ZprávyŠéfkuchař José Andrés tvrdí, že Izrael cílil na jeho humanitární pracovníky "systematicky,...

Šéfkuchař José Andrés tvrdí, že Izrael cílil na jeho humanitární pracovníky „systematicky, auto po autě“

Slavný šéfkuchař José Andrés ve středečním emotivním rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že izraelský útok, při kterém zahynulo sedm jeho pracovníků potravinové pomoci v Gaze, byl veden „systematicky, auto po autě“. Informovaly o tom i další servery.

V rozhovoru prostřednictvím videa Andrés uvedl, že charitativní skupina World Central Kitchen (WCK), kterou založil, měla jasnou komunikaci s izraelskou armádou. Ta podle něj znala pohyb jeho humanitárních pracovníků.

„Nebyla to jen smolná situace, kdy jsme ‚ups‘ shodili bombu na špatné místo,“ řekl Andrés. „Bylo to v délce 1,5, 1,8 kilometru, s velmi přesně vymezeným humanitárním konvojem, který měl nahoře na střeše barevné logo, na které jsme velmi hrdí,“ řekl. Bylo „jasné, kdo jsme a co děláme“.

Andrés uvedl, že IDF věděly o tom, kde se konvoj nachází. Vyzval k vyšetření incidentu americkou vládou a domovskou zemí každého humanitárního pracovníka, který byl zabit.

„Zaměřili se na nás v dekonfliktní zóně, v oblasti kontrolované IDF. Věděli, že to byly naše týmy pohybující se po této silnici… se třemi auty,“ řekl.

Andrés tam měl být osobně

Humanitární pracovníci byli zabiti, když byl jejich konvoj zasažen krátce poté, co dohlíželi na vykládku 100 tun potravin přivezených do Gazy po moři. Izraelská armáda vyjádřila nad incidentem „hluboký zármutek“ a premiér Benjamin Netanjahu jej označil za neúmyslný.

Andrés uvedl, že proti konvoji s pomocí mohly být vedeny více než tři údery. Odmítl izraelská a americká tvrzení, že úder nebyl úmyslný. „I kdybychom nebyli v koordinaci s (Izraelskými obrannými silami), žádná demokratická země a žádná armáda nemůže útočit na civilisty a humanitární pracovníky,“ dodal.

Andrés podle agentury Reuters uvedl, že tam měl být osobně se svým týmem. V té době se však nemohl do Gazy vrátit.

Auto po autě

Podle OSN bylo od října v Gaze zabito nejméně 196 humanitárních pracovníků. Hamás dříve taktéž obvinil Izrael z útoků na místa distribuce pomoci.

Andrés popsal, jak se o útoku dozvěděl, a uvedl, že nejprve jeho skupina ztratila kontakt se svým týmem v Gaze, a až když viděl snímky těl, uvědomil si, co se stalo. Uvedl, že poté, co IDF zaútočily na první obrněný vůz, se týmu podařilo uniknout a přesunout se do druhého vozu, který byl následně napaden, což je donutilo přesunout se do třetího vozu.

Pracovníci humanitární pomoci se snažili komunikovat, aby bylo jasné, kdo jsou. Dodal, že IDF věděla, že jsou v oblasti, kterou kontroluje. Poté bylo zasaženo třetí auto „a my jsme viděli následky“.

Válka proti lidskosti

Pondělní smrt zaměstnanců World Central Kitchen nebyla prvním případem, kdy byli ve válce mezi Izraelem a Hamásem zabiti humanitární pracovníci. Tento útok však zabil cizince, což vyvolalo silnou mezinárodní reakci, uvádí USA Today News.

Podle humanitárních expertů jsou tato úmrtí o to více zarážející, že World Central Kitchen je mezi humanitárními skupinami známá jak svou opatrností, tak úzkou koordinací s izraelskou armádou při poskytování pomoci.

WCK začala minulý měsíc ve spolupráci se španělskou charitativní organizací Open Arms převážet potravinovou pomoc hladovějícím lidem na severu Gazy námořním koridorem z Kypru. Charita úzce koordinovala svou činnost s izraelskou armádou, arabskými zeměmi a dalšími subjekty, uvedl již dříve Andrés.

„Zdá se, že jde o válku proti lidskosti jako takové. A tu nikdy nemůžete vyhrát. Protože lidskost nakonec vždycky zvítězí,“ řekl.

Doporučujeme

V tureckých turistických oblastech hoří několik lesních požárů

Turecko dnes bojuje proti několika lesním požárům, které rozdmýchávají silné větry zejména v turistických oblastech na jihu země. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

USA mají přes 18.200 případů cyklosporózy, ohnisko je v Michiganu

Spojené státy zaznamenaly přes 18.200 případů cyklosporózy, z toho přes 10.000 případů se týká amerického státu Michigan. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že v tomto nejpostiženějším státě USA za dne přibylo 397 případů. Průjmové onemocnění způsobené parazitem Cyklospora cayetanensis je v řadě případů spojováno s řetězcem rychlého občerstvení Taco Bell, který v některých regionech USA kvůli těmto incidentům vyřadil ze své nabídky saláty.

Útoky v Iráku zabily šest členů íránských gard, Katáib Hizballáh hrozí odvetou

Při americko-saúdských útocích na členy proíránské milice Hašd Šaabí v Iráku bylo mezi celkem 20 mrtvými šest poradců íránských revolučních gard, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na irácké vojenské představitele. Agentura AFP dříve informovala o pěti zabitých poradcích. Reakce na americko-saúdské útoky je nevyhnutelná, varovala mezitím v Iráku působící proíránská milice Katáib Hizballáh.

První trailer odhaluje fantasy svět Children of Blood and Bone

Fantasy román Tomi Adeyemi míří na filmová plátna. První trailer láká na velkolepý svět inspirovaný západní Afrikou, boj za návrat magie i herecké obsazení, ve kterém nechybějí Viola Davis, Idris Elba nebo Regina King.

KOMENTÁŘ: Svět ji odepisoval kvůli AI. Teď je znovu nejhodnotnější firmou planety

Americká společnost Apple se znovu stala nejhodnotnější firmou světa, když na trůnu vystřídala čipového giganta Nvidii. Tržní kapitalizace Applu zároveň poprvé v historii na chvíli pokořila hranici pět bilionů dolarů. Před pár lety přitom mnozí jablíčkovou společnost odepisovali kvůli tomu, že si nechala ujet AI vlak.

Tygr sumaterský bojuje o přežití

Mezinárodní den tygrů připomíná, že budoucnost jednoho z nejvzácnějších poddruhů visí na vlásku. Tygr sumaterský dnes přežívá jen v několika oddělených populacích a čelí kombinaci hrozeb, které se navzájem posilují. Ochránci přírody proto upozorňují, že nestačí chránit jednotlivá zvířata. Rozhodující bude zachování jejich přirozeného prostředí i spolupráce s místními obyvateli.

Šok na trhu s ropou. Ceny letí vzhůru po nečekaném íránském útoku

Ceny ropy opět prudce rostou. Důvodem je „překvapivý“ íránský útok na americké cíle na Blízkém východě a americko-saúdské letecké údery na irácké milice podporované Teheránem. V Hormuzském průlivu navíc došlo k útokům na tři ropné tankery a podezřelým aktivitám došlo v Rudém moři. Americká blokáda íránských přístavů v Hormuzském průlivu zastavila 18 lodí.

ANALÝZA: Trump hledá cestu z války s Íránem. Stojí na stejném rozcestí jako v dubnu

Americký prezident Donald Trump, který se snaží najít cestu z vlastní války s Íránem, se již podruhé od jejího rozpoutání v únoru ocitl na rozcestí. Vydat se může třemi cestami, ani jedna však není snadná a ani zadarmo.

Dočasné příměří se hroutí. Írán útočí na USA a Saúdskou Arábii

Dočasný klid zbraní na Blízkém východě může být u konce. Írán zaútočil na americké síly rozmístěné na Blízkém východě. Všechny střely byly zneškodněny. USA to označily za „pokus o překvapivý útok Teheránu“. Informoval o tom i list The Guardian.

Trump jednal se Zelenským i Netanjahuem. Schůzky si pochvaloval

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě schůzky Trump na sociálních sítích hodnotil pozitivně.

Keiko Fujimori se ujala funkce první prezidentky Peru

Peru má poprvé ve své historii prezidentku. Konzervativní politička Keiko Fujimori složila prezidentskou přísahu po těsném vítězství v červnových volbách. Do čela země přichází v době, kdy Peru čelí dlouhodobé politické nestabilitě, rostoucí kriminalitě i zpomalující ekonomice.

Bryan Kohberger odsouzený za čtyři vraždy studentů v Idahu otočil. Nyní tvrdí, že je nevinný

Bryan Kohberger, odsouzený za vraždu čtyř studentů v americkém státě Idaho, se snaží zvrátit své přiznání viny. Jeho krok vyvolal ostrou reakci rodiny jedné z obětí, která jej obvinila z manipulace a snahy znovu obrátit pozornost na svou osobu.

Muž s dvěma noži napadl v Paříži tři ženy. Zastavili ho kolemjdoucí

Muž vyzbrojený dvěma kuchyňskými noži napadl v Paříži tři ženy ve věku 19, 24 a 36 let. Dvě z nich utrpěly vážná zranění, podle francouzského ministra vnitra ale nejsou v ohrožení života. Útočníka pomohli zastavit kolemjdoucí, kteří ho drželi na zemi do příchodu policisty mimo službu.

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama