Válka na UkrajiněSituace u Pokrovska a Torecka je obtížná, připustil Zelenskyj

Situace u Pokrovska a Torecka je obtížná, připustil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes označil situaci na frontě u Pokrovska a Torecka na východě země za „obtížnou“, uvedla dnes agentura Reuters. Rusové podle televizního vyjádření velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského ve snaze podpořit svou ofenzívu na východě Ukrajiny posílají k Pokrovsku dodatečné síly, napsala agentura Reuters.

Na Pokrovsk směřuje hlavní nápor nynější ruské ofenzívy v Doněcké oblasti, která neustává ani po výpadu ukrajinských sil do Kurské oblasti na západě Ruska, kde jednotky podle Syrského postoupily do hloubky 28 až 35 kilometrů a upevňují své pozice. Ukrajinci ovládli asi 1250 kilometrů čtverečních ruského území a 92 obcí, uvedl v pondělí Zelenskyj. Syrskyj dnes uvedl, že ukrajinská armáda dobyla 93 obcí a 1263 kilometrů čtverečních.

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení bojujících stran operativně prověřit, poznamenala ruská redakce BBC. Dodala, že ve třech okresech Kurské oblasti, kam pronikly ukrajinské síly, je celkem 186 obcí, ale jakékoliv odhady dobytého území jsou relativní, protože v oblasti ještě nevznikla jasná frontová linie.

O situaci na bojišti a ukrajinských operacích v pondělí hovořili americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho ukrajinský protějšek Rustem Umerov, uvedl dnes Pentagon v prohlášení. Umerov podle něj Washington informoval o aktuálních dopadech ruské kampaně na Ukrajině. Ministři obrany jednali také o příštím zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu.

Ruské jednotky během dneška podnikly 87 útoků, z nichž více než třetina, 34, připadla na úsek fronty u Pokrovska, uvedl ukrajinský generální štáb v odpoledním přehledu situace na bojišti. „Obránci čelí nepřátelskému náporu, již odrazili 24 útoků a deset střetů ještě pokračuje,“ citoval ze svodky list Ukrajinska pravda. U Torecka podle ukrajinského velení podnikli Rusové během dneška 14 útoků, z nichž Ukrajinci již 13 odrazili. Generální štáb v této souvislosti zmínil útok u obce Ňju-Jork. Dobytí této obce dnes ohlásilo ruské ministerstvo obrany.

Ňju-Jork leží jižně od města Toreck, které patří k cílům nynější ruské ofenzívy v Doněcké oblasti. Americký Institut pro studium války (ISW) už v pondělí s odkazem na ruské válečné blogery napsal, že ruské síly fakticky Ňju-Jork ovládly. Podobně se vyjádřili i analytici z projektu DeepState, jenž má blízko k ukrajinské armádě.

Ukrajinské úřady vybídly v uplynulých dnech civilisty k evakuaci z Pokrovska a dalších měst a obcí v okolí, ke kterým se přiblížila fronta. Podle amerického ISW se ruské síly v posledním půl roce zmocňovaly přibližně dvou kilometrů čtverečních denně ve směru na Pokrovsk.

Pokrovsk je jednou z hlavních ukrajinských obranných pevností a klíčovým logistickým uzlem v Doněcké oblasti. Jeho obsazení Rusy by ohrozilo obranu Ukrajinců, jejich zásobovací trasy a přivedlo by Moskvu blíže k jejímu deklarovanému cíli dobýt celou Doněckou oblast, napsala dříve agentura AP.

Ruský ministr obrany Andrej Belousov dnes – dva týdny po ukrajinském útoku na Kurskou oblast – oznámil vytvoření uskupení vojsk Belgorod, Brjansk a Kursk, která mají v pohraničních oblastech sousedících s Ukrajinou zajistit „ochranu občanů a území před útoky dronů a jiných prostředků napadení“.

Doporučujeme

V Pacifiku řádí supertajfun Bavi. Zpustošil americký ostrov, teď míří k Tchaj-wanu a Číně

Supertajfun Bavi v pondělí udeřil na americký ostrov Rota, který je součástí souostroví Severní Mariany v západním Pacifiku nedaleko Guamu. Bouře vznikla minulý týden v oblasti Mikronésie a od té doby zesiluje. Tento týden by se podle meteorologů měla přiblížit k Tchaj-wanu a zamířit na Čínu.

Trump se krátce před summitem NATO znovu vyjadřoval na adresu italské premiérky

Americký prezident Donald Trump se krátce před summitem Severoatlantické aliance znovu nevybíravě vyjádřil na adresu italské premiérky Giorgii Meloni. Na své sítí Truth Social v noci na dnešek uvedl, že potřebuje zákaz přiblížení, který by ho ochránil před pozorností Meloni. Italská ministerská předsedkyně kdysi patřila k Trumpovým oblíbeným evropským politikům.

Čínská armáda v Tichém oceánu odpálila střelu s maketou bojové hlavice

Čínská armáda dnes v Tichém oceánu zkušebně z ponorky odpálila střelu, která nesla maketu bojové hlavice. S odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína o tom napsala agentura Reuters. O testu předtím informovala i australská média, podle kterých Peking před zkouškou informoval diplomaty v regionu.

Po ruských útocích na Kyjev a okolí je nejméně 12 mrtvých, přes 60 zraněných

Při rozsáhlých ruských útocích na Kyjev a okolí v noci na dnešek přišlo o život nejméně 12 lidí, uvedly agentury s odvoláním na ukrajinské úřady. V hlavním městě podle Ukrinformu zahynulo 11 lidí a dalších 46 utrpělo zranění. Rusko na Ukrajinu zaútočilo 68 raketami a 351 drony, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Zničit se podle něj podařilo 37 raket a 326 dronů.

Firmy nakupují ve velkém. Akvizice dosáhly rekordní hodnoty

Světové firmy se letos znovu pustily do velkých nákupů. Hodnota oznámených fúzí a akvizic v první polovině roku dosáhla 2,8 bilionu dolarů, tedy nejvyšší úrovně za první pololetí od začátku sledování těchto dat. Trh přitom táhnou hlavně obří dohody, technologické firmy, umělá inteligence a dostupné financování.

Na pohřbu Alího Chameneího chyběl jeho nástupce, současný íránský nejvyšší vůdce

Teherán zaplavily desetitisíce lidí, kteří se přišli rozloučit s bývalým íránským nejvyšším vůdcem Alím Chameneím. Největší pozornost ale nepřitahovaly projevy ani průvod. Místo toho se soustředila na nepřítomnost jeho syna a nástupce Mojtaby Chameneího.

Trump nezrušil oslavy Dne nezávislosti navzdory extrémnímu počasí

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že osobně odmítl doporučení zrušit červencovou akci Salute to America ve Washingtonu. Oslavy Dne nezávislosti na National Mall narušilo extrémní počasí, bouřky i velké horko. Událost provázely evakuace, zpoždění a otázky, zda byly úřady na nebezpečné podmínky dostatečně připraveny.

Po zemětřesení ve Venezuele sílí kritika státního bydlení

Série zemětřesení na severním pobřeží Venezuely obrátila pozornost k veřejnému bydlení, které mělo být symbolem důstojného života pro chudší obyvatele. V La Guaiře se po otřesech zřítily výškové domy i řadové stavby pojmenované po bývalém prezidentovi Hugovi Chávezovi. Místní teď viní vládu z toho, že nechala postavit nekvalitní byty kvůli politickému zisku.

První francouzský pacient s ebolou se vyléčil, propustili ho z nemocnice

První pacient, u kterého byla na území Francie potvrzena nákaza virem ebola, se plně uzdravil a byl propuštěn z nemocnice. Oznámila to francouzská ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist.

Írán a Katar obnovily vzájemný obchod v Perském zálivu

Po několikaměsíční pauze, způsobené americko-izraelskou válkou s Íránem, obnovily Katar a Írán vzájemný námořní obchod v Perském zálivu. S odvoláním na obchodního atašé v katarském Dauhá o tom dnes informovala íránská státní média.

Ukrajina hlásí dvě oběti v Charkovské oblasti, při útoku na Krym zemřel člověk

Ruský útok zabil v Charkovské oblasti dva lidi, informovaly dnes místní úřady. Na poloostrově Krym, který okupují Rusové, v noci na dnešek zahynul při ukrajinském útoku jeden člověk, další dva byli zraněni. Podle agentury AFP to uvedla místní správa. Ukrajina mluví o ruském útoku na Sumy a Charkov, kyjevské úřady také upřesnily, že počet obětí čtvrtečního ruského útoku na Kyjev se zvýšil na 31. Dosud jich bylo 30.

Paříž a Londýn ve spolupráci s Ománem usilují o bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem

Poté, co Írán odmítl mezinárodní námořní misi v Hormuzském průlivu, Francie a Spojené království spolupracují s Ománem na zajištění bezpečné plavby po této vodní cestě. Informovala o tom dnes agentura DPA.

V Rudém moři se dostala pod palbu nákladní loď, oznámila britská vojenská služba

V Rudém moři nedaleko jemenských břehů se dnes dostala pod palbu nákladní loď. Její posádka oznámila, že ji přibližně 30 námořních mil (55 kilometrů) od pobřeží napadli neznámí útočníci. Na svém webu o tom informovala britská vojenská námořní služba UKMTO. Agentura AP uvedla, že za útokem by mohli stát jemenští povstalci Húsíové nebo somálští piráti.

Ohňostroje zatěžují ovzduší i vodní ekosystémy

Ohňostroje nezanechávají jen kouř a světelné efekty. Po oslavách zůstávají ve vodě i ovzduší chemické látky, jemné částice a zbytky pyrotechniky, které mohou ovlivnit kvalitu životního prostředí i fungování ekosystémů.

Trump v projevu k 250. výročí nezávislosti mluvil o zlatém věku Spojených států

Americký prezident Donald Trump dnes ve svém 40minutovém projevu u příležitosti 250. výročí nezávislosti Spojených států hovořil o amerických vojenských a vesmírných úspěších, své politické agendě, o hrozbách komunismu i o tom, co označil za úsvit zlatého věku Spojených států. Projev se uskutečnil s několikahodinovým zpožděním způsobeným evakuací prostranství National Mall kvůli bouři. Po prezidentově projevu následovala velkolepá show s ohňostroji a hudebním doprovodem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama