Reklama
6.2 C
Czech
Pondělí 23. března 2026
ZprávyŠest lidí v thajském hotelu zabil zřejmě kyanid v čaji. Vrahem byl...

Šest lidí v thajském hotelu zabil zřejmě kyanid v čaji. Vrahem byl jeden ze zemřelých, domnívá se policie

Šest lidí, kteří zemřeli v luxusním hotelovém apartmá v Thajsku, se podle policie otrávilo kyanidem přimíchaným do nápoje. Informuje o tom BBC, AP News a další servery.

Policie má podezření, že za otravou stál jeden z mrtvých, kterého k několikanásobné vraždě a sebevraždě vedly zdrcující dluhy, píše BBC.

Šest zesnulých nalezli v úterý pozdě večer uklízeči v hotelu Grand Hyatt Erawan v thajském hlavním městě Bangkoku. Vyšetřovatelé se domnívají, že v té době byli všichni lidé mrtví již 24 hodin. Šlo o tři muže a tři ženy. Otrávil je pravděpodobně kyanid, prudký jed, který účinkuje téměř okamžitě. Jeho stopy policie našla v hrnečcích na čaj, z nichž šestice pila.

Čtyři z obětí jsou vietnamští státní příslušníci: Thi Nguyen Phuong, 46 let, její manžel Hong Pham Thanh, 49 let, Thi Nguyen Phuong Lan, 47 let, a Dinh Tran Phu, 37 let. Dalšími dvěma jsou američtí občané Sherine Chong, 56 let, a Dang Hung Van, 55 let.

Na středeční tiskové konferenci zástupce velitele bangkocké policie generál Noppassin Poonsawat uvedl, že skupina se o víkendu ubytovala v hotelu samostatně do pěti pokojů. Čtyři v sedmém patře a jeden v pátém. V pondělí se měli odhlásit, ale neučinili tak.

Naposledy byla podle AP News šestice viděna živá v pondělí odpoledne, kdy hotelová obsluha doručila do pojoje jídlo. Zaměstnanci viděli, jak jídlo dostává jedna žena, a na záběrech z bezpečnostních kamer bylo vidět, jak krátce poté postupně přicházejí ostatní. Žádní další návštěvníci nebyli, nikdo nebyl viděn odcházet a dveře byly zamčené. V úterý odpoledne je našla pokojská, když se z pokoje neodhlásili.

Stála za tragédií milionová půjčka?

Generálporučík Trairong Piwpan, šéf forenzního oddělení thajské policie, uvedl, že v hrnečcích a termoskách, které policie v pokoji našla, byly stopy kyanidu. První výsledky pitvy, která příčinu smrti definitivně potvrdí, se však teprve očekávají.

Dva z této šestice půjčili „desítky milionů thajských bahtů“ dalšímu ze zesnulých na investiční účely, uvedly úřady. Deset milionů bahtů má hodnotu téměř 280 000 dolarů (zhruba 6,5 milionu korun).

Nález těl již dříve obestíraly zmatky a záhady. Místní zprávy původně naznačovaly, že došlo ke střelbě. Policie později tyto zprávy odmítla.

Thajský premiér Srettha Thavisin v úterý navštívil hotel a nařídil naléhavé vyšetřování případu, přičemž zdůraznil, že se jedná o „soukromou záležitost“, která nesouvisí s národní bezpečností. A nyní se objevuje jasnější obraz toho, co se mohlo stát.

Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo soustrast a uvedlo, že situaci „pozorně sleduje“. Americký Federální úřad pro vyšetřování pomáhá thajským úřadům při vyšetřování, uvedl Srettha.

Reklama

Doporučujeme

Tlak na Trumpa roste. Na Blízkém východě hrozí vážná eskalace

V pondělí vyprší Íránu lhůta na zpřístupnění Hormuzského průlivu. Pokud tak neučiní, americký prezident Donald Trump podle svých slov nařídí zničení jeho elektráren. Teherán naopak slíbil odvetu v podobě kompletního uzavření průlivu a likvidaci elektráren zemí Perského zálivu. Hrozí tak další eskalace.

Z opravené rampy na Bajkonuru vzlétla ruská raketa s nákladní lodí k ISS

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes úspěšně odstartovala ruská nosná raketa s vesmírnou nákladní lodí Progress, která se má 24. března připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos. Šlo o první start z opravené startovací rampy číslo 31, připomněly tiskové agentury.

Kubu postihl celonárodní výpadek proudu. Už druhý tento týden

Více než deset milionů obyvatel Kuby se o víkendu ocitlo bez elektřiny, když se národní energetická síť zhroutila už podruhé během jednoho týdne. Výpadek zasáhl domácnosti i podniky po celé zemi a prohloubil už tak vážnou energetickou krizi.

Ruské úřady vypnuly mobilní internet v Petrohradu, stěžují si obyvatelé

V Petrohradu dnes prudce vzrostl počet stížností na to, že v různých čtvrtích nefunguje mobilní internet, informují média s odvoláním na specializované weby monitorující poruchy a také vypínání internetu na pokyn úřadů.

Maďarský ministr zahraničí pravidelně informoval Rusko o jednáních EU

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó o přestávkách pravidelně telefonicky informoval Rusko o průběhu vyjednávání na zasedáních členských zemí Evropské unie. S odkazem na unijního bezpečnostního úředníka o tom píše deník The Washington Post (WP). Szijjártó ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi podle WP poskytoval aktuální informace o tom, co se projednává, a informoval ho o možných řešeních. Dlouho jsme měli podezření, reagoval na zprávu polský premiér Donald Tusk. Szijjártó později zprávu WP popřel.

První jarní květiny se objevují už během zimy

První květy jara se neřídí kalendářem. Objevují se klidně uprostřed mrazů a sněhu. Některé rostliny totiž zvládají výkyvy počasí a využívají krátké okno, kdy mají ideální podmínky.

Při havárii vojenského vrtulníku zahynulo v Kataru šest lidí, po sedmém se pátrá

Při havárii vojenského vrtulníku v katarských teritoriálních vodách v sobotu zahynulo šest lidí, tři Katařani a tři Turci. Podle katarského ministerstva obrany byla příčinou technická závada. Po jednom člověku se stále pátrá, napsaly dnes tiskové agentury a web Al-Džazíra.

Izrael udeřil na centrum Teheránu, Írán odpověděl dalšími útoky na Rijád a SAE

Izrael v noci na dnešek zahájil další vlnu vzdušných úderů v centru Teheránu proti íránskému režimu, oznámila izraelská armáda. Učinil tak několik hodin poté, co na města na jihu Izraele v blízkosti jaderného výzkumného centra dopadly dvě íránské balistické střely a zranily přes 100 lidí. Terčem útoku tří balistických střel se v noci na dnešek stala také metropolitní oblast Rijádu, uvedly saúdskoarabské úřady. Aktivaci protivzdušné obrany po íránském útoku raketami i drony ohlásily také Spojené arabské emiráty (SAE).

Trumpovo ultimátum Íránu srazilo bitcoin

Bitcoin o víkendu prudce oslabil a v neděli ráno spadl zhruba na 69 200 dolarů. Za posledních 24 hodin tak odepsal asi 2,2 procenta a za celý týden byl níž přibližně o 3,1 procenta. Trh tím prakticky smazal velkou část růstu z minulých dnů.

Menšík v Miami otočil zápas s Waltonem

Jakub Menšík vstoupil do obhajoby loňského titulu na turnaji v Miami vítězně, ale rozhodně ne bez nervů. Ve druhém kole otočil duel s Adamem Waltonem a po výsledku 3:6, 6:2 a 6:4 postoupil dál. Český tenista tak odvrátil nepříjemný start turnaje, na kterém loni senzačně triumfoval.

Itálii čeká referendum, které prověří pozici Meloni

Italskou premiérku Giorgiu Meloni čeká důležitý politický test. V neděli začíná dvoudenní referendum o justiční reformě, které už dávno nepůsobí jen jako technická úprava soudního systému. Hlasování se změnilo v širší zkoušku její síly doma i v zahraničí, a to jen rok před parlamentními volbami.

Írán chce pustit Hormuzským průlivem jen část lodí

Hormuzský průliv zůstává podle Íránu otevřený pro lodní dopravu, ne ale bez výjimky. Teherán nově tvrdí, že průjezd umožní všem plavidlům kromě těch, která spojuje se svými nepřáteli. Přichází to ve chvíli, kdy se kolem jedné z nejdůležitějších námořních tras světa dál stupňuje napětí.

USA a Izrael podle Íránu zaútočily na íránské zařízení na obohacování uranu

Izrael a Spojené státy dnes ráno provedly útok na zařízení na obohacování uranu v íránském Natanzu. K úniku radioaktivity nedošlo a obyvatelé v okolí zařízení nebyli ohroženi, napsala s odvoláním na íránskou agenturu Tasnim agentura Reuters.

Při dronovém útoku v Bagdádu byl zasažen areál diplomatické mise USA

Při dronovém útoku byl v noci na dnešek zasažen areál v blízkosti mezinárodního letiště v Bagdádu, který patří americké diplomatické misi. Podle agentury Reuters byl z místa hlášen požár. K útoku se přihlásilo proíránské šíitské uskupení Asháb al-Kahf, které popírá vazby na jiné proíránské milice v Iráku. Irácké zpravodajské služby později informovaly, že při jiném dnešním dronovém útoku byl zabit jejich důstojník.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama