prskavec, kterého čeká brzy start nové sezony. Ta bude letos atypická, protože hned v červenci se uskuteční světový šampionát v Německu. „Letos je padesát let od toho, kdyby byl náš sport na první olympiádě, takže to chtějí uspořádat ve stejném termínu. Dále se těším na evropský šampionát na Liptovském Mikuláši koncem května.“

I když mu konkurence roste z řad zejména mladších vodních slalomářů, on bude chtít pořád vítězit. Sám je unikátní tím, že se dokáže dokonale připravit na vrcholné akce. A na nich pak uspět. „Ono to obnáší hodně tréninku, který musí být tak nastavený, že když jde do tuhého, tak si musím říct, že jsem tomu dal všechno. A pak mi ještě pomáhá dechové cvičení a techniky vizualizace,“dodal několikanásobný mistr Evropy.

Reklama

Doporučujeme

Nedostatek vody a lesní požáry. Pohoří Himálaj vysychá

Indické úřady řeší problém. Himálaj rychle vysychá. Kromě ledu přichází také o sníh, což ohrožuje stovky milionů lidí žijících v regionu. Na vině jsou podle odborníků klimatické změny. Kromě oteplování na tom má podíl oslabující proudění vzduchu od Středozemního moře.

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EU, řekl premiér Fico

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutí členských zemí Evropské unie postupně do začátku listopadu 2027 ukončit dovoz ruského plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Bratislava svůj postup hodlá koordinovat s Maďarskem, jež ohlásilo v uvedené záležitosti stejné právní kroky.

Rutte k Evropě: Chcete se bránit bez USA? Tak to hodně štěstí

Pokud si myslíte, že se ubráníte bez Američanů, tak sněte dál. Taková slova přednesl Evropskému parlamentu v Bruselu generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte. Během projevu se postavil za amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Rusko zaútočilo na infrastrukturu ve Lvovské oblasti, nikdo nebyl zraněn

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na zařízení infrastruktury ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny. Na síti Telegram o tom informoval šéf Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj, který neupřesnil, o jaké zařízení se jedná. Podle prvních informací nebyl při útoku nikdo zraněn, dodal Kozyckyj s tím, že na místě zasahují všechny relevantní služby, napsala agentura Reuters.

Británie chystá zahrady na budoucí nedostatek vody

Britská Royal Horticultural Society (RHS) mění přístup k vodě. Po extrémním roce investuje hlavně do jejího zachytávání a ukládání. Organizace zároveň vyzývá miliony zahrádkářů, aby se připravili na sušší budoucnost.

Portugalská policie zabavila rekordních 9 tun kokainu z „narko-ponorky“ u Azor

Portugalská policie popisuje zásah jako největší záchyt kokainu v historii země. Úřady zastavily poloponorné plavidlo u Azor a z moře vytáhly balíky drogy v celkovém objemu zhruba devíti tun. Podle vyšetřovatelů mohl náklad vynést organizovaným skupinám stovky milionů eur.

Bovino byl odvolán z funkce velitele americké pohraniční stráže, vláda to popírá

Greg Bovino byl v pondělí odvolán z funkce velitele v terénu americké pohraniční stráže a odvelen do Kalifornie, kde by měl brzy odejít do důchodu. S odvoláním na server Atlantic, zástupce ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) a dva další zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Jde o reakci na sobotní zastřelení 37letého zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu příslušníkem federálního Úřadu pro imigraci a cla (ICE), o němž Bovino šířil sporná tvrzení. DHS jeho odvolání podle agentury AFP popřelo.

Aktivisté hlásí přes 6 tisíc mrtvých při potlačování protestů v Íránu

Aktivisté tvrdí, že při zásahu proti celostátním protestům v Íránu zemřely tisíce lidí a další se stále pohřešují. Teherán uvádí výrazně nižší čísla. Do regionu mezitím dorazila americká letadlová loď a dvě Íránem podporované skupiny naznačily možnost nových útoků.

Francie varuje před krypto firmami bez licence. Regulátor jich řeší 90

Francouzský regulátor AMF upozornil, že před koncem přechodného období je ve Francii stále zhruba 90 krypto firem, které fungují bez potřebného povolení. Úřad tím znovu připomněl, že evropská regulace MiCA postupně utahuje podmínky pro burzy a další poskytovatele krypto služeb.

Schumacher už není upoután na lůžko, píše britský deník

Britský Daily Mail přišel s tvrzením, že Michael Schumacher už není jen trvale připoután na lůžko a může se s pomocí okolí pohybovat na vozíku. Rodina dlouhodobě drží jeho zdravotní stav pod pokličkou, takže jakákoli nová informace okamžitě vyvolá velký zájem i pochybnosti.

Izrael získal ostatky posledního rukojmího z Gazy

Izraelská armáda oznámila, že v Pásmu Gazy našla a získala ostatky posledního rukojmího, který tam zůstával. Jde o policistu Rana Gviliho, zabitého 7. října 2023, jehož tělo bylo od té doby drženo v Gaze. Návrat jeho ostatků má podle Izraele otevřít cestu k dalším krokům plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa pro poválečné uspořádání Pásma Gazy.

KOMENTÁŘ: Trump, cla a strach, který trvá. Proč zlato stojí tolik, kolik stojí?

Člověk by musel hodně pátrat v historii, aby našel etapu, ve které by se zlatu tak dařilo. Po bezprecedentních výkonech v minulém roce má drahý kov zjevně dost sil pro další růst. Katalyzátory tohoto růstu totiž nikam neodešly. Naopak jsou ještě silnější.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama