-4.1 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
ZprávySeverovýchod USA se připravuje sněhovou bouři, zavírají školy i úřady

Severovýchod USA se připravuje sněhovou bouři, zavírají školy i úřady

Severovýchod Spojených států se připravuje na silnou bouři, při které by mohlo místy napadnout i více než 30 centimetrů sněhu. V několika státech úřady proto vydaly dopravní varování a upozornily, že mohou být rušeny lety. V New Yorku dnes zůstanou zavřené školy a žáci se budou učit dálkově, informuje agentura AP.

Starosta New Yorku Eric Adams v prohlášení varoval, že na pobřeží budou hrozit záplavy, očekává se špatná viditelnost na silnicích a vydatné sněžení. „Pokud zítra (v úterý) nemusíte být na silnicích, zůstaňte prosím doma,“ uvedl v pondělním prohlášení.

Nejsilnější sněžení se očekává na severních předměstích New Yorku a v jihozápadní části státu Connecticut, kde by mohlo podle Národní meteorologické služby napadnout 30 až 38 centimetrů sněhu. Poryvy větru by mohly u pobřeží státu Massachusetts dosahovat rychlosti 97 kilometrů za hodinu a ve vnitrozemní části Nové Anglie 64 kilometrů za hodinu.

„Zítra ráno (v úterý) bude dojíždění do práce nepříjemné,“ řekla v pondělí meteoroložka Christina Specialeová v Albany, hlavním městě státu New York. „Jedná se o rychle se pohybující bouři, takže do zítřejšího (úterního) odpoledne by se mělo vše uklidnit,“ dodala.

Guvernérka státu Massachusetts Maura Healeyová nařídila všem státním zaměstnancům, kteří nezajišťují kritickou infrastrukturu, aby se dnes nehlásili do práce. Školy byly uzavřeny také v Bostonu a několika dalších městech a obcích. Starostka Bostonu Michelle Wuová uvedla, že azylové domy pro bezdomovce zůstanou otevřené. Též varovala, že může docházet k výpadkům elektřiny a záplavám na pobřeží.

Guvernér státu Rhode Island Dan McKee podepsal nařízení o uzavření státních úřadů. K omezení cestování na silnicích na jen nezbytně nutné případy mezitím vyzvaly úřady v Pensylvánii.

Letiště v regionu požádala cestující, aby se o případném zrušení a zpoždění letů informovali u leteckých společností, zatímco dodavatelé energií uvedli, že připravují na možné výpadky, ke kterým by mohlo dojít v důsledku pádu stromů a větví na elektrické vedení.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.

Ruský útok v noci na neděli zabil na Ukrajině nejméně čtyři lidi, dalších dvacet je zraněno

Při rozsáhlém ruském nočním útoku na Ukrajinu zahynuly nejméně čtyři osoby a téměř dvacet dalších bylo zraněno. Ruské síly v noci na neděli vypustily více než 150 bezpilotních letounů, které zasáhly více než dvacet míst napříč zemí.

Poslední kurdští bojovníci opouštějí Aleppo. Po dnech bojů bylo dosaženo dohody o příměří

Kurdské síly ze Syrských demokratických sil opustily Aleppo po dnech tvrdých střetů. Nová dohoda o příměří otevřela cestu k evakuaci bojovníků i civilistů z čtvrtí Šajch Maksúd a Ašrafíja. Dojednávání zprostředkovaly zahraniční mocnosti v čele se Spojenými státy, které chtěly zabránit dalšímu rozšíření konfliktu.

Barclays vstoupila do stablecoinové infrastruktury přes Ubyx

Britská banka Barclays získala podíl v americkém startupu Ubyx, který buduje zúčtovací systém pro stablecoiny a další formy tokenizovaných peněz. Jde o první přímou investici Barclays do firmy zaměřené čistě na stablecoinovou infrastrukturu a zároveň další signál, že velké banky berou digitální peníze jako téma pro reálné použití, ne jen pro kryptosvět.

Při protestech v Íránu zahynulo nejméně 192 demonstrantů, uvádí nevládní skupina

Při masových protestech proti teokratickému režimu v Íránu bylo za poslední dva týdny zabito nejméně 192 demonstrantů, uvedla dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu. Současně upozornila, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší. Podle neověřených informací může být mrtvých několik stovek a podle některých zdrojů i přes 2000, dodala IHR. Ve své předchozí, páteční zprávě skupina uváděla 51 obětí protestů.

Titul v Brisbane zastínilo napětí mezi Sabalenkou a Kosťuk

Finále turnaje WTA v Brisbane mělo zvláštní pachuť. Běloruska Aryna Sabalenka porazila Ukrajinku Martu Kosťuk, obhájila titul, ale po zápase nepřišlo podání ruky ani společná fotka. Napětí mezi hráčkami se přeneslo i do ceremoniálu, kde Kosťuk vítězku prakticky ignorovala.

Maduro přes právníky vzkázal, že jsou s manželkou v pořádku a že jsou bojovníci

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, který je s manželkou Ciliou Floresovou od minulé soboty v newyorské vazbě, přes své právníky vzkázal, že jsou oba v pořádku a že jsou bojovníci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž Spojené státy vyzvaly své občany ve Venezuele, aby zemi okamžitě opustili.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama